Butterfly'ı İzmir'de Ağlatacaklar

İzmir Devlet Opera ve Balesi, geçen sezon sahnelediği Giacomo Puccini’nin Madama Butterfly adlı üç perdelik operasını 16 Ekim 2014 Perşembe günü saat 20.00’de Elhamra Sahnesi’nde sahneleyecek. Eser, bu sezonda ayrıca; 18 Ekim’de, 12 ve 14 Kasım’da, 26 ve 27 Aralık’ta İzmirli sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

MADAMA BUTTERFLY, 16 Ekim’den itibaren yeniden sahnede…

19. yüzyıl sonlarında Japonya’nın Nagazaki kentinde başlayan ve bir Amerikan subayı ile bir Japon kızının aşkının anlatıldığı Madama Butterfly,  John Luther Long’un “Madame Butterfly” adlı romanından alınmıştır. Librettosu Giuseppe Giacosa ve Luigi Illica tarafından hazırlanan Madama Butterfly, İzmir’de şef Tulio Gagliardo yönetiminde, Aytaç Manizade’nin rejisi ile sahnelenmekte. Eserin dekor ve kostümleri İsmail Dede tarafından hazırlandı. Koro şefliğini Slavil Zdradkov Dimitrov’un üstlendiği eserin ışık tasarımlarını Oktay Kanca hazırladı. Madama Butterfly’da solo rolleri; Birgül Su Ariç, Burçin Çilingir Savigne, Sevinç Demirağ, Derya Kırcalı Gürlük, Lorenzo Mok Arranz, Oğuz Çimen, Serkan Taylan, Murat Duyan, İnanç Makinel, Cengiz Sayın, Gökhan Varkan, Anna Chubuchenko, Ezgi Karakaya, Gülfem Kıstır, Murat Direk, Tankut Eşber, Alparslan Mater, Hasan Taş, Ayça Altar, Zafer Rengin Baykal, Nejad Beğde, Cihan Özmen üstleniyorlar.

 

Madama Butterfly’ın konusu şöyle: 19. yüzyılın sonlarında Amerikan donanmasına ait bir gemi Japonya’nın Nagazaki Limanını ziyaret etmektedir… Geminin subaylarından genç teğmen Pinkerton, geyşa tellalı Goro’nun yardımıyla Madama Butterfly (Cio Cio San) ile tanışır ve ona aşık olur. Amerikalılar düşman dahi görünseler, yakışıklı ve kibar Pinkerton bu imgeyi bozmaktadır… Aşkı uğruna dinini dahi değiştiren Butterfly, lanetlenmeyi göze alarak Pinkerton ile Japon geleneklerine göre dokuz yüz doksan dokuz yıllığına evlenir… Ancak bu evlilik mutluluk yerine mutsuzluk getirecek; Pinkerton Japonya’dan ayrılarak ülkesine dönecek; orada yeniden evlenecektir… Sonuçta, Butterfly, aşk acısına dayanamayacak; yaşamına son verecektir.

 

Dünyada ilk kez 17 Şubat 1904’ta Milano’da, ülkemizde de 12 Haziran 1941’de Ankara’da sahnelenen Madama Butterfly, İzmir’de ilk kez 18 Şubat 1986’da sahnelenmiştir.

 

Opera tarihinin tartışmasız en büyük bestecilerinden biri sayılan Giacomo Puccini,  gerçekçi opera akımının en önemli temsilcilerinden biridir. Eserlerinde ortaya koyduğu melodramdaki ustalığı, duygusal erotizm ve egzotizm, Puccini’yi dünyanın en sevilen opera bestecilerinin başlarına yerleştirmiştir. Puccini, aşırıya varan duygularını süzmek yerine onları çok daha yoğun bir şekilde ortaya koyar. Puccini operalarındaki kadın karakterlerin tamamına yakını çelişkilerle doludur. Puccini eserlerindeki kadınlar aşkın varlığı kadar gerçek, ama gerçek olamayacak kadar aşıktırlar. 1858-1924 yılları arasında yaşayan bu bestecinin yazdığı on bir opera, günümüzde sürekli olarak dünyanın hemen her yerinde opera sahnelerini süslemektedir.

Madama Butterfly operasına ait biletler; www.dobgm.gov.tr internet adresinden ve İZDOB gişelerinden satılmaktadır.