Ankara'ya Kulak Veriniz!

Başkentin en uzun soluklu etkinliği ve Ankara’nın sanatsal hayatında önemli bir yer edinerek 34 yıldır ayakta kalmayı başarmış Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında 35.kez sanatseverlerle buluşacak.

Uluslararası Ankara Müzik Festivali 35 yaşında

                      KULAK VER

Ankara’nın Festivali’ne… birlikten çoksesliliğe uzanan uyuma… müziğe … sanata…

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’ya yakışır bir festival düzenlenmesi için zamanın Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın talepleri ve destekleri ile Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nca düzenlenmeye başlanan ve şehrinin kültür sanat hayatını zenginleştirmek üzere azimle ve inatla 34 yıldır aralıksız düzenlenen Uluslararası Ankara Müzik Festivali 35. yılında...

Başkentin en uzun soluklu etkinliği ve Ankara’nın sanatsal hayatında önemli bir yer edinerek 34 yıldır ayakta kalmayı başarmış Uluslararası Ankara Müzik Festivali 4-26 Nisan 2018 tarihleri arasında 35.kez sanatseverlerle buluşacak.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan siyasi ve ekonomik zorluklara rağmen sanatın var olması gerekliliğine olan inanç ile sorumluluktan vazgeçilmeksizin düzenlenen 35. Festival’de, başta ülkemizin yetiştirdiği güzide sanatçılarımız olmak üzere İspanya, Macaristan, ABD, Gürcistan, Çek, Cumhuriyeti, İtalya, Romanya’dan klasik müzik, dans ve caz alanlarının seçkin örneklerini sunacak 400’e yakın sanatçı ve topluluk yer alacak.

 

35. UAMF Afiş Yarışması birincisi Amir Asgari

35. Festivalin   görselleri   Sevda – Cenap  And  Müzik  Vakfı  tarafından  düzenlenen “35. Uluslararası Ankara Müzik Festivali” Afiş Yarışması’nda   oybirliği ile birinciliğe layık görülen Amir Asgari imzasını taşıyor.

 

35 Yıllık Gelenekler

Festivalin açılış ve kapanış konserlerinin senfonik orkestralarca gerçekleştirilmesi, Başkent Ankara ve ülkemizin müzikal kapasitesinin yansıtılması, genç solistlerimizin uluslararası  işbirliği konserlerinde yer alması, ilk seslendirmeler, özel yıldönümlerinde bestecilerin anılması gibi geleneklerin korunduğu 35. Festival,  her yıl olduğu gibi 4 Nisan’da vakıf eliyle kültürel mirası sürdürülen Cenap And anısına düzenlenen konserle açılacak. 

Festivalimiz Şef Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü piyanistimiz  İdil Biret solistliğindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın konseri ile başlayacak.   Vakfı ve Festivali günümüzdeki çizgisine taşıyan Mehmet Başman’ı anısına düzenlenen kapanış konserini ise  26 Nisan’da Romanya’dan  Şef Constantin Grigore ve Sibiu Filarmoni Orkestrası’nın  ve keman  sanatçısı Gabriel Croitoru  gerçekleştirecek.

Franz Lizst Oda Orkestrası ve  genç kuşağın başarılı temsilcisi keman sanatçımız Alican Süner,  Festivale özel repertuvarları ile oda müziğinin başarılı genç toplulukları Saygun Quartet ve Bosphorus Trio, dünyada ve Türkiye’de ilk seslendirmelere yer verdikleri özel programları ile  şef Burak Onur Erdem yönetiminde Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu bu geleneklerin başarılı temsilcileri 

Dans ve Cazın gözde temsilcileri

Compania Flamenca El Carpeta & Antonio Canales,    Antonio Montoya Flores  Farruco’nun torunları olan 2 kardeş ile efsane Canales’in büyük birlikteliği! İspanya’nın son dönem en gözde dansçıları arasında gösterilen El Carpeta ve  Farru’nun  Türk seyircisi ile ilke kez buluşacak müthiş şovu, modern baleye getirmiş oldukları  zengin içerik ve bakış açısı İtalya’nın uluslararası arenada ki başarılı temsilcisi  Spellbound Modern Dans Topluluğu,   5 kıta 88 ülkede 9200 performans ile 50 milyon seyirciye ulaşmış Gürcistan Devlet Balesi “Sukhishvili” dans severleri,    

Davulda  Joe Farnsworth ve basta David William oluşan Trio’su ile 35. Festival’e gelecek eleştirmenlere göre cazın klasik piyanoda en iyi icracılarından olan David Hazeltine ile dünya caz sahnelerinin ünlü piyanistlerinden Cyrus Chestnut’a  Ankara konserinde basta Giorgos  Antoniou davulda ise Esteve Pi eşlik edeceği Cyrus Chestnut Trio konserleri ise caz severleri memnun edecek etkinlikler.

MEB Şura Salonu ile CSO konser salonunda gerçekleşecek ve 20 TL ile iki etkinlikte en yüksek 125 TL arasında değişik fiyat aralıklarının uygulanacağı, öğrenci ve toplu indirimlerin de düzenlendiği festivalin bilet satışları 15 Mart’ta başlıyor

 

www.ankarafestival.com