Radyo Günebakan’da Balkanlara ve Kuzeye Müzikal Yolculuk

Radyo Günebakan'ın, 2021 yılında yayın hayatına kazandırdığı Klasik Zaman İçinde programı; 22. bölümüyle Ocak ayının her Çarşamba akşamı saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Programda Gürcistan'dan "Trio Mandilli", Hırvatistan'dan "Klapa Motovun" kayıtları yanında Ulvi Cemal Erkin'in "Köçekçe Dans Rapsodisi"ne, Anna Fedorova solistliğinde Rahmaninof'un "4. Piyano Konçertosu"na ve ayrıca "Balkan Rapsodisi" adlı eserlere yer verilecek.

RADYO GÜNEBAKAN’DA “KLASİK” YOLCULUK

Yeni programlarla yayın portföyünü genişleten Trakya Üniversitesi Radyosu "Radyo Günebakan", Ersin Antep ve Ozan Binici tarafından hazırlanan “Klasik Zaman İçinde” programıyla dinleyicilerine yepyeni bir deneyim yaşatmayı sürdürüyor…

Radyo Günebakan'ın, 2021 yılında yayın hayatına kazandırdığı özel program; 22. bölümüyle Ocak ayının her Çarşamba akşamı saat 22.00'dan itibaren yayında olacak. Programın ilk bölümüne (aralarında Katibim de olan) Gürcü a kapella grubu Trio Mandilli’nin üç şarkısı ile başlanacak. Sonrasında; Hırvat a kapella grubu Klapa Motovun’un “Rusulica” adlı şarkısı, Ulvi Cemal Erkin’in “Köçekçe” adlı dans rapsodisi Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın kaydıyla sunulacak. Ardından Barcelona Gipsy balKan Orchestra’nın “Od Ebra do Dunava”, Asfalt Tango’nun “Fanfare Ciocârlia” şarkıları sunulacak. Ozan Binici'nin hazırladığı "Ayın Kayıtları"nda; Anna Fedorova solistliğinde ve Modestas Pitrenas yönetimindeki Gallen Senfoni Orkestrası seslendirisiyle, Rus Besteci Sergei Rahmaninof’un “Op. 40 4 numaralı Piyano Konçertosu”na yer verilecek. Programın son bölümünde ise; “Balkan Rapsodisi” başlıklı eserler paylaşılacak: Yunan Besteci Kostas Ganosselis’in eseri Buzuki Sanatçısı Manolis Karantinis yorumuyla, Rumen müziklerinden bu isimli bir eser Roman Keman Sanatçısı Lache Cercel ve Roma Swing Ensemble tarafından, Nikola Starcevic’in yapıtı Trio Balkan Strings seslendirisiyle, Bulgar topluluk Brass Band Vivo Montana’dan bir Bulgar eseri, Pancho Vladigeroff’un “Bulgarian Rhapsody Vardar” yapıtı, Alfred Bösendorfer’in “Paidushko” adlı Balkan Rapsodisi ise Thiemo Kraas yönetimindeki Almanya Doğu Vestfalya-Lippe Bakır Nefesli Filarmoni Orkestrası’nın kaydıyla paylaşılacak.

Müzikolog Ersin Antep’in sunumu ve Ozan Binici’nin katkılarıyla “Klasik Zaman İçinde” programının 22. bölümü, 4 Ocak 2022 Çarşamba akşamı saat 22.00'da dinleyicilerle buluşacak. Klasik müzik tutkunları tarafından büyük beğeni toplayan program Çarşamba akşamları, 106.2 Mhz frekansından Radyo Günebakan yayınlanacak.

E-posta: klasikzamanicinde@trakya.edu.tr

İnternetten dinlemek için; http://radyogunebakancanli.trakya.edu.tr

Ersin Antep tarafından her ay farklı konuların, hikâyelerin ve bestecilerin ele alındığı programda, Ozan Binici tarafından hazırlanan “Ayın Kayıtları” bölümü ile de klasik müziğin ülkemizden ve dünyadan seçkin örneklerine yer veriliyor. Üniversitenin Rektör Yardımcısı, Devlet Konservatuvarı Müdürü ve Balkan Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Ahmet Hamdi Zafer danışman olarak katkıda bulunuyor.