En Eski Türk Marşı, Bursa'da Cumhuriyet Konserinde...

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; 6 Kasım 2014 akşamı Uzman Müzikolog Ersin Antep’in hazırladığı ve baştan sona sunumunu yapacağı içerikle, özel bir Cumhuriyet Bayramı Konseri gerçekleştirecek. Bursa korolarının da sahnede yerini alacağı, Şef Nezih Seçkin’in idaresindeki konsere genç Opera Sanatçısı Bariton Bora Balcı solist olarak katılacak. Konserin ilk yarısı Osmanlı dönemindeki müzik örneklerini, ikinci yarısı ise Cumhuriyet dönemindeki eserleri kapsayacak.

Bursa’da Cumhuriyetin 91. Yılına Yakışır, Anlamlı Konser

Bestecisi bilinmeyen, 18. yüzyıl başında İstanbul’a gelen bir İngiliz tarafından notaya alınarak tespit edilebilen ilk Türk marşı özelliğini taşıyan Yeniçeri Marşı; konser için yapılan özel düzenlemeyle sunulacak. Giuseppe Donizetti’nin Sultan II.Mahmud ve Sultan Abdülmecid için yazdığı, uzun yıllar milli marş yerine kullanılan marşlarının yanında; ilk Türk Armoni Orkestrası Şefi Miralay Mehmet Ali Bey ile Dede Efendi’nin torunu Miralay Rifat Bey’e ait eserler de seslendirilecek. Ayrıca Osmanlı döneminde yaşanan askeri gelişmeler üzerine bestelenen özel eserlerden örnekler de sunulacak.

 

Cumhuriyet’i Hazırlayan Türk Sanatçılar

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Muzikası adlarıyla günümüze ulaşabilen Osmanlı Saltanatı’nın müzik kurumu Musika-i Hümayûn’daki hizmetleriyle, Cumhuriyet müzik kurumlarının inşasında ve kurucu kuşağın yetişmesinde üstün rol üstlenen sanatçılardan Miralay Safvet Atabinen’in “Bale Zeybek”, Miralay Zati Arca’nın “Dertli Kaval”, “Sevdin Mi” ve “Sirto”, Albay Osman Zeki Üngör’ün “Şanson Türk-Aşkım” adlı eserlerine yer verilecek. Arca’nın “Sevdin Mi” ve Üngör’ün “Şanson Türk-Aşkım” isimli eserlerinin dünyada ilk seslendirilişleri yapılmış olacak.

Müzik alanında üstün gayretleri ile önemli eserler veren ve değerli öğrenciler yetiştiren müzik öğretmenleri Ahmet Yekta Madran, İsmail Zühtü Kuşçuoğlu ve Halit Recep Arman’ın yazdığı küçük biçimli eserler de icra edilecek.

Sanat çalışmalarını Avrupa’da sürdüren genç ve başarılı Opera Sanatçısı Bariton Bora Balcı; “Dertli Kaval”(M.Zati Arca), “Alay Marşı”(Rifat Bey), Sakarya Marşı(A.Cemalettin Cinkılıç), Cumhuriyet Marşı(O.Zeki Üngör), Yeni Harfler Marşı(O.Zeki Üngör) ve Türk Çocukları Marşı (O.Zeki Üngör) gibi güzide eserleri seslendirecek.

 

Kurtuluş Mücadelesi ve Marşlar

Konserin ikinci yarısında ise önce; Kurtuluş Savaşı boyunca ve nihayet İzmir’in kurtuluşu vesilesiyle bestelenmiş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e dair eserlere yer verilecek. Yeni Cumhuriyet’in ilk marşlarının da icra edileceği konserde, en kıymetli Cumhuriyet Marşları’nı seslendirmek üzere şefler Sezen Özeke, Levent Sezgin, Alev Çatıklar ve Gülnihal Gül’ün çalıştırdığı Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Çoksesli Korosu, Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Dünya Müzik Derneği Çoksesli Korosu ve Nilüfer Çoksesli Korosu sahnede yerini alacak. Konserde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, ikisi dünya prömiyeri olmak üzere toplam 30 eser seslendirmiş olacak.

1998 yılında Uludağ Üniversitesi ile Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın gayretleriyle oluşturulan Bursa Senfoni Orkestrası’nın Sanat Danışmanlığını üstlenen Devlet Sanatçısı Hikmet Şimşek’in üstün gayretleriyle, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO); 1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altına girdi ve ülkemizde kurulan altıncı "Devlet" Senfoni Orkestrası oldu. “Bölge” niteliği taşıyan tek Devlet orkestrası olan BBDSO, 2012 yılında Andante Dergisi Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Orkestrası” ödülüne layıl görüldü. Yurdun her bir köşesinde sanat kurumlarının olmasını arzu eden Hikmet Şimşek’in, Bursa şehrine kazandırılmasını arzu ettiği kurumlardan ilki olan BBDSO’dan sonraki hayali ise; Bursa Devlet Opera ve Balesi’ni Türkiye’nin en büyük dördüncü şehrine kazandırmak idi. 2014 yılından itibaren Besteci ve Orkestra Şefi Oğuzhan Balcı daimi şeflik görevini üstlenmiş olup BBDSO, konserlerini Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın tahsis ettiği Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Uludağ Üniversitesi Prof.Dr.Mete Cengiz Kongre ve Kültür Merkezi’nde sürdürmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Filarmoni Derneği katkılarıyla 30 Ekim 2014 Perşembe akşamı saat 20:00'de Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası‘nın vereceği Özel Cumhuriyet Bayramı Konseri’nde buluşmak dileğiyle…

 

BBDSO Yönetim Kurulu Adına

Kontrbas Sanatçısı Erdem ESİN

 

www.bursasenfoni.gov.tr

E-posta: bbso16@yahoo.com

Medya İletişim: bursasenfoni@gmail.com

Telefon: 0 224 225 59 70 – 71 / Fax: 0 224 225 59 70

Alacamescid Mah. A.V.P. Devlet Tiyatrosu Binası

No: 40 Kat:3 Heykel – BURSA