Emre Aracı

Dr.Emre Aracı

 

1968 yılında Ankara'da doğdu. 1987 senesinden beri İngiltere'de yaşamakta olan Emre Aracı, müzik derslerine küçük yaşta İstanbul'da Rana Erksan'ın piyano öğrencisi olarak başladı. Ciddi olarak müziğe yönelmesi on sekiz yaşından sonra liseyi bitirdikten sonra gerçekleşen Aracı bu dönemde kısa bir süre Gülseren Sadak ile piyano, Okan Demiriş ile teori ve I. Ionescu-Galati ile orkestra şefliği çalıştı. Londra'da gördüğü üç senelik ön lisans eğitiminin ardından 1990 senesinde kabul edildiği Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi'nden 1994'te BMus (Hons.) derecesi ile mezun oldu.

Lady Lucinda MacKay ve Inchcape Vakfı'ndan almış olduğu maddi destek sayesinde aynı kurumda doktora düzeyinde de araştırma yapan sanatçı, Ahmed Adnan Saygun - Hayatı ve Eserleri konulu bir tez yazdı.

Üniversitede kurduğu ve beş sene şefliğini yaptığı yaylı çalgılar orkestrası, Edinburgh University String Orchestra, ile İskoçya'nın çeşitli şehirlerinin yanısıra Paris'te de konserler verdi. Bu konserlerde Türk bestecilerinin eserlerini ve kendi bestelerini de idare etme fırsatını buldu.

Araştırmaları

Osmanlı İmparatorluğu'nda Batı Müziği konusunda da geniş araştırmaları olan sanatçının aralarında Boston Halk Kütüphanesi, İskoç Ulusal Portre Galerisi, Cambridge ve New York Üniversiteleri gibi kurumların da bulunduğu çeşitli yerlerde verdiği konferansların yanısıra The Musical Times, Cornucopia, Toplumsal Tarih, Orkestra ve Cumhuriyet Dergi'de de bu konuda makaleleri yayımlatmıştır.


Halen Cambridge'de yaşayan Emre Aracı, Cambridge Üniversitesi'nde Newnham Koleji'ne bağlı The Skilliter Centrc for Ottoman Studies araştırma merkezinde Türk Ekonomi Bankası'nın sponsorluğunda çalışmalarını sürdürmekte, bir yandan da 1998 yılında kurmuş olduğu The London Academy of Ottoman Court Music grubunun direktörlüğünü yapmaktadır.

Eserleri

Nigel Osborııe'un kompozisyon öğrencisi olan Aracı'nın besteleri arasında Elegy for Erkel (1993), Tevfik Fikret'in İskoçya'ya eğitim için gittiği oğlu Haluk'a yazmış olduğu Haluk'un Vedası şiiri üzerine bariton ve orkestra için Faremell to Haluk (1994), Marche funebre et triomphale (1995), keman konçertosu (1997) ve Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marşı (1998) sayılabilir.

Son beş yılda çıkartmış olduğu ve Osmanlı döneminin çoksesli repertuarını ele aldığı kitap ve CD'lerle Türk müzik tarihine yepyeni bir boyut kazandıran müzikolog ve besteci Dr Emre Aracı Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi'nde okudu. Aynı kurumda Lady Lucinda Mackay'ın desteğiyle Ahmed Adnan Saygun'un hayatı ve eserlerini incelediği doktora tezi 2001 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından Ahmed Adnan Saygun – Doğu Batı Arası Müzik Köprüsü adı altında basıldı. Bugün faaliyeti hala devam eden Edinburgh Üniversitesi Yaylı Çalgılar Orkestrası'nı kurarak beş sene şefliğini yapan Aracı, sonradan Cambridge Üniversitesi'ne geçerek Skilliter Osmanlı Araştırmaları Merkezi'nde Türk Ekonomi Bankası sponsorluğunda Donizetti Paşa'nın hayatı üzerine bir çalışma tamamladı. Londra Osmanlı Saray Müziği Akademisi adı altında İngiliz müzisyenlerden oluşturduğu grupla Kalan Müzik'ten çıkan Osmanlı Sarayı'ndan Avrupa Müziği ve Savaş ve Barış: Kırım 1853-56 albümlerini kaydetti. Bunları Cihat Aşkın'ın solistliğinde kendi keman konçertosunu da içeren Prag Senfoni Oda Orkestrası ile gerçekleştirdiği Boğaziçi Mehtapları'nda Sultan Portreleri albümü izledi. İstanbul'dan Londra'ya adını taşıyan son albümünde Osmanlı döneminin bilinmeyen koral eserlerini Prag Senfoni Orkestrası ve Filarmoni korosu ile kaydetti.

İlk iki albümünden oluşan bir kompilasyon 2004 yazında Warner Classics tarafından Invitation to the Seraglio adı altında dünya piyasalarına çıkan Aracı'nın başlıca besteleri arasında Erkel için Ağıt (1993), Haluk'un Vedaı (1994), Marche funèbre et triomphale (1995), Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marşı (1998) ve Kraliçe II. Elizabeth'in Altın Jübilesi için özel sipariş üzerine bestelediği Kayıp Zamanın İzinde (2002) senfonik şiiri sayılabilir. Aynı zamanda TC Dışişleri Bakanlığı'nın desteğiyle Ottawa'dan İslamabad'a kadar pek çok Türk büyükelçiliği bünyesinde konferans ve konserler veren Aracı, British Museum, Royal Academy of Arts, Cambridge, New York, Saraybosna, Viyana ve Ottawa Üniversiteleri gibi kurumlarda da tebliğler sunmuştur. Andante, The Court Historian, Cornucopia, International Piano ve The Musical Times gibi yerli ve yabancı dergilerde makaleleri yayımlanan Aracı, şef olarak da İstanbul ve İzmir Festivalleri'ne katılmış, Dolmabahçe Sarayı Muayede Salonu'ndan Slovenya'daki Ptuj Kalesi'ne, Kahire'deki Arap Müzik Enstitüsü Tiyatrosu'ndan Cambridge'deki Trinity Koleji Şapeli ve Hollanda kraliçesi Beatrix'in huzurunda Amsterdam'daki Nieuwe Kerk'e kadar pek çok tarihi mekanda konserler vermiştir. Halen İngiltere'de yaşayan Emre Aracı beste çalışmalarını ve müzik araştırmalarını Çarmıklı Ailesi ve Nurol Holding'in desteği ile sürdürmektedir. En son olarak YKY'den Donizetti Paşa – Osmanlı Sarayının İtalyan Maestrosu kitabı çıkmıştır.