Ersin Antep

Gelibolu'da doğdu. Ortaöğretimin ardından liseyi Ankara'da bitirdi. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Genel Müzikoloji ve Müzik Tarihi Bölümü'ne girdi. Burada Prof. Filiz Ali, Prof.Dr.Ahmet Yürür, Prof. İlhan Usmanbaş, Prof.Cenan Akın, Prof.Dr.Feza Tansuğ, Prof.Dr.Selçuk Mülayim, Prof.Gülper Refiğ, Melih Duygulu ve Meliha Doğuduyal ile çalıştı. "Gebrauchsmusik" başlıklı lisans tezi ve "Osman Zeki Üngör ve Musiki İnkılâbı" başlıklı yüksek lisans tezi ile öğrenimini tamamladı.

Mezuniyetin ardından çeşitli merkez ve organizasyonlarda yer aldı. Müziği icra anlamında incelemek amacıyla çeşitli çalışmalar yaptı. Stüdyo demo aranjörlüğü, radyo jingle besteciliği, radyoda müzik eleştirmenliği, yerel gazete müzik yazarlığı (5 yıl), Türk müziği alanında ney icracılığı ve çok sesli alanda klarnet icracılığı yaptı. Toplumbilim Dergisi, Müzikoloji Dergisi, Orkestra Dergisi, Hürriyet Gösteri Dergisi, Andante Dergisi, Cumhuriyet Gazetesi, Radikal Gazetesi, Dünya Gazetesi gibi yazıları yayınlandı. 2005 yılında "Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası" ve 2006 yılında "Türk Bestecileri Eser Kataloğu" adlı kitapları Sevda Cenap And Müzik Vakfı tarafından basıldı. Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Antropoloji Derneği ve İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde konferans, panel ve seminerlerde konuşmacı oldu. Müzikoloji Derneği, Sevda Cenap And Müzik Vakfı, Bursa Nilüfer Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Kara Kuvvetleri'nin düzenlediği sempozyumlarda bildiri sundu, sempozyum bildiri kitabı editörlüğü yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile şef Rengim Gökmen idaresindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası tarafından yapılan İstiklâl Marşı'nın yeni kaydı için araştırma yaptı, CD kapağını yazdı.

2002 yılına kadar Müzikoloji Derneği Genel Sekreterliği görevini sürdürdü. 2002-2004 yılları arasında "KKK Musika-i Hümayûn Araştırması"nı yürüttü ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Müzik Tarihi dersleri verdi. KKK tarafından 2003 yılında düzenlenen Askeri Bandolar Festivali'nde basın danışmanlığı ve koordinatörlüğü yaptı. 2004-2006 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde müzikle ilgili araştırma ve projelerde görev aldı. 2004-2006 yılları arasında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası Fahri Basın Danışmanlığı görevini sürdürdü.

2004-2006 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Ahmed Adnan Saygun Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde "Müzikbilimcileri Bilimsel Etkinlikler Dizisi"ni hazırladı ve Gültekin Oransay, Mahmud Ragıp Gazimihal, Cevad Memduh Altar panellerini gerçekleştirdi. Bunun yanında Bursa Nilüfer Belediyesi'nin evsahipliğinde 9-10 Mart 2007 tarihlerinde "Doğumunun 100.Yıldönümünde Ahmed Adnan Saygun" konu başlığıyla gerçekleşen IV.Müzikoloji Sempozyumu'nda Bilim Kurulu, Düzenleme Kurulu üyeliği yaptı. Bunun yanında İstanbul Kültür Üniversitesi, Caddebostan Kültür Merkezi ve İzmir Sanat gibi kurum ve merkezlerde etkinlikler düzenledi. Aynı zamanda 2001 yılından itibaren, Müzikoloji Platformu Web Sitesi bünyesinde "Sevabına Konserler" adıyla hatırlanan ve Anadolu'nun çeşitli yerlerinde, gönüllülerin etkinliklerinden oluşan "Ücretsiz Organizasyonlar" projesini yürüttü. İstanbul'da Caddebostan Kültür Merkezi ve Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda düzenlenen "Bugün, Toplum ve Müzik" başlıklı tartışmalar zincirinin düzenleme kurulu başkanlığı ve bilim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

Şef Hakan Kalkan idaresindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Keman Sanatçısı Cihat Aşkın ile birlikte 15 Ocak 2010 tarihinde "Senfonik Müziğin 100.Sezonu ve Safvet Atabinen'i Anma Konseri"ni gerçekleştiren Ersin Antep, yine aynı orkestrayla şef Nezih Seçkin idaresinde ve Soprano Hande Soner Ürben'in solist olarak yer aldığı 9-10 Mayıs 2013 tarihli konserlerde "Halit Recep Arman'ı Anma Konseri"ni gerçekleştirilmesine vesile olmuştur. Sözkonusu konserler için Safvet Atabinen'in "Bale Zeybek" adlı eseri (dünyada ilk seslendiriliş), Halit Recep Arman'ın "Aşk Mevsimi", "Esmer Güzeli" ve "Ferda" (dünyada ilk seslendiriliş) adlı eserlerinin orkestrasyonlarını yapmıştır. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın Şef Nezih Seçkin ve solist Bariton Bora Balcı ile birlikte gerçekleştireceği 30 Ekim 2014 tarihli Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri için Antep; 18 eserin orkestrasyonunu yapmış, araştırmalarını yaparak özel bir sunum hazırlamıştır.

2003 yılındaki kuruluşundan 2013 yılına kadar 10 yıl Andante Dergisi'nde yazarlığın yanında Ankara Temsilciliği, Yayın Kurulu Üyeliği ve Genel Yayın Yönetmeni Yardımcılığı gibi görevler sürdüren Antep; aynı zaman diliminde Cumhuriyet Gazetesi'nde yazılar yazdı. Halen Hürriyet Gösteri Dergisi ve Radikal Gazetesi'nde müzik yazarı olarak çalışmalarını sürdürmekte, "Merak Ettiklerin" Danışmanlık ve Eğitim Merkezi"nde müzik psikoloji seminerleri gerçekleştirmektedir. İnternet ortamında müzikbilimin tanıtılması ve yaygınlaşması amacıyla kurduğu web sitesi ile Müzikoloji İleti Grubu'nun faaliyetlerini devam ettirmektedir. Aralık 2014 içinde Doğuş Grubu desteğiyle NTV Yayınları tarafından "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası" başlıklı kitabı yayınlanacaktır. TÜBİTAK nezdinde proje hakemliği gibi görevler almakta, çeşitli üniversitelerde müzik ve müzikbilim dersleri vermektedir. Aynı zamanda 2010 yılından beri 94.9 Açık Radyo'da Ali Pınar ile birlikte Alla Turca adlı programı hazırlayıp sunmaktadır.

Ersin Antep; Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği (BESOM) üyesidir.

Adresi:

P.K. 72 Kadıköy/İstanbul

Ersin Antep'in Twitter Sayfası: