Haberler

Müzik ve müzikoloji haberleri...


Orfeo'nun Liri İstanbul Barok İle Görülecek

İstanbul Barok'un 20.yılı; Belçikalı Barok Topluluğu Le Cetra d'Orfeo'nun katılımıyla 30 Kasım Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 1 Aralık akşamı Süreyya Operası'nda vereceği konserle kutlanacak.


Büyümüşler de, Filarmoni Olmuşlar!

İlköğretim çağındaki öğrencilerden oluşan Türkiye’nin ilk ve tek filarmoni orkestrası Bilfen Filarmoni, sahne aldığı Pekin Konser Salonu’nda ayakta alkışlandı. Geçtiğimiz yıl Berlin Filarmoni Sahnesi’ni Türk ezgileriyle çınlatan Bilfenli öğrenciler, yine bağlama, ud, kanun ve keman sesleriyle izleyicilere müzik ziyafeti yaşattı.


Kanun ve Piyano Bir Araya Gelmiş, Bir de Albüm Olmuş

Esra Berkman & Nazlı Işıldak'tan oluşan Kanun-Piyano İkilisi’nin Haçatur Avetisyan’ın eserlerinden oluşturdukları “Uyanış” başlıklı albümü, KALAN Müzik etiketiyle Aralık 2013’te piyasaya sunuldu.


1. İstanbul Orchestra'Sion Piyano Yarışması Sonuçlandı

1. İstanbul Orchestra'Sion Uluslararası Piyano Yarışması 11 - 17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi.


İstanbul'un Yeni Konser Mekanı "Zorlu"

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi, 3 muhteşem gösteri ile Ekim ayında kapılarını açtı...


This is Camilo Concerto Show

Dünyaca ünlü sanatçı ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği  14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali; latin caz piyanisti Michel Camilo ve  şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın muhteşem konseriyle 30 Kasım akşamı seyircisine veda etti.


Çinliler "Türk Büyüsü"nü; CSO İle Tattı

“2013 Çin’de Türk Kültür Etkinlikleri” çerçevesinde bu yılın Mart ayından itibaren Çin’in birçok sahnesinde başarılı performanslarıyla sanatseverlerden tam not alan Türk Sanat Toplulukları etkinliklerine devam ediyor.


Fazıl'ı Boş Bıraktığınızda Ödül Alıyor

Fazıl Say, "besteci" kimliğiyle ve 'İstanbul Senfonisi' eseri ile Avrupa'nın en büyük ve en prestijli müzik ödülü olan ECHO Klassik Jüri Özel Ödülü'nü kazandı.


İKSV; Barış İçin, Müzik İçin Yatırım Yaptı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), kültür ve sanatın gelişimine yönelik çalışmalarına, gençlere yönelik eğitim ve destek faaliyetlerini güçlendirerek devam ediyor. Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurumsal partnerliğini üstlenen İKSV, Lale Kart Üyelik Programı ile de bu oluşumu destekleyecek. Ayrıca, Barış İçin Müzik Korosu ve Orkestrası, İKSV’nin desteği ve öncü sponsor Lale Kart’ın katkılarıyla Salzburg Festivali’nin konuğu olacak.


Bilgi, Bir de Stüdyo

Türkiye’nin en iyi ses stüdyoları arasında yerini alan İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Stüdyosu, 400 bin euro’luk yatırımla açıldı. Türkiye’nin “Dijital uyumlu SSL Mikser” kullanılan ilk ve tek ses stüdyosu olma özelliğine sahip bu stüdyoda, sektörle iç içe eğitim verilecek ve öğrenciler ünlü sanatçıların kayıtlarıyla çalışarak müzik eğitimi alabilecek. Açılış ile birlikte  Bilgi müzik eğitmenlerinin, öğrencilerinin ve kayıt için stüdyoyu kullananların müziklerinin stream edileceği ortak bir platform olan BİLGİ Music Label da start aldı.


Opera Ödülü; Karşıyaka'ya

Semiha Berksoy Opera Vakfı'nın 2013 yılı Opera Ödülü; Karşıyaka Belediyesi Opera ve Tiyatro Sahnesi'ne uygun görüldü...


Pekinliler Bayılmış Osmin'e

1 Mayıs 2013 tarihinde yapılan temsille Pekin’de ilk kez sahneye çıkan W.A. Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası Çin’de Türk Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde ilklere imza attı.


Onlar Saygun Piyano Şampiyonlarımız!

Cumhuriyet tarihimiz en büyük bestecilerinden biri olan ve yetiştirdiği yeteneklerle bilinen Ahmed Adnan Saygun anısına düzenlenen piyano yarışmasıyla, halen genç yeteneklerimizin keşfine vesile oluyor. 18 Temmuz Perşembe günü başlayan iki ayrı yaş kategorisinde düzenlenen yarışmada 12 yetenek hünerlerini sergiledi. 20 ve 21 Temmuz akşamı yapılan finallerle dereceye girenlere ödüllerini jüri başkanı Piyanist Gülsin Onay verdi.


Bak Sen Efe'ye! Litvanya'da İkinci Olup da Gelmiş!

Bilkentli Efe Emre Litvanya'da katıldığı vurmalı çalgılar yarışmasından ikincilik ödülü ile döndü.


Türkiye'de Klasik Müzikte Dijital Albüm Devri, Onay İle Başlıyor

Bugüne kadar uluslararası müzik piyasasında 20'den fazla CD ve DVD'si çıkan ünlü piyanist Gülsin Onay'ın yeni albümü Night Music (Gece Müziği) dijital müzik mağazalarında satışa sunuldu


Taverner da Aramızdan Ayrıldı

Çağımızın en saygın klasik müzik bestecilerinden, İstanbul Müzik Festivali Yaşam Boyu Başarı Ödülü sahibi Sir John Tavener, 12 Kasım Salı günü İngiltere’deki evinde hayatını kaybetti.


Gökmen CSO Başına!

Rengim Gökmen, daha önce alındığı görevi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefliği'ne yeniden atandı


Klasik Müzik Dergisi "Opus"un 8.Sayısı Bayilerde

OPUS Klasik Müzik Dergisi dopdolu içeriğiyle okuma zevki verecek


11.Kez; "Hanimiş Genç Cazcılar?"

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda 2–19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek 20. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivalde sahne almaya çağırıyor.


Yeni Piyanistler Kazandık, Süreyya'da!

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda düzenlenen Ulusal Piyano Yarışması 2013'te üçüncü yok, bir birinci ve iki ikinci var...


Aydın Gün Görseydi; Hande İle Gurur Duyardı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın her yıl klasik alanında bir genç müzisyene verdiği Aydın Gün Teşvik Ödülü, Genç Kemancı Hande Küden'e sunuldu


Kerbela Çölü'ndeki Berlin Senfoni, Film Olacak

Reis Çelik'in yeni film projesi "Asya Pasifik Destek Ödülü"ne layık görüldü. Körfez Savaşı sırasında Kerbela Çölü'nü geçmeye çalışan Berlin Senfoni Orkestrası'nın hikayesini "Kerbela Orkestrası" başlığıyla anlatacak.


Emre Kazandı!

Ankara Devlet Konservatuvarlılar Derneği'nin 25-26 Nisan 2014 tarihlerinde ikinci kez düzenlediği “İlhan Özsoy” Anısına “Keman Yarışması”nı, Emre Engin kazandı.


Siz Bizi de Fazıl Say'ın!

Besteci ve Piyanist Fazıl Say'ın "retweet" yani, alıntıdan dolayı 10 ay mahkumiyet almasına istinaden, bir bildirge imzaya açıldı


Şu Bilkentli Çocuklar Zehir Gibi!

Gülnara Aziz’in piyano sınıfı öğrencilerinden Cemil Yener Gökbudak ile Can Bağdar Bilen 24-30 Mart 2014 tarihlerinde Bulgaristan-Sofya’da düzenlenen 10. Uluslararası "Lubomir Pipkov" Genç Virtüozlar Yarışması’nda ikincilik ödülleri kazandılar.


Fazıl Say; Anadolu'yla Buluşuyor, iTunes'da Birinciliği Bırakmıyor

Besteci ve Piyanist Fazıl Say'ın; yurtiçi ve yurtdışındaki konser takvimine dair bilgilerle iTunes'dan gelen güzel haber


Festival Genç Solisti; Cansın'ı Sunar

41. İstanbul Müzik Festivali'nin Genç Solisti; Çellist Cansın Kara oldu. Kara; 10 Haziran'da Haydn’ın 1 numaralı Do Majör Viyolonsel Konçertosu'nu solist olarak seslendirecek.


Alla Turca; 2012 Donizetti Ödülleri'nde Yılın En İyisi


BESOM Ayağa Kalktı

BESOM Başkanı Prof. Ersin Onay, 2013 hedeflerini açıkladı.


Ertelenen Açılış, Kapanıştan Aylar Sonraydı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 41. İstanbul Müzik Festivali’nin ertelenen ödül töreni ve ertelenen açılış konseri, 10 Kasım Pazar akşamı saat 19.00’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi.


Kültür ve Sanata Destek: "Avrupa Kültür Programı"

Avrupa Kültür Programı 2007-2013 için son teklif çağrısı


"Music And Letters" Yeni Sayısı Yayınlandı


"Amerika Müziği"nin Yeni Sayısı Yayında


Akbank'ta... Mart'ta... Neler Var Neler!

Çocuk tiyatrosundan resitallere, söyleşilerden sergilere; Akbank Sanat, Mart ayında da dopdolu içeriğiyle sanatseverleri bekliyor
 


Dört Dünya Prömiyeri ve Bitmemiş Senfoni... Hem de Mersin'deydi...

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Franz Schubert’in ünlü eseri “Bitmeyen Senfoni”si ve Selman Ada’nın dört yeni eserinin dünya prömiyerini 28 Şubat'ta Mersin Kültür Merkezi-Opera Sahnesi’nde seslendirdi.


Fazıl Say'a açılan davada erteleme kararı…

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi; bilgi toplama kararı nedeniyle dava 15 Nisan 2013 tarihine ertelendi.


Aşk Şarkılarının Büyülü Sesi Monica Mollina CRR'de

Molina; kariyerinin en özel şarkıları ve yepyeni albümü "Mar Blanca"nın Türkiye Prömiyeri için 27 Şubat'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na konuk oluyor...


Verda Ün'ü Kaybettik


Basında Akbank Oda Orkestrası'nın Kapanması


Akbank'tan Buraya Kadar

Son dönemde özel kuruluşlar müzikten el çeker oldu...


SÖYLEŞİ: "BİZİM DONİZETTİ" 18 Şubat/İstanbul

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık etkinlikleri kapsamında Ersin Antep ve Ali Pınar'ın yer aldığı "Müzik Sohbetleri" 18 Şubat'ta Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde başlıyor...