Bodrum'da İdil Biret ve Fazıl Say Dinleme Zamanı

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, 20-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü piyanistler İdil Biret ve Fazıl Say’ı ağırlıyor.

12. ULUSLARARASI D-MARİN KLASİK MÜZİK FESTİVALİ’NDE

İDİL BİRET VE FAZIL SAY

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, 20-27 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen, sanatsal programlama ve planlamasını Pozitif’in üstlendiği 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü piyanistler İdil Biret ve Fazıl Say’ı ağırlıyor.

Açılış Konseri İdil Biret’ten

Festivalin açılış konseri, müzik dünyasının en büyük piyano virtüözlerinden biri kabul edilen İdil Biret’le gerçekleşecek. İdil Biret'in Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde Edvard Grieg'in piyano repertuvarına kattığı başyapıtı ‘La Minör Konçerto‘yu seslendireceği konser, D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de 20 Ağustos Cumartesi 21.00’de başlıyor.

Açılış gecesinde günümüze dek sayısız ödül ve kayıtla, klasik müzik dünyasının takdirini kazanan ve bu yıl 75. yaşını kutlayan usta sanatçı İdil Biret’e “Onur Ödülü” verilecek.

21 Ağustos Pazar 22.30’da ise Eytan İpeker’in yönetmenliğini üstlendiği ve Biret’in etkileyici hayatını hem kendisi hem de yakınlarının anlatılarıyla pekiştiren belgesel İdil Biret: Bir Harika Çocuğun Portresi’nin gösterimi, Biret’le özel bir söyleşinin ardından D-Marin Turgutreis Cinemarine Açık Hava Sinemasında gerçekleştirilecek.

Fazıl Say iki konserle festivalde

Festivalin bu yılki konukları arasında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say da yer alıyor. Say festivaldeki ilk konserinde 22 Ağustos Pazartesi 21.30’da genç yeteneklerle Bodrum Kale’de sahne alacak. Çellist Dorukhan Doruk, kemancı Berfin Aksu, piyanist Iraz Yıldız ve Nazım Hikmet Korosu solistlerinden Seda Taşpınar, Gülcan Burcu Değirmenci ve Uğur Okay, Say’ın eserlerine kendi yorumlarını getirecek.

Say’ın festivaldeki diğer konserinde ise, sanatçının başyapıtlarından Nazım Oratoryosu, Nazım Hikmet Korosu anlatıcı solist Genco Erkal ve solistler Serenad BağcanArda Aktarİdil BursaGökçe ÇatakoğluÇetin Özen eşliğinde 24 Ağustos Çarşamba 21.00’de D-Marin Turgutreis Ana Sahne’de seyirciyle buluşacak. Say, 2001 yılında bestelediği, beş farklı bölümden oluşan ve Türkiye'de çok sesli müziğin başyapıtları arasında yer alan Nâzım Oratoryosu’nu, İbrahim Yazıcı şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası ile sahneleyecek.

 

12. ULUSLARARASI D-MARİN KLASİK MÜZİK FESTİVALİ’NDE

SABAH VE GÜN BATIMI KONSERLERİ

 

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu 12. Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, Sabah ve Gün Batımı Konserleri ile programını zenginleştiriyor. Festivalde geçtiğimiz yıl büyük beğeni ile karşılanan Sabah Konserleri ve festival programının ayrılmaz bir parçası olan Gün Batımı Konserleri festival boyunca gerçekleştirilecek.

 

Mindos Kapısı’nda Flamenko

Bu yıl festivalin yeniliklerinden biri de Mindos Kapısı’nda yapılacak konser olacak. 27 Ağustos Cumartesi 20:00’de Halikarnassos'un iki giriş kapısından biri olan antik Mindos Kapısı’nda flamenko ezgilerinin yankılanacağı, Ezgi Anıl ‘Paquito Trio’ konseri müzikseverlere eşsiz bir deneyim yaşatacak.

 

Müzikseverler Sabah ve Gün Batımı Konserleri ile müziğe doyacak

Müzikseverler Bodrum’un dingin sabah saatlerini Şevket Sabancı Parkı’nda Duo Pax, Cansın Kara & Emre Engin, Duo Cello ve Boğuç Fagot Quartet eşliğindeki Sabah Konserleri ile karşılanacaklar. D-Marin Turgutreis Amfi Tiyatro‘nun gün batımı saatlerindeki büyüleyici atmosferinde ise Trio PaxFerhat Can BüyükÇellistanbul,Emre EnginCansın Kara ve Oxana ShevchenkoAziz Baziki Mavi QuintetAyşe Şenogul ve Mehmet Ariç’in Gün Batımı Konseri performanslarını dinleyebilecekler.