Aspendos 2013'ü, Mersin ile Kapattılar

Mersin Devlet Opera ve Balesi; Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin kapanışını, "Carmen" operası temsili ile gerçekleştirdi.

    Mersin Devlet Opera ve Balesi,  20. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında  G. Bizet’in dünyaca ünlü Carmen operasını sahneledi.   22 Haziran 2013 Cumartesi günü saat: 21.00’de tarihi Aspendos Antik Tiyatrosu’nda sahnelenen ve festivalin  kapanış temsili olan eseri binlerce sanatsever  ayakta alkışladı. Carmen rolüyle büyük beğeni toplayan Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Ferda Yetişer’e, ünlü İspanyol tenor Enrique Ferrer “Don Jose” rolü ile eşlik etti. Michaela rolünde  ise Mersin Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Bengi İspir Özdülger büyük başarı elde etti. Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserde Orkestrayı Vladimir Lungu yönetti.  

        Mersin Devlet Opera ve Balesi, Fransız yazar Prosper Merimee’nin aynı adlı romanından operaya uyarlanan, librettosunu Henri Meilhac ve Ludoviç Halevy’in yazdığı G. Bizet’in dünyaca ünlü  “Carmen” operasını MDOB şeflerinden Vladimir Lungu yönetiminde Aspendos’ta sahneledi. 20. Aspenos Uluslararası Opera ve Bale Festivali kapsamında sahnelenen eseri deneyimli rejisör  Recep Ayyılmaz’ın sahneye taşıdı. Eserin; dekor tasarımı Seyhan Atamer’e, kostüm tasarımı Gizem Betil’e, ışık tasarımı Müfit Özbek’e, koregrafisi Neslihan Öztürk’e ait. Eserin koro şefi Oleg Constantinov. “Carmen” operasında başlıca rolleri; Carmen: Ferda Yetişer, Don Jose: Enrique Ferrer, Escamillo: Arda Aktar, Michaela: Bengi İspir Özdülger, Zuniga: Ufuk Kasar, Morales: Mehmet Erkoç, Frasquita: Funda Uyanık, Mercedes: Dilara Yanar, Le Dancaire: Serkan Karagöz, Le Remendado: Deniz Karausta paylaştı.

    Dünyaca tanınmış bir opera olan “Carmen”, tütün fabrikasında çalışan, büyüleyici bir güzelliğe sahip ateşli çingene Carmen ve  Don Jose isimli bir muhafız çavuşunun ihtiraslı aşk  hikayesini anlatır. Çalıştığı fabrikada bir arkadaşını yaralayan Carmen’i tutuklamakla görevlendirilen Çavuş Don Jose, Carmen’in işvelerine kapılarak ona aşık olur. Bunun sonucunda Carmen’i serbest bırakır ve bu sebeple tutuklanarak hapse atılır. Fakat Don Jose hapisten kaçarak çingenelerin arasında bir kaçak olarak yaşamını sürdürür. Artık ne geride kalan ailesi ne de nişanlısını düşünmektedir. Öte yandan Carmen ünlü bir boğa güreşçisi olan Don Escamillo ile aşk yaşamaya başlamıştır. Bunu öğrenen Don Jose çılgına döner ve boğa güreşlerinin yapıldığı arena önünde Carmen’e kendisine dönmesi için yalvarır. Yalvarmasının fayda etmediğini gören Don Jose bıçağını çekerek Carmen’i öldürür. İhtiraslı bir aşkın kurbanı olan, aşktan yana tecrübesiz genç çavuş Don Jose sevgilisinin üstüne kapanarak hıçkırıklara boğulur.

    Mersin Devlet Opera ve Balesi; “G. Bizet’in Carmen operasını yoğun bir hazırlık ve kalabalık sanatçı kadrosuyla Mersin prömiyerini bu sanat sezonunda gerçekleştirmiştik. Mersinli sanatseverlerin yoğun ilgisiyle tüm temsillerini kapalı gişe oynadığımız Carmen operasını bu kez  20. Aspendos Uluslararası Opera ve Bale   Festivali’nde sahneleyerek,  Uluslararası bir sanat festivalinde hem ülkemizi, hem de Mersin’i temsil etmenin haklı gururu içerisindeyiz” açıklamasını yaptı.