Dört Dünya Prömiyeri ve Bitmemiş Senfoni... Hem de Mersin'deydi...

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Franz Schubert’in ünlü eseri “Bitmeyen Senfoni”si ve Selman Ada’nın dört yeni eserinin dünya prömiyerini 28 Şubat'ta Mersin Kültür Merkezi-Opera Sahnesi’nde seslendirdi.

    Mersin Devlet Opera ve Balesi, Selman Ada’nın dört yeni eserinin dünya prömiyerini bestecinin kendi yönetiminde 28 Şubat 2013 Perşembe günü saat: 20.00’de (dün akşam) Mersin Kültür Merkezi-Opera  Sahnesi’nde seslendirdi.  Mersinli sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserde, Franz Schubert’in ünlü eseri “Bitmemiş Senfoni”si de yer aldı.

 

     Mersin Devlet Opera ve Balesi,  piyanist, besteci ve orkestra şefi Selman ADA’nın yeni eserleri; “Fantaisie Concertante” (Op. 54), 2 Chansons (Op. 53), Rapsodi (Op. 51) ve Arp Konçertosu’nu  dün akşam görkemli bir seyirci karşısında Kültür Merkezi-Opera Sahnesi’nde seslendirdi. MDOB  orkestra sanatçılarından; fagot sanatçısı Nilay ÜNAL, trombonist Hakan ÜNAL ve trompetist Rauf MUSAEV’in yanı sıra, misafir sanatçılar; klarinet sanatçısı Tuger DORUK ve arp virtüözü Sibel EFENDİEV ustalıklarıyla ayakta alkışlandı. Konserin ikinci bölümünde ise; kısacık ömrüne 900’den fazla eser sığdıran  Franz Schubert’in (1797-1828) “Bitmemiş “Senfoni”si (8. Senfoni) seslendirildi. Konser sonunda  MDOB Orkestrası göz kamaştıran performansı ile dakikalarca ayakta alkışlandı.

 

    Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan ŞANAL yaptığı açıklamada; “Besteci ve orkestra şefi Selman Ada’nın dört yeni eserinin dünya prömiyerine ev sahipliği yaparak  estetik çıtamızı daha da yükseltmiş olduk. Orkestra şeflerimizin, solistlerimizin ve  MDOB orkestrasının  göz kamaştıran performansı Mersinli sanatseverlerin gönlüne taht kurmuştur”. Dedi.

 

 

 

SENFONİK KONSER

S. Ada Dört Yeni Eseri / F. Schubert “Bitmemiş Senfoni”

28 Şubat 2013 Perşembe saat: 20.00

Mersin Kültür Merkezi-Opera Sahnesi

 

Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

 

2012/2013 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com