Karyağdı Hatun, Üşüyeceksin

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Okan Demiriş'in Karyağdı Hatun operasını son kez sanatseverlerle buluşturuyor. Müziğinin yanı sıra dekor ve kostümüyle dikkat çeken eser, 2 Aralık 2014 Salı günü saat: 20.00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde son kez yer alacak.

Karyağdı Hatun / Opera 2 Perde

 

“Karyağdı Hatun” operası yeniden sahneleniyor

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi, bir Anadolu efsanesinden aynı adla operaya uyarlanan, librettosu Nezihe Araz’ ait Okan Demiriş’in Karyağdı Hatun operasını 21 Ekim 2014 Salı günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle yeniden buluşturacak. Usta yönetmen Gürçil Çeliktaş’ın sahneye koyduğu, MDOB şeflerinden Vladimir Lungu’nun yöneteceği eserde başlıca rolleri; Sevil Erçak, Gülçin Altaş, Onur Polat, Yusuf Ziya Büyükaslan, Gülden Vurandemir, Zuhal Gürgen paylaşıyor. Eserin dekor tasarımı Seyhan Atamer’e, kostüm tasarımı Ayşegül Alev’e, koreografisi Nilgün Demireller’e, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Koroyu esere hazırlayan Serhat Kaya.

Eser, türbesi Ankara’da bulunan ve halkın saygı göstererek ziyaret ettiği Karyağdı Hatun evliyasının hikayesini anlatır; Yazgülü güzeller güzeli genç bir kızdır ve Ankara efesi olan yakışıklı Canali’ye aşıktır. Muhteşem bir seymen düğünün ardından aşıklar Tanrı’ya bir bebek vermesi için yakarır. Nihayetinde Yazgülü bir ağustos ayında hamile kalıp, aşermeye başlar. Fakat aşerme isteği olmaz şeydir; yaz ortasında canı kar çeker. Canali, en yüce dağda da olsa sevdiğinin isteğini yerine getirmek umuduyla düşer yollara. Fakat eşinin isteğini nasıl yerine getirsin ki, mevsim yazdır ve ağustos ayıdır. Yazgülü’nün derdi günü bunun için Tanrı’ya yakarmak olur. Bir gece yürekten yakarışını Tanrı duyar ve yazın ortasında herkesin sıcaktan kavrulduğu bir zamanda lapa lapa kar yağmaya başlar. Yazgülü, gün ağarıncaya kadar kar yer; ertesi gün bahçede bulunduğunda ateşler içindedir. Yazgülü kurtarılamaz ve oracığa defnedilir. Halkın gözünde evliyaya dönüşen Yazgülü,  Karyağdı Hatun olarak anılmaya başlar.

Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

 

    2014/2015 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

 

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com