SÖYLEŞİ: "BİZİM DONİZETTİ" 18 Şubat/İstanbul

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık etkinlikleri kapsamında Ersin Antep ve Ali Pınar'ın yer aldığı "Müzik Sohbetleri" 18 Şubat'ta Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde başlıyor...
 

Alla Turca ile İstanbul'un Müziği - Bizim Donizetti

 


18 Şubat 2013 Pazartesi  Söyleşi
Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (İstiklal Caddesi, Odakule Karşısı), saat: 18.30

 

 Müzik Sohbetleri
Konuşmacılar: Ersin Antep, Ali Pınar

Açık Radyo'da yayımlanan, yapımcılığını üstlendikleri "Alla Turca" programından kendilerini tanıdığımız Ersin Antep ve Ali Pınar yönetimindeki müzik sohbetlerinin ilki "Bizim Donizetti" başlığıyla ele alınıyor. Bu ilk bölümde 1828 yılında İstanbul'a gelen ve ülkenin çoksesli müzik kurumlarının temelini atan Giuseppe Donizetti, saraydaki ilk konservatuar eğitiminin bugünlere yansıması, Donizetti'nin çalışma yöntemi konuşulacak.
Daha önce Napolêon'un emrinde müzisyen olarak askeri görevde bulunmuş olan İtalyan müzik adamı Donizetti'nin Sultan II. Mahmud'un teklifini kabul etmesinde etken olan sebepler, Donizetti'nin besteleri ve Musika-i Hümayûn'un Donizetti ile yapılanma süreci de konu başlıkları arasında yer alacak.
Çoksesli müziğin ülkemize resmi olarak girmesinin tarihini merak edenler, Giuseppe'nin İstanbul'a gelişine kardeşi Gaetano'nun verdiği tepkiyi öğrenmek isteyenler için kaçırılmayacak bir sohbet!