Avrupalı Türk, Nihayet Ankara'ya Döndü

Ankara Devlet Opera ve Balesi; 2013-2014 Sanat Sezonu’nun iddialı yapıtlarından olan "Attila"nın, 22 Şubat 2014 Cumartesi saat 20.00'de Opera Sahnesi’nde prömiyerini gerçekleştirmek üzere, büyük bir heyecanla hazırlanıyor.

“ATTILA “ OPERA SAHNESİNDE…

Sanatın Fabrikası Şubat ayında dünyaca ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin aşk, ihanet ve entrikalarla dolu operası Attila’yı, Ankara İtalyan Kültür Merkezi’nin  de katkılarıyla sanatseverlerle  buluşturuyor.

Ünlü rejisör ANDREJS ZAGARS ‘ın sahneye koyduğu eserde Hun İmparatoru  Attila, Roma’yı işgali sırasında savaş esiri Odabella ile karşılaşır. Güzelliğiyle Attila’yı kendisine aşık etmeyi başaran Odabella ‘nın asıl amacı ise babasının intikamını almak ve Attila’yı öldürmektir.

LORENZO CASTRIOTA ve ALESSANDRO CEDRONE ‘nin orkestra şefliğini yaptığı eserde, kostüm tasarım KRISTINE PASTERNAKA, dekor tasarım SAVAŞ CAMGÖZ ve ışık tasarım FUAT GÖK imzası taşıyor.

TAYFUN BOZOK’un (başkemancı) eşlik ettiği eserde, koro şeflerimiz LYUBOMIRA ALEKSANDROVA ve MUSTAFA ERDOĞAN ve konuk koro şefi EMANUELA AYMONE Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosunun muhteşem performanslarını sahneye taşımaya hazırlanıyorlar.

ERDEM BAYDAR, TUNCAY DOĞU, TUNCAY KURTOĞLU(bas) ‘nun “ATTILA”’yı seslendireceği eserde, EFE KIŞLALI, ÜNÜŞAN KULOĞLU (tenor) “FORESTO”, SEDA ARACI, REYHAN GÖRBİL, FERYAL TÜRKOĞLU(soprano) “ODABELLA”, İNANÇ MAKİNEL, ERALP KIYICI, SERKAN KOCADERE (bariton) “EZIO”, ALPERTUNGA BAYRAM, SERHAT GÜNGÖR, METİN TURAN (tenor) “ULDINO” ve SERKAN SEVİNÇ, YİĞİTCAN TATLIOĞLU (bas) “LEONE” karakterlerini seslendirecekler.

 ATTILA Operası  her ne şekilde işlenirse işlensin Orta Asya’dan kopup gelen ve Avrupa’da fırtına gibi esen Hunlar ve hakanları ATTILA, sosyal yaşantıyı ve sanatı büyük ölçüde etkilediği bir gerçektir.

 

ANKARA DEVLET OPERA ve BALESİ