Özberk'e Bir Gitar ve Alkışlar

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı salonlarında 25-27 Kasım 2016 tarihleri arasında ünlü Venezzuallalı gitarist Alirio Diaz onuruna düzenlenen 3.Ulusal Gitar Yarışması sonuçlandı.

3. Ulusal Gitar Yarışması Birincisi Belirlendi

 

Türkiye’nin dört bir yanından gitaristler, 3. Ulusal Gitar Yarışması’nda bir araya geldi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı tarafından düzenlenen yarışma yeni kaybettiğimiz büyük gitar sanatçısı Alirio Diaz’a adanmıştı. 

 

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı salonlarında 25-27 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen yarışma aynı zamanda bir festival havasında geçti. En iyilerin belirlendiği yarışma, müzikseverleri önemli konserlerle de buluşturdu. Birkaç ay önce yaşamını yitiren ve dünyanın en önemli virtiözlerinden biri sayılan ünlü Venezzuallalı gitarist Alirio Diaz onuruna düzenlenen yarışmada, sanatçının oğlu gitarist Senio Diaz da jüri üyesiydi. Ayrıca sanatçı bir konser de verdi.

 

Prof. Metin Munzur, Manuel Adalid, Senio Diaz, Prof. Reyyan Yücelen Başaran, Prof. Binnur Ekber, Yrd. Doç. Soner Egesel, Bekir Küçükay ve Dr. Bülent Ergüden’in jüriliğini üstlendiği yarışma, ön değerlendirme, yarı final ve final olarak 3 etapta gerçekleştirildi.

 

Yarışmanın birincisi olan Özberk Miraç Sarıgül, İspanyol Luthier Manuel Adalid’in özel ürettiği el yapımı konser gitarı yanı sıra Türkiye’de resital kazanırken, ikinci olan Kerim Özcan Dal ve üçüncü olan Timur Dersuniyelioğlu da Türkiye resitaliyle ödüllendirildi. Ayrıca en iyi Türk Eserini icra eden Mustafa Çağatay Erol ve Çavgın Çınkıt da En İyi Türk Eseri İcracısı ödülü kazandılar.

 

Her sene olduğu gibi yine Başkent Müzikevi yarışmayı destekleyen ana sponsordu.