Siz Bizi de Fazıl Say'ın!

Besteci ve Piyanist Fazıl Say'ın "retweet" yani, alıntıdan dolayı 10 ay mahkumiyet almasına istinaden, bir bildirge imzaya açıldı

Sanatçıların, yazarların, şairlerin, müzisyenlerin, eleştirmenlerin imzalamasının istediği aşağıdaki metin hazırlanmıştır.

İmzasıyla destek vermek isteyenler;  onayladığını fazilsaykararinatepki@gmail.com  adresine geri bildirmelidir.

Bu imza kampanyası iki gün sürecek olup 19 Nisan Cuma sabahı saat 8:00'de sona erecektir.

 

 

-------------------

 

 

Fazıl Say'a verilen 10 ay hapis cezası ülke içinde ve dışında tepkiyle karşılandı. Bu kararın özellikle yurt dışında ülkemizin itibarını zedeleyeceği açıktır.

 

Ancak, bundan çok daha önemlisi bu kararın ülkemizde ifade özgürlüğü açısından doğuracağı etkidir. Böyle bir ceza, tabu sayılan konular üzerinde özgürce konuşmak ve yazmak isteyenlere bir gözdağı ve tehdit oluşturacaktır. Tartışma olanağını ortadan kaldıracak, baskı işlevi görecektir.

 

Bu tür kararlar ancak demokrasileri gelişmemiş, özgürlüklerin kurumsallaşmadığı ülkelerde ortaya çıkabilir, buralarda normal karşılanabilir. Çağdaş hukuk devletlerinde bu tür kararları savunanlar ayıplanacaklarını,mesleki itibarlarının zedeleneceğini bilirler. Özellikle bu kararlar sanatçılara, bilim insanlarına yönelik alındıysa.

 

Ülkemizde ifade özgürlüğü açısından bu karara böyle bir tepki gösterilmesinin önemli olacağını düşünüyoruz, bu kararın toplumun farklıgörüşlere sahip en geniş kesimleri tarafından kınanmasını diliyoruz.

 

 

 

 

 
   
 

Atilla Dorsay

 
 

Ayla Erduran

 

 Cihat Aşkın

 Erdoğan Davran

 Ersin Antep

Genco Erkal

 

 Hande Dalkılıç

Latife Tekin

 
 

Rutkay Aziz

 
 

Şirin Pancaroğlu

 
 

Tarık Akan

 
 

Tilbe Saran

 
 

Turgay Fişekçi

 
 

Yıldız Kenter

 
 

Nazan İpşiroğlu

 

Osman Kavala

 
 

Zeynep Avcı

 
 

Zeynep Oral

 
 

Zülfü Livaneli