Orfeo'nun Liri İstanbul Barok İle Görülecek

İstanbul Barok'un 20.yılı; Belçikalı Barok Topluluğu Le Cetra d'Orfeo'nun katılımıyla 30 Kasım Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu, 1 Aralık akşamı Süreyya Operası'nda vereceği konserle kutlanacak.

1 Aralık December Pazartesi Monday - 20.00

İstanbul Barok ve and La Cetra D'Orfeo

20. Yıl Konseri 20th Anniversary Concert

 

Sanat yönetimi

Michel Keustermans ve Leyla Pınar

Koreografi ve kostüm tasarımı

Lieven Baert

 

İstanbul Barok 20. yılını, alanında dünyanın sayılı topluluklarından La Cetra D'Orfeo ile aynı sahneyi paylaşacağı bu konserle kutlayacak. Birçok yönüyle çok özel bir konser.

 

Dans

Karin Modigh

Hubert Hazebroucq

 

LA CETRA D’ORFEO

Michel Keustermans, Müzik Yönetimi ve blokflütler

Laura Pok, Blokflüt ve Viyola da Gamba

Hanneore Devaere, Üçlü Arp

Philippe Malfeyt, Barok gitar, teorba, ut

Liam Fennely, Viyola da Gamba

 

İSTANBUL BAROK

Leyla Pınar, Müzik yönetimi ve klavsen

Kaan Buldular, Kontratenor

Nermin Kaygusuz, Kemençe ve vokal

Tolga Ünaldı, Ney ve perküsyon

İmge Tilif, 1. Keman

Alise Juska, 2. Keman

Amedeo Grazia, Viyola

 

PROGRAM

Anonim 14.yy – Saltarello

Dimitri Kantemiroğlu (Dimitrie Cantemir 1673-1723) – Buselik

Hafız Post (1630-1694) – Rast Nakış Yürük Semai

 

Diego Ortiz (1510-1570) – Recercada QuintadaRecercada Segunda

Josquin Desprez (1450/55-1521)&Tielmann Susato (1510/15-1570) – Pavane “Mille Regretz”

Thomas Simpson (1582-?1628) – 3 Dans: Almande, Courante ve Volte

Henry Purcell (1659-1695) – Chaconne

Anthony Holborne (1545-1602) – Gaillarde 2 – The Night Watch

Philippo van Wichel (1614-1675) – La Ciacogna

Ali Ufkî (Wojciech Bobowski 1610-1675) – Semai, Sultan Murad Han Fatih-i Bağdat Metiyesi

         (Te Deum)

Lucas Ruiz de Ribayas (1626-?) Marionas – Espagnoletas – Xacaras

Anonim & Martinez Compañon (1737-1797) – Cachua a voz y bajo al Nascimiento de Nostro

      Señor

Anonim & Martinez CompañonTonada La Tata

Anonim (c. 1490) – Rodrigo Martinez

 

ara

 

Claudio Monteverdi (1567-1643) – La Mia Turca

Henry PurcellIf Love’sa Sweet Passion

Dimitri KantemiroğluNevâ Aksak Saz Semai (III.Murat’ın önünde icra edildiği söylenir)

François Couperin (1668-1733) – Les Nations süiti; L’Imperiale’den Sarabande, Bourée ve

                                                            Menuet

Marin Marais (1656-1728) – Un Gout Etranger süitinden Tatar Marşı

François Couperin – Les Nations süiti; La Françoise’den Gigue ve Gavotte

Dario Castello (1590-1658) – Sonata Quarta

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) – Nouvelles suites de pièces de clavecin, L’Egyptienne

Jean-Baptiste Lully (1632-1687) – Türklerin Seremonisi için Marş

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) – Les Indes Galantes opera balesinden Birinci Bölüm

“Eliaçık Türk” – Afrikalı köleler için hava, Rigaudon I ve II, Ritournel I ve II, Tambourin I ve II, Osman: “Il faut que L’amour s’envole”

André Campra (1660-1744) – L'Europe Galante operasından Bostancı Marşı ve “Vivir Gran

         Sultana” (Yaşasın Yüce Padişah) finali.

 

Düzenlemeler: Michel Keustermans ve Liam Fennely (Anonim, Kantemiroğlu ve Hafız Post için)

 

İSTANBUL BAROK 20. YIL KONSERİ – BAROK DÜNYASI SARAYLARINDA MÜZİK

20. yılımızda, Barok müzikleri hazırlayan, kökleri gezgin şarkıcılara (troubadour) kadar uzanan Ortaçağ, Rönesans müziklerinin yanı sıra Barok müziğin bilinen eserlerinden de örnekler vermek istedik. Barok dönemin üslup modası çok zengin olmakla beraber ülkelere/uluslara göre farklılıklar gösterir. İşte programımız bu zengin çeşitliliği yansıtmak üzere kurgulanmıştır.

Sanatın tarihi sürecinde Barok çağ gibi, döneminin tüm ülkelerinde, aşk ve neşe arayışlarıyla dolu düşüncelerin hükmettiği ve ölümün düşünülmek istenmediği bir dönem görülmedi.  Sanatın  bütün dallarında olmak üzere, mimari, plastik sanatlar, müzik, giyim, makyaj hatta bahçeye ve mutfağa kadar giren bu şatafatlı ve aşırı süslü yaşam biçiminin etkilediği uzun bir moda dönemini insanlık bir daha yaşamadı.

Amerika kıtasından gelen altının zenginleştirdiği Avrupa kıtasında sanat ve bilim alanlarında ilerleme kaydedilmekle beraber lüks içinde büyük sarayların inşası yaygınlaşmıştır. Bunlar arasında Fransız krallarının yaşadığı Versay dönemin simgelerinden biri haline gelmiştir. Elbette Rus Çarlığı, Venedik Doçları, Osmanlı Sultanlarının Topkapı Sarayı’nın yanı sıra zengin korsanların saraylarında da Versay’daki kadar olmasa da benzer yaşamlar sürdürülmüştür. Sarayların yanı sıra şatolar, konaklar ve yalılarda da uzak diyarlardan gelen her türlü egzotizmin tadına varıldığı, savaşların ve yoksulluğun uzak tutulduğu yerlerdir.

Bu mekanlarda kimi zaman başka ülkelerden gelen konuk saray müzisyenleri de oluyordu. Keza haremin içinde de farklı coğrafyalardan getirtilen müzik ve dans ile haşır neşir pek çok cariye mevcuttu. Kendilerine verilen müzik eğitimi ile beraber bunlar müzik ve dans açısından oldukça renkli bir ortam oluşturmuş olmalı. Hatta minyatürler dikkate alınacak olursa cariyelerin Barok dönem müziği ve dansı bildikleri de kolaylıkla algılanıyor.

Barok dönemde müziklerin pek çoğunda konular olsun, dans ritmi olsun çalgıların seçimi olsun; gigue, cachua, allemande, saltarello, semaî vb. müzikler çalındığında dinleyiciler çeşitli ülkeleri dolaşır gibi etkilenilirdi.

Programımızı oluştururken, İngiltere, İtalya, İspanya, Hollanda, Felemenk, Fransa, Osmanlı gibi dönemin önde gelen ülkelerinin özgün müziklerinin yanı sıra örneğin İspanya’nın sömürgesi olan bugünkü Peru’ya ait anonim müziklere de yer verdik. Ayrıca 20. yılımızı kutlarken son CD’mizde ortaya koyduğumuz Osmanlı Barok Müziği tezimize bağlı olarak yaklaşık 300 yıllık tarihi olan, Osmanlı Barok Kemanı ismini verdiğimiz bir çalgı bu konser için yeniden üretildi. Bir çeşit Gamba olan bu çalgının kopyası tanıtılıp tüm diğer otantik çalgılarla birlikte dinleyiciye özgün Barok tınılarını sunacağız.

Özel olarak yaptırılmış dönem kostümlerinin yanı sıra danslar için dönemin tablo ve resimlerinden yapılandırılan vücut dili ve adımlar müziğin ritmiyle yönlendirilmiş olup La Cetra D’Orfeo ve İstanbul Barok’un özgünlüğüdür.

 

M.Keustermans tarafından kurulan La Cetra d’Orfeo (Orfeo’nun Liri) Belçika’nın resmi kültürel aktörlerinden biridir. 11.yy ile 18.yy arasındaki dönemlerin yorumları üzerine uzman, şarkıcı, çalgıcı, aktör, dansçı, kuklacı ve hokkabazları içeren sadık sanatçılardan oluşmaktadır. Grubun özelliği hem programlarının içerdiği repertuar hem de bunları herkes için dinlenebilir şekilde canlı ve heyecanlı bir şekilde sunmalarıdır. Özellikle eklektik programlarını mütemadiyen yenilemelerinden dolayı, tüm Avrupa ülkeleri, Türkiye, Hindistan, Kuzey ve Güney Amerika’daki festivallerden sıklıkla davet almaktadırlar.

Topluluk, pek çok konçerto ile kantat ve sonatları içeren geleneksel programlardan başka Arenberg Prensesi, Arşidük Albert ile Isabella’nın Sarayı’ndan Müzikler gibi konserlerinde pek çok disiplini bir araya getirerek birbirinden değişik temalara odaklanmaktadır. Bunlar arasında Enfer et Paradis (Cennet ile Cehennem), şiir, müzik, resim ve modern dansı harmanlamaktadır; Il Ballo della Folia (Folia Balosu), Lieven Baert’ın koreografisiyle çılgınlığı ve ismini taşıyan la folia adlı eski dansı anlatmaktadır; La Sirène et L’Epervier (Sirene ve Atmaca) büyülü bir müzikal hikaye ile gölge tiyatrosunu birleştirmektedir. Lavender’s Blue (Lavantanın Hüznü) şiirsel kuklacı Caerlynn ile canlandırılan 16.yy baladlarındaki Fransız ve İngiliz sokak şarkılarını sunar. Chi passa per la Strada (Sokaktan Geçenler) dansçılar, aktörler, hokkabazlar ve şarkıcıları içeren, 16.yy’da bir İtalyan sokağını sahneye taşıyan teatral bir eğlencedir. La Clef du Caveau (Mahzenin Anahtarı), aktör Daniel Nicodème’in katılımıyla içki şarkıları ve türevlerinden oluşan komik bir potpuridir. La Cigale (Ağustos Böceği), Bruno Georis tarafından yaratılan, Jean de la Fontaine’in merkezde olduğu şiirsel bir özel gösteridir; De Bouche à L’Oreille (Ağızdan Kulağa) ve Pabuji, aktör ve yönetmen François Van Eeckhaute’un katılımıyla gerçekleşen, ilki bir yemeğin ikincisi bir Hint öyküsünün etrafında dönen renkli birer gösteridir; Caroline Weynants gibi solistler ve koro ile sürekli olarak seslendirilen Bach, TelemannVivaldi ve Haydn’ın eserleri düzenli olarak icra edilmektedir; Ay Amor! (Ay Aşk!) Marie de Roy ve Lieven Baert ile 2011 yılında yaratıldı, keza Bruno Georis ile yapılan Perceval (Parzifal) adlı ‘happening gösterisi’ Orta Çağ müzikleri, illüstrasyonları ve karikatürist çizimleri ile canlı bir performans şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Bugüne kadar 9 adet CD çıkaran topluluk son olarak 2012 yılında kontratenor Dominique Corbiau’nun solist olduğu yeni bir Scarlatti CD’si doldurdu. La Cetra D’Orfeo, Communauté Française Kültür Genel Müdürülüğü, Brabant Wallon Vilayeti, Wallonie Bölgesi ve Braine-le-Château Belediyesi tarafından desteklenmektedir.

www.lacetradorfeo.com

 

İSTANBUL BAROK

İstanbul Barok, ülkemizde dönemin kendine has üslubunu otantik çalgılarla icra eden az sayıdaki topluluklardan ilkidir.  Repertuarında oda müziği, konçertolar, korolu yapıtlar ile barok operalar mevcuttur. 1975 yılında keman, flüt ve klavsen üçlüsü olarak klavsenci Leyla Pınar tarafından kuruldu. Sanatçı 1995’te oluşumu genişletip gezgin bir ensemble-opera-bale topluluğu haline getirdi. Böylelikle İstanbul Barok 20 yılda yurt içinde ve yurt dışında değişik tarihi mekanların yanı sıra modern sahnelerde, süreklilikle 7 barok opera, pek çok korolu kantat ve oda müziği eserinin yanı sıra 1 dans tiyatrosu sahneleyip pek çok konser vermiştir.

Topluluk, yurt içinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Caddebostan Kültür Merkezi, Fulya Sanat, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Aya İrini, Tophane-i Amire, Nakilbent Sarnıcı, Süreyya Operası, İtalyan Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Fransız Sarayı, Sen Michel Tiyatrosu, Sen Antuan ve Sen Espri’de pek çok defa sahne alarak İstanbul müzik ortamının belirleyici aktörlerinden biri olmuş ve kendi kitlesini yaratmıştır. Ayrıca Manisa-Sard Harabeleri, Antalya, Mersin, Antakya ve Mardin´e turneler düzenlemiştir. İstanbul Barok, yurt dışında ise Mağosa-Otello Kalesi, Girne-Bella Pais Manastırı, Amsterdam-Old Huis (2 kez), Brüksel (4 kez), Namur ve Lüksemburg’ta (2 kez) sahne almıştır. Bundan başka 1997´de Brüksel-Printemps Baroque du Sablon Festivali´nde A.Campra’nın L’Europe Galante adlı operasını 3oo sene sonra ilk defa sahnelemiştir. Son olarak Brüksel Güzel Sanatlar Sarayı BOZAR’da sahneye çıkan topluluk geçmişinden bu yana sergilediği performansla barok müziğin dünyadaki devleriyle birlikte anılmış, yerli ve yabancı basından övgü ve takdir toplayan eleştiriler almıştır. Topluluk bir de Ankara Devlet Opera ve Balesi ile Devlet Operası’ndaki ilk Handel prodüksiyonu olan Deidamia’yı sahnelemiştir. İstanbul Barok bu projelerde Paul Dombrecht, Robert Kohnen gibi dünyaca ünlü barok müzik virtüözlerinin yanı sıra Türkiye’den de Ayhan Baran, Burak Bilgili, Kaan Buldular, Bengi Mayone, Pervin Çakar ve Ezgi Saydam ile çalışmıştır. Ayrıca nitelikli koreografilere imza atan Geyvan MacMillen ve Tuğçe Tuna gibi koreograflarla ortak projeler üretmiştir.

Kalan Müzik için Osmanlı Barok Müziği adlı CD’yi dolduran İstanbul Barok’un amacı barok dönemde Türkler ya da Anadolu’ya ait mitolojik öyküler üzerine bestelenmiş bütün oda müziği ve opera repertuarını gün ışığına çıkarmaktır. Bunların bir kısmı halen Avrupa´daki müzik kütüphanelerinin tozlu raflarında keşfedilmeyi beklemektedir. Dernekleşen topluluk 20 yıldan bu yana Uluslar arası İstanbul Barok Festivali’ni de düzenlemektedir.

www.istanbulbaroque.com