Fazıl Say'a açılan davada erteleme kararı…

İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi; bilgi toplama kararı nedeniyle dava 15 Nisan 2013 tarihine ertelendi.

Ünlü Türk besteci ve piyanist Fazıl Say'a açılan davada erteleme kararı…

İnternette Twitter hesabı aracılığıyla paylaştığı ve Ömer Hayyam'a ait olduğunu belirttiği bir rubaide geçen ifadeler nedeniyle hakkında dava açılan ve İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Fazıl Say'ın 18 Şubat 2013'e ertelenen duruşması sonunda bilgi toplama nedeniyle davanın 15 Nisan 2013 tarihine ertelenmesine karar verildi.

İlk duruşmada savcının iddianamesini dinleyen Say, "Hakkımdaki suçlamaları reddediyorum. Beraatime karar verilmesini istiyorum" diyerek, duruşmalardan izinli sayılmayı talep etmişti. Bu talebi kabul eden mahkeme, sonraki duruşmanın 18 Şubat 2013'te yapılmasına karar vermişti. İspanya'da gerçekleşen konseri nedeniyle mahkemeye katılamayan Fazıl Say, dava ile ilgili kendisine Türkiye ve yurt dışından destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederken, mahkemede kendisini avukatı Meltem Akyol temsil etti. 

Fazıl Say'a Alman ve İngiliz müzisyenlerden destek…

Fazıl Say'a destek için aralarında Hanif Kureishi, Ian McEwan, William Boyd ve Brian Eno'nun da bulunduğu dünyaca ünlü Britanyalı yazar ve müzisyenler, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'e mektup yazdı. Ergin'e yazılan mektupta "Sevgili meslektaşımız, besteci, müzisyen ve yazar Fazıl Say'a yönelik suçlamaları protesto etmek amacıyla İngiliz PEN'e destek oluyoruz" dendi. 

 

Dünyaca ünlü İngiliz müzisyenler dışında Alman Müzik Konseyi de, Twitter üzerinde yazmış olduğu bir mesaj nedeniyle Fazıl Say'ın yargılanmasına tepki gösterdi. Konsey'den yapılan yazılı açıklamada, Fazıl Say'a karşı açılan davanın kaygıyla izlendiği belirtilerek, ifade özgürlüğünün önemine vurgu yapıldı. Fazıl Say'ın Twitter üzerinden yazdığı mesajın "abartılmaması" gerektiğini ifade eden Konsey Başkanı Prof. Martin Maria Krüger, Fazıl Say hakkında açılan davanın orantısız bir yaklaşım olduğunu kaydetti.