Mayıs'ta İçel Müzik Tadındaydı

5-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen 16.Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 4’ü ücretsiz, toplam 13 etkinlikte 12.013 seyirciyi Mersin’in önemli konser salonları ve tarihi mekanlarında usta sanatçı ve müzik topluluklarıyla buluşturdu.

“Mayıs Müzik Tadında” sloganıyla gerçekleştirilen

16. Mersin Uluslararası Müzik Festivali perdelerini kapattı.

 

     Etkinlikleriyle Mersin’in ulusal ve uluslararası alanda  sesi olan ve bu yıl 16’ıncısı düzenlenen “Mersin Uluslararası Müzik Festivali”, “Navdhara Hindistan Dans  Tiyatro’sunun Nefes kesen gösterisiyle perdelerini kapattı. 5/25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Festival, 4’ü ücretsiz, toplam 13 etkinlikte 12.013 seyirciyi Mersin’in önemli konser salonları ve tarihi mekanlarında usta sanatçı ve müzik topluluklarıyla buluşturdu. Festival, Türkiye’nin pek çok önemli yazar, müzik eleştirmeni ve gazetecilerini Mersin’de misafir etti.

Festival kapsamında gerçekleştirilen ve 12/13 Mayıs tarihlerinde iki gün süren 18. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’nde ilk gün, 3 bölümde 14 koro sanatseverlerle buluşurken ikinci gün, 4 bölümde 20 koro sahnede yerini aldı. Mersin Limanın Ritmini Arıyor sloganıyla perküsyon dalında düzenlenen 7. Beste Yarışması’nda ise ödülü alan isim perküsyon sanatçısı Soner Özer oldu. 2017 Festival Ödülleri:  Festival Sanat Ödülü Devlet Sanatçısı Ayla Erduran ve Ayşegül Sarıca’ya paylaştırılırken Festival Kent Ödülü Semihi Vural’a, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü Aylin Çelik’e verildi.

     KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın açılış konserini yaptığı Festival’de farklı tarih ve salonlarda sırasıyla, Murat Karahan, Teona Dvali, Devlet Sanatçısı Musa Eroğlu, İbrahim Yazıcı, Berfin Aksu, Fatih Erkoç, Prof. Rengim Gökmen, Cihat Aşkın, Ayla Erduran, Ayşegül Sarıca, Karsu Dönmez, Cihan Ünal, Prof. Erol Erdinç, Ayşegül Göknur Shanal, Ashley Hribar, Prof. Flarian Kitt, I Ting Chen, yer alırken, KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Karşıyaka Oda Orkestrası, Saygun Quartet, klasik müziğin seçkin eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Festival’in kapanış etkinliğinde ise koreografisini Ashley Lobo’nun yaptığı “A Passage to Bollywood” eseriyle Navdhara Hindistan Dans Tiyatrosu yer aldı.

    Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “Bu yıl 16’ıncısını düzenlediğimiz Mersin Uluslararası Müzik Festivali görkemli bir kapanış etkinliğiyle perdelerini kapattı. Her yıl olduğu gibi Mersinlilere yakışır bir programı halkımızla buluşturduk. Yeni festival programı hazırlıklarına ise şimdiden başlamış bulunmaktayız. Böylesine uluslararası önemde bir organizasyonu el birliğiyle, gönül birliğiyle başarmış olmanın kıvancıyla bizlere destek veren başta seyircimiz olmak üzere tüm kurumlarımıza şükranlarımızı sunarım” dedi.

 

Mersin Sanat Etkinlikleri Derneği (Mersin Uluslararası Müzik Festivali)

Kültür Mah. Toroğlu Apt. A Blok ½ 33010 Akdeniz-Mersin

Tel: 0324 237 78 10

e-posta: merfestmersin@gmail.com