Siemens'in Kazananları

Siemens’in bu yıl 19.’sunu düzenlediği Siemens Opera Yarışması'nın 25 Mayıs’ta The Seed’te gerçekleşen gala gecesinde; birinciliğe layık görülen Mehmet Ali Tutar ile ikinciliğe layık görülen Selin Uzun ile Ceren Aydın Akkoç ödüllerini aldı.

19. Siemens Opera Yarışması’nda Dereceye Girenler Ödüllerini Aldı

Türkiye’de ekonominin yanı sıra sanat alanındaki katkılarıyla değer yaratmaya devam eden Siemens’in bu yıl 19.’sunu düzenlediği Siemens Opera Yarışması sonuçlandı. Kazananlar 25 Mayıs’ta The Seed’te gerçekleşen gala gecesinde ödüllerini aldı.

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olan 19. Siemens Opera Yarışması’nda birinciliğe Mehmet Ali Tutar layık görüldü. İkinciliği ise Selin Uzun ve Ceren Aydın Akkoç ayrı ayrı paylaştı.

 

Operaya gönül veren genç sanatçılara dünya sahnelerinin kapılarını aralayan 19. Siemens Opera Yarışması’nın kazananları 25 Mayıs Perşembe akşamı The Seed’te gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile açıklandı. Yarışmada birinciliğe Mehmet Ali Tutar layık görülürken ikincilik ödülü ayrı ayrı Selin Uzun ve Ceren Aydın Akkoç’a verildi. Bu seneki yarışmada üçüncülük ödülü verilmedi. Törende ödüllerini alan sanatçılar, verdikleri mini konserle de davetlilere müzik ziyafeti yaşattı.

 

Türkiye’nin opera alanındaki ilk ulusal yarışması olan Siemens Opera Yarışması’nda dereceye girenler, dünya sahnelerinde yer alma fırsatının yanı sıra çeşitli ödüllerin de sahibi oluyor. Yarışmanın birincisi Almanya’daki Karlsruhe Operası’nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 4 aylık Almanca eğitim bursu kazandı. Yarışmanın ikincilerine ise Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi’nde 6 haftalık burs ve Goethe-Institut İstanbul’da 2 aylık Almanca eğitim bursunun sahibi oldu.

 

Prof. Yekta Kara’nın başkanlığındaki 19. Siemens Opera Yarışması jürisinde Siemens Sanat Programı Sanat Yönetmeni Prof. Dr. Stephan Frucht, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spuhler, Karlsruhe Müzik Akademisi Profesörü Hanno Müller-Brachmann ve Giessen Operası Direktörü Cathérine Miville yer aldı.

 

19. Siemens Opera Yarışmasında Dereceye Giren İsimler

Siemens Opera Yarışması Birincisi – Mehmet Ali Tutar

1988 yılında Mersin'de dünyaya gelen Mehmet Ali Tutar, müzik hayatına ilk adımlarını ilköğretim yıllarında piyano ile attı. 2010 yılında Bariton Orhan Yıldız ile şan çalışmalarına başladı. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nı kazanan Tutar, tenor Aykut Çınar'ın öğrencisi oldu. Cosi Fan Tutte, Le Nozze di Figaro, L'elisir D'amore, Gianni Schicchi eserlerinde solist olarak yer aldı. 2015 yılında Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin açmış kazanan genç sanatçı, Lolanta, Viva La Mamma operalarında solist olarak görev aldı. Tutar, kariyerine halen Antalya Devlet Opera ve Balesi'nde devam etmekte, şan çalışmalarını Melih Tepretmez, Aykut Çınar ve Orhan Yıldız ile sürdürüyor. 2014, 2015, 2016 yıllarında Siemens Opera Yarışması finalistleri arasında yer alan Mehmet Ali Tutar, 2015 yılında İtalya’da En İyi Genç Solist seçildi. 2016 yılında Cappucilli Opera Yarışması’nda dördüncülük ödülünün sahibi olan Tutar, bu yıl 10. İzmir Uluslararası Genç Solist Yarışması’nda özel ödülünü kazandı.

 

 

Siemens Opera Yarışması İkincileri – Selin Uzun, Ceren Aydın Akkoç

 

Selin Uzun

1994 yılında İstanbul'da doğan Selin Uzun, 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı kazanarak Prof. Güzin Gürel ile eğitime başladı. 2015 yılında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Aya İrini Kilisesi'nde düzenlenen konserde Carl Nielsen'ın 3.Senfonisi'nde (Symphony No. 3, Sinfonia Espansiva) solist olarak yer aldı. İstanbul Yeldeğirmeni Sanat Merkezi'nde Gioachino Rossini'nin eseri, İl Signor Bruschino Operası'nda Sofia rolüyle yer aldı. 2016 yılında İzmir Ulusal Genç Solist Yarışması'nda üçüncülük, 2016 Ulusal Genç Yetenekler Yarışması'nda ikincilik derecesi aldı. 2016 Kasım ayında Salzburg Oper im Berg'de Puccini'nin La Boheme adlı eserindeki Musetta rolünü seslendirdi. 2017 Ocak ayında İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirilen Mozart'ın Don Giovanni Operası'nda Zerline rolünü üstlendi. Genç sanatçı, halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Prof. Güzin Gürel ile şan çalışmalarına devam ediyor.

 

Ceren Aydın Akkoç

1990 yılında İstanbul’da doğan Ceren Aydın Akkoç, 2009 yılında Pera Güzel Sanatlar Lisesi Keman- Şan Bölümü’nü ikincilikle bitirdikten sonra aynı yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’ne girdi. 2014 yılında Conservatorio Statale di Musica E.F. Dall’Abaco’ya (Verona/İtalya) gitti ve burada Chu Tai-Li ile şan çalıştı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü’nden 2016 yılında mezun olan Akkoç, 2016/17 sezonunda Borusan Sanat bünyesinde açılan Akademi Bifo’ya seçildi. Burada Richard Strauss’un “Der Rosenkavalier” operasında rol alan Akkoç, Şef Sascha Goetzel ve rejisör Yekta Kara ile çalıştı. Çalışmalarına katıldığı ulusal ve uluslararası ustalık sınıfları ve seminerlerle devam eden genç sanatçı, çeşitli projelerde hem solist hem korist olarak konserler veriyor. Ceren Aydın Akkoç, 2016/2017 sezonu Tatbikat Sahnesi oyunlarından, yönetmenliğini ve başrolünü Erdal Beşikçioğlu’nun üstlendiği Quills adlı (Tüy Kalemler) oyununun kadrosunda yer alıyor.

 

 

 

Siemens Hakkında:

Siemens AG (Berlin ve Münih), 165 yılı aşkın süredir mühendislikte mükemmellik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik yönleriyle öne çıkan uluslararası bir teknoloji şirketidir. 200'den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme alanlarına odaklanmaktadır. Enerji ve kaynak verimli teknolojilerde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens aynı zamanda, off-shore rüzgar türbini inşasında, enerji üretimi amaçlı kombine çevrim türbini tedarikinde ve enerji iletimi çözümlerinde lider konumda bulunmaktadır. Siemens ayrıca, altyapı çözümleri ile endüstri için otomasyon ve yazılım çözümlerinde de öncülük yapmaktadır. Şirket, bunun yanında önemli medikal görüntüleme sistemleri (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans vb.) tedarikçilerindendir ve laboratuvar diagnostiği ile birlikte klinik IT alanlarında da lider konumdadır. 30 Eylül 2016'da sona eren 2016 mali yılında şirketin elde ettiği toplam gerçekleşen satış geliri 79,6 milyar euro, net kârı ise 5,6 milyar eurodur. Eylül 2016 sonu itibariyle Siemens'in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı yaklaşık 351.000'dir. Ayrıntılı bilgi için www.siemens.com adresini ziyaret edebilirsiniz.