Antalya Opera; Beethoven'ı Vefatından 186 Yıl Sonra Bale Sahibi Yaptı

Beethoven'ın 9. Senfoni eserinden esinlenerek ortaya çıkan “UMUT” balesinin prömiyeri; ANTDOB kadrosuyla 23 Şubat'ta Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.

“UMUT” ANTDOB Sahnesinde

 

Antalya Devlet Opera ve Balesi Şubat ayında yeni bir bale eserinin Türkiye prömiyerini yapmaya hazırlanıyor. Beethoven’ın 9. Senfoni eserinden esinlenerek ortaya çıkan “UMUT” balesinin prömiyeri ANTDOB’un genç ve yetenekli dansçı kadrosuyla 23 Şubat Cumartesi akşamı saat 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilecek. Eser aynı zamanda 26 Şubat Salı akşamı saat 20.00’da tekrar sanatseverlerle buluşacak.

 

Koreografisini Makedon sanatçı ve aynı zamanda Antalya DOB’un başkoreografı Risima Risimkin’in yaptığı ve 1 saat 15 dakika sürecek olan eser, L. Beethoven’ın 9. Senfoni ve 7. Senfoni’sinin ikinci kısmının etkileyici müzikleri ile izleyiciyle buluşurken, eserin dekoru Tayfun Çebi, kostümleri Blagoj Micevski, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

 

Umut / Beethoven Gecesi insanlığın tarih boyu savaş verdiği kavramları, iyi ve kötü arasındaki savaşı, kadın ve erkek arasındaki hikayeleri sahnede müzik ve dansın kusursuz uyumu ile izleyiciye sunuyor.