Türkiye'nin İlk Fagot Yarışması

1.Orhan Nuri Göktürk Fagot Yarışması; 19-23 Mart tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi

 Cumhuriyet                                                                                                                                                                              27.03.2013

ERSİN ANTEP

Senfoni orkestraları ile nefesli oda müziği gruplarının vazgeçilmez çalgısı “fagot” için, 19-23 Mart 2013 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ev sahipliğinde Bursa’da çalıcılar yarışması düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Ankara Devlet Konservatuarı’na yıllarca emek vermiş usta sanatçı Orhan Nuri Göktürk’ün adı 1.Fagot Yarışması’na verildi.

20 yaş altı ve 30 yaş altı kategoride düzenlenen yarışmanın final çalışlarına, Konservatuarın Gençlik Senfoni Orkestrası eşlik etti. Görkem Çalgan idaresindeki genç orkestra, sekiz ayrı konçerto çalarak yorucu bir programın üstesinden geldi ve göz doldurdu.

Mehmet Ali Boğuç, Ole Kristian J.Dahl, Tahsin Arslan, Sefa Erşahin, Tolga Alpay, Engin Güngördü ve Müdür Prof. İsmail Göğüş’ün jüride yer aldığı yarışmanın 20 Yaş Altı kategorisinde Seyfi Can DAĞLAR(birinci), Beliz ERMİŞ(ikinci), Ecem İlayda AŞÇILAR (üçüncü); 30 Yaş Altı kategorisinde ise Sertaç ÇEVİKKOL (birinci), Boğaç İPEKLİOĞULLARI (ikinci) ve Barış ÖNEL (üçüncü) dereceye girdi.

 

Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı; 19-23 Mart tarihleri arasında Görükle Kampüsü'ndeki Prof. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde 1. Orhan NURİ GÖKTÜRK Fagot Yarışması düzenlendi.

Yarışma; Nilüfer Belediyesi, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Filarmoni Derneği, Dünya Müzik Derneği ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Koruma ve Yaşatma Derneği'nin katkılarıyla gerçekleşti.

 

         web: http://konservatuvar.uludag.edu.tr/fagot.htm