Asıl Mağdur; V.Murad idi

Osmanlı Tarihi, Osmanlı Müziği, saray yaşamı ve sanat anlayışından esintilerin insan bedeninin zarif devinimleriyle can bulduğu “V. Murad” balesi 26 Şubat Perşembe ve ayın son günü olan 28 Şubat Cumartesi akşamları saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde Antalyalı seyircilerin beğenisine sunulacak.

T.C.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü

 

İKİ DALDA BİRDEN ÖDÜL KAZANAN BALE “V. MURAD” ANTDOB SAHNESİNDE

Antalya Devlet Opera ve Balesi, koreografisini Armağan Davran ve Volkan Ersoy’ın yaptığı ve Dünya Prömiyeri’nin gerçekleştirildiği 2013 yılında Andante Dergisi “Donizetti Klasik Müzik Ödülleri”nde ‘En İyi Bale-Dans Yapımı’ ve ‘En İyi Koreografi’ dallarında olmak üzere iki dalda birden ödül kazanan bale eseri “V. MURAD”ı, daha önce izlemeyen seyircileri için yeniden sahnesine taşıyor.

28 YIL HAPİS KALAN SULTAN

En kısa süre tahtta kalan ve Çırağan Sarayı’nda 28 yıl hapis olarak yaşayan Osmanlı Padişahı Sultan V. Murad’ın yaşamından kesitlerin yanı sıra hapis olduğu süre içinde kendi bestelediği 500’e yakın eser ile Sultan III. Selim ve Sultan Abdülaziz gibi Osmanlı Padişahları’nın kendi dönemlerinde batı formunda bestelediği eserlerden derlenen müziklerin, Müzikolog Dr. Emre Aracı ile Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestra Şefi Bujor Hoinic tarafından yeniden düzenlenmesi sonucu ortaya çıkan çalışmanın librettosu da Dr. Emre Aracı’ya ait. Orkestrayı Hakan Kalkan’ın yönettiği eserin dekor ve kostümü Savaş Camgöz, ışığı ise Fuat Gök imzasını taşıyor.

Eserin dekorunda, şu anda var olmayan ancak Fransız “Le Illustration” dergisinde bir adet gravürü bulunan “Dolmabahçe Saray Tiyatrosu”; Sultan Abdülaziz’in Boğaziçi’nde gezdiği “Saltanat Kayığı” ve “Çırağan Sarayı’nın Rıhtım Kapısı” gerçekçi bir anlayışla sahneye yansıtılıyor.

GÜÇLÜ KADRO VE ZARİF DEVİNİMLER

 Sahnede “Sultan V. Murad” rolüne Tolga BURÇAK, “Hayali V. Murad” rolüne Yağızhan DANIŞ, “Reftâr-ı Dil Kadın Efendi” rolüne Müge ÜNAL, “Eleron Mevhibe Kadın Efendi” rolüne Derya TOKGÖZ, “Hadice Sultan” rolüne Esra TANER, “Fehime Sultan” rolüne Burcu BODUR, “Fatma Sultan” rolüne Özde Melek EREN, “Diana” rolüne Selin BERKMEN, “Apollon” rolüne ise Evren İSKENDER’in can vereceği eseri Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası seslendirecek. 

Osmanlı Tarihi, Osmanlı Müziği, saray yaşamı ve sanat anlayışından esintilerin insan bedeninin zarif devinimleriyle can bulduğu “V. MURAD” balesi 26 Şubat Perşembe ve ayın son günü olan 28 Şubat Cumartesi akşamları saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde Antalyalı seyircilere geleneksel bir şölen yaratacak.

Bu şölene tanıklık etmek isteyen izleyiciler temsil biletlerini Haşim İşcan Kültür Merkezi ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki opera gişelerinin yanı sıra www.biletiva.com internet adresinden de temin edebilirler.

Temsilin 10 TL ve 15 TL olan biletleri, öğrenciler ve emekliler için ise %50 indirimli olmak üzere 5 TL  ve 7,5 TL olarak satışa sunuluyor.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________________________________________________________________

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Memurevleri Mah. Tonguç Cad. No:21 ANTALYA-TÜRKİYE

Tel: 90.242.343 30 99 - 241 42 02 – 241 47 17  Fax : 90 242 343 30 99