This is Camilo Concerto Show

Dünyaca ünlü sanatçı ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği  14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali; latin caz piyanisti Michel Camilo ve  şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın muhteşem konseriyle 30 Kasım akşamı seyircisine veda etti.

Antalya Piyano Festivali  Camilo ‘nun muhteşem konseriyle sona erdi

 

Dünyaca ünlü sanatçı ve grupları Antalya’da buluşturan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 14. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, latin caz piyanisti Michel Camilo ve şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nın muhteşem konseriyle seyircisine veda etti. Seyircinin büyük ilgi gösterdiği gecede, Camilo’nun  “Piyano Konçertosu No:1 “ adlı eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleşti. Camilo güçlü sahne performansı ve enerjisi ile izleyenleri kendisine hayran bırakırken, şef Gürer Aykal ‘ın yönettiği orkestra da başarılı yorumlarıyla beğeni topladı. Gecede kısa bir konuşma yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Mustafa Akaydın bir ay boyunca çok güzel bir etkinlik yaşadıklarının altını çizerek,  festivalin sanat yönetmenliğini yapan Fazıl Say başta olmak üzere, festivale emeği geçen herkese teşekkür etti. Konser bitiminde Başkan Akaydın, Michel Camilo, şef Gürer Aykal ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü İbrahim Sezer’i tebrik ederek, kendilerine plaket takdim etti. Şef Gürer Aykal ise Antalya ‘da böyle bir festivale ev sahipliği yaptığı için Başkan Akaydın’a teşekkür ederek çiçek verdi ardından festivalin organizatörü Kadir Dursun’u da tebrik ederek kendisine orkestra adına bir plaket sundu. Gecenin sonunda Antalya Kültür Merkezi’nin fuayesinde kapanış kokteyli düzenlendi. Kapanışta, önümüzdeki yıl 15’ncisi gerçekleşecek olan festivalin duyurusu da yapıldı. Festival 7-29 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek ve Fazıl Say  “Chopinsay” gecesi ile başlayacak.

 

Şef Aykal; “ Antalya Türkiye’nin piyano başkentidir”

 

Gecede Ansiad’ın yılın kültür ve sanat ödülünü de verdiği Şef Gürer Aykal, festivalde yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek ; “ Bu festival 14 yıldır başarıyla yoluna devam ediyor.  Antalya Türkiye’nin Piyano başkentidir” dedi.  Geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen törenle bu yılki Latin Grammy Ödülü’nü kazanan ve hemen sonrasında kapanış konserini gerçekleştirmek için Türkiye’ye gelen Camilo ise izleyicilerin ilgisinin kendisini heyecanlandırdığını ve harika bir gece yaşadığını söyledi. Konserin ilk yarısında gerçekleşen prömiyerin ardından ikinci yarıda Camilo,  G. Gershwin ‘in  “Mavi Rapsodi “ eserini yorumladı. Türkiye’de ilk kez bir orkestra ile sahne alan sanatçıya bu parçada da Şef Aykal yönetimindeki orkestra eşlik etti.

 

Festival boyunca “Şehirde Müzik Var” dı

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı festival, 8-30 Kasım tarihlerinde Volkswagen ana sponsorluğunda gerçekleşti. Festival boyunca Aziza Mustafa Zadeh, Michel Camilo, Şef Vladimir Spivakov & Moskova Virtüözleri gibi önemli isimlerin sahne aldığı konserlerin yanı sıra şehrin farklı noktalarında Fazıl Say,  Meral Güneyman ve Ferhan & Ferzan Önder üç farklı halk konseri gerçekleştirdi. Öğrenciler ve sanatçıları biraraya getiren onbir atölye çalışması düzenlendi. Piyano festivalinin siparişi üzerine Muhiddin Dürrüoğlu tarafından bestelenen “Anadolu’dan Sahneler”in de dünya prömiyeri yapıldı. Fazıl Say’ın Water –Su isimli piyano konçertosu ve Michel Camilo’nun “Piyano Konçertosu No: 1” isimli eserlerinin Türkiye prömiyerleri gerçekleşti.  Festival için şehre gelen misafirler, gazeteciler, sanatçılar havaalanına konulan piyanolarla karşılandı, Antalya halkı tramwaydan, alışveriş merkezine kadar şehrin birçok noktasına konulan piyanoları çaldı.  Müzik üzerine söyleşi yapıldı, AKM fuayede sergi açıldı.  “Şehirde Müzik Var” sloganı ile festival, 14’üncü yaşında da sanatseverlere unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. 2014 yılında ise festival 7 Kasım’da izleyicisine yeniden merhaba diyecek.

 

 

Michel Camilo / Gürer Aykal

30 Kasım 2013
Antalya Kültür Merkezi
20.00

Konser Programı


- – - – - – - – - – - – - – - – - – - –

M.Camilo / Piyano Konçertosu No. 1
(Türkiye Prömiyeri)
Religiosamente — Allegretto — Allegro
Andante
Allegro

Gürer Aykal / Şef
Michel Camilo / Piyano
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Ara

G.Gershwin / Mavi Rapsodi

Gürer Aykal / Şef
Michel Camilo / Piyano
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Biyografiler
Gürer Aykal 
Michel Camilo
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası

Eser Hakkında
- – - – - – - – - – - – - – -

Michel Camilo / Piyano ve Orkestra için konçerto No:1
(Türkiye Prömiyeri)

I – Religiosamente — Allegretto — Allegro
II – Andante
III – Allegro

Piyano konçertosunun prömiyeri Ulusal Senfoni Orkestrası ve Leonard Slatkin tarafından 1998 yılında I. Latin – Karayip Müzik Festivali’nde Kenney Center’da yapıldı.

Bestelediğim müzik benim tüm hayatımı yansıtıyor. Benim amacım değişim tutkusundan ve geçirdiğimiz zamanın enerjisinden esinlenerek bugünün müziğini yazmak. Bu eserin elementlerini oluşturan üç şey benim müzikal kelimelerimle : caz, clasik ve Afro – Caribbean…. Tüm bunlar Amerika’daki Afrika kültürünün gizemini, folklorünü , ritimlerini ve mitolojisini baz almaktadır. Ama aynı zamanda tüm bu unsurlara caz armonileri ve uzun bir klasik form ile yeni bir karakter vermek istedim. Ve piyanoyu aynı zamanda perküsyon enstrümanları gibi orkestranın içindeki farklı bölümlerini kullanarak melodik doku içerisindeki ritmik desenleri dönüştürdüm.

İlk bölüm benim Dominik Cumhuriyeti’ndeki gençliğimden esinlenen , Afro- Karayip ve caz manzaralarına doğru bir yolculuk gibidir. Bunlar hem solist hem de orkestra için sürekli değişen bir dokuyu yansıtmakta , yüksek enerjili ve hareketli fikirlerle dolu bir modun yansımasıdır.

İkinci bölüm yavaş hareket eden, ama piyanodaki sürükleyici dokusu ve etkileyici lirik doğaçlama pasajları ile umut ve harika anılarla dolu yoğun bir romantik bir balad.

Son bölüm ise modern ve çağdaş etkilerin caz motifleriyle birleştiği enerji ve canlılık dolu bir bölüm. Ruh hali bu iki kavramla karşılaşan çeşitli müzik ayarlarıyla doruğa ulaşır. Bu okumak ve çalışmak için geldiğim New York’ta, şehirle müzikal bir yüzleşmedir.

 

www.antalyapiyanofestivali.com

http://www.facebook.com/AntalyaPianoFestival

http://twitter.com/antalyapianofes