Yarışmalar-Festivaller

Ülkemizde veya yurtdışında gerçekleşecek-gerçekleşen yarışma ve festival duyurularından haberdar olabilirsiniz...


Süreyya'da Beste Ödülleri; İşkol, İşbilen ve Tiryaki'ye...

Çağdaş Türk Müziği alanında bestecileri teşvik etmek, yerli eser repertuvarını zenginleştirmek amacıyla Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen “Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2021”de dereceye girenler, final konserinin ardından jüri üyelerinin yaptığı oylama sonucu belirlendi.


İzmir’deki Yarışmada Müzik Kazandı

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) 34. Uluslararası İzmir Festivali kapsamında düzenlediği 11. Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Final Konseri, 19 Ağustos 2021 Perşembe akşamı Celsus Kütüphanesi’nde gerçekleşti. Birinciliği kazanan Ufuk Biçak ve Recep Gül’ün konçertolarını Orhun Orhon yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası; Poyraz Baltacıgil ve Nil Kocamangil solistliğinde seslendirdi. Selin Gökdemir'in yazısı...


Afyon'da Klasik Müzik Festivali Zamanı

Hüseyin Başkadem’in genel sanat yönetmenliğini üstlendiği 18. Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, 3-10 Nisan tarihleri arasında alanında değerli sanatçıları ve genç yetenekleri müzik tutkunlarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.


Bodrum Müzik Festivali, Yarımadayı Kültür Sanatla Doldurdu

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği Bodrum Müzik Festivali, 12 farklı mekanda, 5 gün boyunca 13 konser, 7 atölye, 10 film gösterimi ve 1 çağdaş sergiden oluşan programıyla, 302 sanatçı klasik müzik etrafında şekillenen deneyimlerde katılımcılarla buluşturdu. Festival, ana sponsorları Doğuş Grubu, Audi ve D-Marin, kurumsal sponsorları Garanti ve Turkcell, medya sponsorları NTV, Radyo Voyage ve Zubizu ile Bodrum Belediyesi’nin destekleriyle Bodrum’a kültür sanatla dolu 5 gün yaşattı.


Gencecik Orkestra Süitleri

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası tarafından, 2016 Haziran ayında, genç Türk bestecilerini teşvik ve bu yolla Türk orkestra müziği repertuvarını zenginleştirmek amacıyla ulusal düzeyde açılan orkestra süiti beste yarışması; 6 Mart 2017 Pazartesi akşam gerçekleşecek final konseri ile sonuçlandı.


Mersin Limanı Müziğini Buldu

Mersin Uluslararası Müzik Festivali 7. Beste Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Perküsyon dalında dünyada ve Türkiye’de nadiren düzenlenen yarışmada, birincilik ödülünü ünlü perküsyon sanatçısı Soner Özer’in eseri aldı.


Ayşegül Sarıca'ya Saygıyla

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği "Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası”nın 31'incisi; Piyanist Ayşegül Sarıca'ya layık görüldü.


"Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı" Kaç Eder?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali bu yıl 47. yaşını kutluyor. Tam 47 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan İstanbul Müzik Festivali, 11-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İstanbul Müzik Festivali, müziğin aydınlanma yolculuğundaki rolünü ve evrendeki ikiliklerden doğan hikayeleri Var Olmanın Aydınlığı, Var Olmanın Karanlığı temasıyla sahnelere taşıyor.


Meriç İle Parlayanlar

İş Sanat tarafından gerçekleştirilen ve genç sanatçılara klasik müzik dünyasına attıkları ilk adımlarında destek olmak ve onların kamuoyunda tanınmalarını sağlamak amacıyla düzenlenen Parlayan Yıldızlar serisinde bu yıl Meriç Soylu Ödülü'ne Genç çellistler Umut Sağlam ve İdil Bursa layık görüldü.


Gencecik Yetenekler Ödüllendi

II. Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması, 5 Haziran'da Akatlar Kültür Merkezi'nde düzenlenen ödül töreniyle sonuçlandı. Yarışma sponsoru Tekzen, Türkiye'nin farklı bölgelerinden yarışmaya katılan ve kazanan yarışmacılara ödüllerini takdim etti.


Mersin’de Müzik Zamanı

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya yıldızlarından oluşan programıyla 14 Nisan-8 Mayıs tarihleri arasında 24 gün sürecek müzik ve dans şölenini başlatarak paha biçilmez bir festivale daha imza atıyor.


Ankara'ya Kulak Veriniz!

Başkentin en uzun soluklu etkinliği ve Ankara’nın sanatsal hayatında önemli bir yer edinerek 34 yıldır ayakta kalmayı başarmış Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında 35.kez sanatseverlerle buluşacak.


Bir Meriç Gitti, Ödülü Kaldı Gülin'e Yadigâr

İş Sanat’ın 2012 yılında genç yaşta aramızdan ayrılan Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nun ailesi tarafından verilen Meriç Soylu Ödülü’nün bu yılki sahibi obua sanatçısı Gülin Ataklı oldu. Soylu Ailesi, genç sanatçılara klasik müzik dünyasına attıkları ilk adımlarında destek olmak ve kamuoyunda tanınırlık kazanmalarını sağlamak amacıyla İş Sanat tarafından gerçekleştirilen Parlayan Yıldızlar serisinde sahne alanlar içinden seçtikleri sanatçıları üç yıldır ödül ile taçlandırıyor.


Bodrum'da İdil Biret ve Fazıl Say Dinleme Zamanı

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, 20-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü piyanistler İdil Biret ve Fazıl Say’ı ağırlıyor.


"Ya Flüt Çal, Ya Şan Söyle" Diyenleri Dinlememenin Ödülü

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlenen, 11 Eylül Cuma akşamı Süreyya Operası’nda final konseri ile eödül töreni gerçekleşen 8. Leyla Gencer Şan Yarışması’nı Arnavut Flüt ve Şan Sanatçısı; Marigona Qerkezi kazandı.


Herkül! Aspendos'u Toparla, Kapıyı Kilitle!

21. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 24 Eylül Çarşamba akşamı saat: 21.00'da Antalya Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek G.F. Handel'in "Herkül" operası ile son buluyor. Barok dönemin önde gelen sahne eserlerini ülkemizde son yıllarda ardı ardına izleyiciye tanıtan Mehmet ERGÜVEN'in rejisini üstlendiği eserde, orkestra ve koroyu uzmanlık alanı Barok eserler olan şef Wolfgang RIEDELBAUCH yönetiyor.


III.Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması Sonuçlandı

II.Uluslararası Genç Yetenekler Müzik Yarışması 28 Mayıs’ta Beşiktaş Deniz Müzesi’nde düzenlenen ödül töreniyle sonuçlandı. Yarışma sponsoru Tekzen, Türkiye'nin farklı bölgelerinden yarışmaya katılan ve kazanan genç müzisyenlere ödüllerini takdim etti.


Shakespeare, İstanbul'a Gelsin Diye Festival Var

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenecek 44. İstanbul Müzik Festivali, 1-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek ve Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenen temasıyla müzikseverlere etkileyici bir program sunacak.


Pekinel Kardeşler İle Güzel Bitti

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 46’ıncı İstanbul Müzik Festivali, 12 Haziran'da Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Güher ve Süher Pekinel’in sahne aldığı muhteşem bir konserle sona erdi.


Yelpaze Alın İsterseniz, Sıcak Olur!

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü; DenizBank’ın katkılarıyla düzenlenen 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında İstanbullu sanatseverlere muhteşem bir opera şöleni yaşatmaya hazırlanıyor.


AkSanat'ta Piyano Mevduat Festivali

Akbank Sanat'ın, 5 - 28 Kasım tarihleri arasında düzenleyeceği “Akbank Sanat Piyano Günleri” efsane besteci ve virtüöz’leri ağırlıyor.


Siemens'in Kazananları

Siemens’in bu yıl 19.’sunu düzenlediği Siemens Opera Yarışması'nın 25 Mayıs’ta The Seed’te gerçekleşen gala gecesinde; birinciliğe layık görülen Mehmet Ali Tutar ile ikinciliğe layık görülen Selin Uzun ile Ceren Aydın Akkoç ödüllerini aldı.


Nereye Baksan Koro, Kime Baksan Korist

Koro Şefi ve Akademisyen Mete Gökçe’nin Genel Sanat Yönetmeni olarak yer aldığı 5.Çanakkale Uluslararası Koro Festivali; 2-7 Temmuz 2019 arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bir, diğer ülkelerden dokuz olmak üzere yurt dışından 16 koro, Türkiye’den 28 koro, toplamda 44 koro ile 1500’e yakın koristin katılımıyla düzenlenecek.


Barok Operamız Yok Ama, Festivalimiz Var

Sanat Yönetmenliğini Leyla Pınar’ın üstlendiği, Uluslararası İstanbul Barok Festivali, 3 – 8 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenleyeceği konserler, workshoplar ve org semineri ile 20. Yılını kutluyor!


Rahmaninov Adına Türkiye'de Piyano Yarışması

Türk Rus Kültür Vakfı tarafından 20. yüzyılın en büyük piyanist ve bestecilerinden Sergey Rahmaninov anısına düzenlenen piyano yarışmasının kazananları belli oldu


Özberk'e Bir Gitar ve Alkışlar

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı salonlarında 25-27 Kasım 2016 tarihleri arasında ünlü Venezzuallalı gitarist Alirio Diaz onuruna düzenlenen 3.Ulusal Gitar Yarışması sonuçlandı.


Kadıköy'de Piyano Yarışması

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, 1-5 Temmuz arasında Ulusal Piyano Yarışması düzenliyor


Türkiye'nin İlk Fagot Yarışması

1.Orhan Nuri Göktürk Fagot Yarışması; 19-23 Mart tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi


Mayıs'ta İçel Müzik Tadındaydı

5-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 16.Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 4’ü ücretsiz, toplam 13 etkinlikte 12.013 seyirciyi Mersin’in önemli konser salonları ve tarihi mekanlarında usta sanatçı ve müzik topluluklarıyla buluşturdu.


Erasmus İçin, Gümüşlük Festivali'ni Tercih Edebilirsiniz

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali; Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında 8 müzik öğrencisine çok önemli bir fırsat sunmaya hazırlanıyor.


Duyduk Duymadık Demeyin! Opus Amadeus Oda Müziği Festivali İstanbul'daydı
Uluslararası Opus Amadeus Oda Müziği Festivali; 7 Mart-8 Nisan 2013  arasında, klasik müziğin birbirinden güzel eserlerinin yer aldığı yedi konser ile Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat ve  Saint Antoine Kilisesi Beyoğlu’ndaydı...


SCA Beste Yarışması Sonuçlandı

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın 40. Kuruluş Yılı münasebetiyle düzenlenen SCAMV 1. Uluslararası Beste Yarışması sonuçlandı. Seçici kurul, 31 katılımcı arasından Utar Artun'un yapıtı ikinciliğe değer bulundu. Eral İnal'ın eserinin üçüncü olduğu yarışmada, mansiyon ödülü de İvan Çelak'a verildi.