Pekinliler Bayılmış Osmin'e

1 Mayıs 2013 tarihinde yapılan temsille Pekin’de ilk kez sahneye çıkan W.A. Mozart’ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası Çin’de Türk Kültür Yılı etkinlikleri çerçevesinde ilklere imza attı.

PEKİNLİLER MOZART’IN SARAYDAN KIZ KAÇIRMA ESERİNİ İLK KEZ İZLEDİLER

 

Bu eser Pekin’de ilk kez Türkiye’nin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi ve iki Ülkenin Opera Kurumları temsilden 2 saat önce işbirliklerini bir  Mutabakat Zaptıyla taçlandırdılar

 

Çin Halk Cumhuriyeti’ne, Türkiye’den bir opera topluluğu ile ilk kez bu denli kapsamlı bir turnenin gerçekleştirilmesi ve bu eserin Pekin Prömiyerinin Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından yapılması Türkiye adına heyecan ve gurur vericiydi. Orkestra şefliğini Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen’in yaptığı eseri Başrejisör Yekta Kara sahneye koydu, dekor tasarımını Çağda Çitkaya, kostüm kreasyonunu Şanda Zıpçı, ışık tasarımını ise Fuat Gök yaptılar. Ankara Devlet Opera ve Balesi solo, koro ve orkestra sanatçılarının üst düzey bir performans sergiledikleri eserin koro şefliğini Lyubomira Aleksandrova üstlendi. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aykut Çınar’ın başrollerden birini üstlendiği eserde Selim Paşa rolünü Devlet Tiyatrosu sanatçısı Okan Şenozan oynadı.

 

Temsil Pekin’de, 219.400 metrekarelik bir alana yayılan, 6513 seyirci kapasiteli 4 adet salonu olan ve Fransız mimar PAUL ANDREU’nun imzasını taşıyan bir tasarım harikası olarak kabul edilerek “THE GIANT EGG” (dev yumurta)  adıyla da anılan ULUSAL SAHNE SANATLARI MERKEZİ’nde gerçekleştirildi. 2416 kişilik Opera Salonu’nu dolduran seyirciler, Türk sanatçıların sahnelediği ve Osmanlı kültürü ile geleneklerini konu alan Saraydan Kız Kaçırma eserini büyük bir beğeniyle izleyip bol bol alkışladılar.

 

Temsilden 2 saat önce ise; iki Ülkenin Opera Kurumları işbirliklerini bir Mutabakat Zaptıyla taçlandırdılar. Çin halkına sanat alanında hizmet etmeyi, sanatta mükemmeliyeti elde etmeyi ve evrensel olarak kabul görmeyi hedefleyen Çin Ulusal Sahne Sanatları Merkezi Başkanı Dr. Jingmao Yang ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen arasında imzalanan 3 yıl süreli Mutabakat Zaptı iki Ülkenin Opera Kurumları arasında sanatçı ve prodüksiyon değişimini amaçlıyor. Her iki Ülkenin ulusal sanat kurumları olan bu iki kuruluş, profesyonel işleyişlerini en üst düzeyde güçlendirmek ve sanatçı kaynaklarının yoğun değişimini sağlamak için karşılıklı ziyaretler ve idari personel değişimleri yapmak üzere anlaştılar.