Erasmus İçin, Gümüşlük Festivali'ni Tercih Edebilirsiniz

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali; Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında 8 müzik öğrencisine çok önemli bir fırsat sunmaya hazırlanıyor.

 Genç müzisyenlere GFA’dan büyük fırsat


Gümüşlük Festival Akademisi, Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında 8 müzik öğrencisine çok önemli bir fırsat sunmaya hazırlanıyor.

 

Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında 2006 yılından bu yana sürdürülen Gümüşlük Festival Akademisi, geçtiğimiz 10 yılda yüzlerce genç yeteneği, dünyanın en önemli müzisyenleriyle buluşturarak, eğitimlerinde önemli bir rol aldı. Bu yıl 13.’sü yapılacak Festivalin eğitim yuvası olan Gümüşlük Festival Akademisi bünyesindeki programla, 8 öğrencinin Avrupa’da bedelsiz eğitim görmesi hedefleniyor.

Gümüşlük Festival Akademisinin, Avrupa Birliğinin festivaller organizasyonu olan EFFE ile başlattığı diyalog sayesinde genç müzisyenler yıl boyunca; İtalya’da ve Bulgaristan’da iki festival/kurum ile çalışma fırsatı yakalayacak. Avrupa Birliğinden geçeceği öngörülen Erasmus Programı kapsamındaki projede, Türkiye’den 8 öğrencinin Ağustos ayında İtalya’da; Şubat ayında Bulgaristan’da ve önümüzdeki yıl, GFA masterclassslarında, AB'nin fonlayacağı maddi katkıyla, bedelsiz masterclass programlarında yer alması planlanıyor. Erasmus Öğrenci Değişim Programına  katılmak isteyen genç yeteneklerin www.gumuslukfestival.org adresindeki formu doldurarak başvuru yapmaları gerekiyor.

Programın amacı
Gümüşlük Festival Akademisinde bu yıl öne çıkan Erasmus Öğrenci Değişim Programının amacı, program dâhilindeki katılımcılara farklı ülkelerin kültürel ve müzikal geleneklerini yeniden keşfetme fırsatını sunmak, profesyonel yeteneklerini geliştirirken kendi özelliklerini araştırma zamanını onlara sağlamak. Günümüzde sürekli bir bilgi ve veri akışına maruz kalan gençler, daima değişen bir dünyada geleceklerini şekillendirmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda da iş dünyası, özellikle de müzisyenler ve sanat sektöründe çalışmak isteyenler için hayli çekişmeli bir hale gelirken, öğrencilerin kariyer basamaklarını tırmanırken aldıkları eğitim çok önemli bir rol oynuyor.

Programda üç farklı kurum yer alacak
Bodrum Klasik Müzik Derneği, Associazione Kymbala ve Postoyanna Promyana, yıllardır genç yetişkinlerle müzik alanında çalışan 3 farklı kurum olarak sektördeki ihtiyacı fark etmiş, genç yetişkinlere farklı kültürlerden öğrenme ve onların en sevdiği şeyi yaparken: müzik icra ederken profesyonel bir profil oluşturmalarını sağlama fırsatını, vermiştir. Üç değişim aktivitesi süresince katılımcılar, deneyimlerini paylaşma, diğer genç yetişkinlerle beraber çalma şansı bulacak ve Avrupa’da müzik kariyerine nasıl devam edeceklerini aynı zamanda Avrupalı olmanın anlamını öğrenecekler.

 

İtalya’dan Campli, Bulgaristan’dan Plovdiv ve Türkiye’den Gümüşlük, birçok tarihi yere ve geleneğe sahip kent ve kasabalar olarak dikkat çekerken, doğal ve rahatlatıcı bir ortamda tarihle, müzikle, geleneklerle ilgilenmek ve bilgi sahibi olmak için harika bir fırsat sağlıyorlar.

Bu yılın kayıtları halen devam ediyor
Gümüşlük Festival Akademisinde bu yıl Piyano, keman, flüt ve gitar masterclassları düzenlenecek. Genç yetenekler bu yıl festival kapsamında 5 konser verecek. Halen devam eden GFA masterclass öğrenci kayıtları ise 30 Haziran’da son bulacak.