Klasik Zaman İçinde; Aralık Ayında Kıtaları Aşıyor

Radyo Günebakan'ın, klasik müzik kuşağındaki özel programı; Klasik Zaman İçinde, Aralık ayı boyunca Çarşamba akşamları saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Japon Besteci Tamezo Narita’nın “Hamabe No Uta” (Deniz Kıyısı Şarkısı) adlı eseri, Bach ailesinden Alman Besteciler Johann Lorenz Bach’ın “Fuga” yapıtı ve Carl Philipp Emanuel Bach’ın "Si bemol Majör Sonatı" ile Ozan Binici'nin hazırlayıp sunduğu "Ayın Kayıtları" köşesinde; Amerikalı Besteci George Gershwin’in “Üç Prelüd”ü, Katia Labèque ile Sting iş birliği sonucu ortaya çıkan “Moon over Bourbon Street” ve “Shape Of My Heart” kayıtları ile Fransız Besteci Gabriel Fauré’nin sol minör tondaki üç bölümlü “Op. 117 2. Çello Sonatı”na yer verilecek. Son bölümde, Alman Besteci Ludwig van Beethoven yararına 215 yıl önce, 22 Aralık 1808’de Viyana’da gerçekleşen “Akademie” isimli destek konserinde sunulan eserlerden, Sol Majör tondaki “Op. 58 4. Piyano Konçertosu sunulacak.

RADYO GÜNEBAKAN’DA “KLASİK” YOLCULUK

Yeni programlarla yayın portföyünü genişleten Trakya Üniversitesi Radyosu "Radyo Günebakan", Ersin Antep ve Ozan Binici tarafından hazırlanan “Klasik Zaman İçinde” programıyla dinleyicilerine yepyeni bir deneyim yaşatmayı sürdürüyor…

Radyo Günebakan'ın, 2021 yılında yayın hayatına kazandırdığı program; 33. bölümüyle Aralık ayının her Çarşamba akşamı saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Programın ilk bölümüne; 130 yıl önce, 15 Aralık 1893’te dünyaya gelen, Japon Keman Sanatçısı ve Besteci Tamezo Narita’nın “Hamabe No Uta” (Deniz Kıyısı Şarkısı) adlı eserinin uyarlamasıyla başlanacak. Ardından, Bach ailesi mensubu olan ve hayattan 15 yıl arayla aynı gün ayrılan iki besteci; 250 yıl önce, 14 Aralık 1773’te vefat eden Alman Besteci Johann Lorenz Bach’ın Re Majör tondaki “Fuga” yapıtıyla 235 yıl önce, 14 Aralık 1788’de dünyaya veda eden Alman Besteci Carl Philipp Emanuel Bach’ın Si bemol Majör tondaki “Sonatı” sunulacak. Ozan Binici'nin hazırladığı "Ayın Kayıtları"nda; Akordeon Sanatçısı Félicien Brut yorumu ve Lucas Henri’nin uyarlamasıyla Amerikalı Besteci George Gershwin’in “Üç Prelüd”ü, Fransız Kadın Piyanist Katia Labèque ile Sting iş birliği sonucu ortaya çıkan “Moon over Bourbon Street” ve “Shape Of My Heart” kayıtları ile Piyanist Cédric Tiberghien’ın Çellist Xavier Phillips ile yaptığı kayıttan Fransız Besteci Gabriel Fauré’nin sol minör tondaki üç bölümlü “Op. 117 2 numaralı Çello Sonatı”na yer verilecek. Son bölümde, 215 yıl önce, 22 Aralık 1808’de Viyana’da Alman Besteci Ludwig van Beethoven yararına destek konseri olarak “Akademie” isimli etkinlikte sunulan eserlerden, üç bölümlü, Sol Majör tondaki “Op. 58 4 numaralı Piyano Konçertosu sunulacak.

Müzikolog Ersin Antep’in sunumu ve Ozan Binici’nin katkılarıyla “Klasik Zaman İçinde” programının 33. bölümü, 6 Aralık 2023 Çarşamba akşamı saat 22.00'da dinleyicilerle buluşacak. Klasik müzik tutkunları tarafından büyük beğeni toplayan program Çarşamba akşamları, 106.2 Mhz frekansından Radyo Günebakan yayınlanacak.

E-posta: klasikzamanicinde@trakya.edu.tr

İnternetten dinlemek için; http://radyogunebakancanli.trakya.edu.tr

Ersin Antep tarafından her ay farklı konuların, hikâyelerin ve bestecilerin ele alındığı programda, Ozan Binici tarafından hazırlanan “Ayın Kayıtları” bölümü ile de klasik müziğin ülkemizden ve dünyadan seçkin örneklerine yer veriliyor. Üniversitenin Rektör Yardımcısı, Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Ahmet Hamdi Zafer danışman olarak katkıda bulunuyor.