Sylvia'nın Aminta'ya Kavuşacağına İnananlar Beri Gelsin

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 20 Nisan’da İzmir Prömiyeri’ni gerçekleştirdiği L. Delibes’in Sylvia balesi, 23 Ekim 2013 Çarşamba günü saat 20.00’de Sabancı Kültür Sarayı’nda sunulacak.

 

Sylvia konuk Fransız koreograf Marc Ribaud koreografisiyle sahneleniyor. Şef Tulio Gagliardo Varas yönetiminde sunulan eserin dekor tasarımını Gülden Sayıl, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, ışık tasarımını da Müfit Özbek yaptı. Sylvia’da başlıca rolleri; Aslı Çilek Kaynarsu, Burcu Olguner, Asena Ökte, Kıvanç Ekin, Emre Kaynarsu, Doruk Demirdirek, Dolun Doyran, Sertan Yetkinoğlu, Banu Dağcıoğlu, Yasemin Altınel, Aslı Ayhan, Hülya Atav üstleniyorlar.

 

Konusu, İtalyan şair Torquato Tasso’nun eski Yunan mitolojisinden alarak yazdığı Aminta adlı masalsı metinden alınan Sylvia, Fransız besteci Leo Delibes’in (1836-1891) müzikleriyle ve ilk kez 14 Haziran 1876’da Paris’te oynanmıştır. Ülkemizde ilk kez 25 Ocak 1967’de Ankara’da sahnelenen eser, 47 yıl aradan sonra da İzmir’de oynanıyor.    

 

Klasik balenin en önemli eserleri arasında sayılan Sylvia’da, Yunan efsanesinin güzel perisi Sylvia ile Aminta’nın aşkı anlatılmaktadır. Sylvia balesinin konusu şöyle: İçlerinde Aminta’nın da olduğu grup, tanrılara tapınma amacıyla dans etmekteyken, Sylvia avcılarla gelir; Aminta, Sylvia’ya görünmek istemezse de Sylvia onu fark eder. Sylvia, aşk tanrısı Eros’a okunu yöneltir, durumu fark eden Aminta, Eros’u korumak adına öne atılır ve okla yaralanır. Eros da Sylvia’yı yaralar. Sylvia, Aminta’dan etkilenmiştir ve hayıflanmaktadır. Dev bir avcı ve deniz tanrısı Poseidon’un oğlu Orion, durumdan yararlanarak Sylvia’yı kaçırıp adasına hapseder… Sonuçta aşk, her zorluğu yenecek; tanrıların da yardımıyla Sylvia ve Aminta mutlu olacaklardır.

 

Sylvia, bu sezonda; 23 ve 31 Ekim’de, 2 Kasım’da, 5 ve 7 Aralık 2013 tarihlerinde D.E.Ü. Sabancı Kültür Sarayı’nda yinelenecek.