O Ne Işık, O Ne Kostüm, O Ne Bale Öyle!

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Çaykovski'nin ölümsüz eseri "Fındıkkıran" balesini Ankaralı sanatseverlerle buluşturuyor. Eser; 30 Mart 2016 tarihinde ADOB Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek.

FINDIKKIRAN ADOB OPERA SAHNESİ’NDE

Sahnelendiği günden itibaren seyircinin yoğun ilgisiyle karşılaşan Fındıkkıran balesi, 30 Mart 2016 tarihinde Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu tarafından sahnelenecek.

Amadeus Hoffman’ın “Fındıkkıran ve Fareler Kralı” adlı masalından yola çıkılarak Alexander Dumas’ın yeniden yazdığı, ilk koreografisi Marius Petipa tarafından gerçekleştirilen Fındıkkıran balesi; dünyada en çok sahnelenen bale eserlerinden biri olma özelliğini koruyor.

Klara’nın yılbaşı armağanı olarak aldığı ‘Fındıkkıran’ oyuncağı ile ilgili rüyalarını konu alan eserin koreografisini Anna Akabalı yapıyor.

Modern Dans Topluluğu

Modern Dans Topluluğu (MDT) 1992 yılında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde Ankara’da kurulmuş, Şubat 93’te ilk prömiyeri ile profesyonel repertuvar topluluğu niteliğinde sahne üstü faaliyetlerine başlamıştır.

MDT Ankara Opera Sahnesi’nde periyodik olarak verdiği temsiller ve her yıl repertuvarına eklediği yeni eserlerle, temsillerine, yurtiçi ve yurtdışı turnelerine devam etmektedir.

MDT kendi iç eğitiminin yanı sıra  birçok üniversitede çeşitli etkinlikler ve söyleşilerle gençlere modern dansla ulaşmakta ve birçok üniversitede Modern Dans bölümünün açılmasına öncü olmaktadır.

FINDIKKIRAN (Modern Dans/1 Perde)

Anna Akabalı (Koreograf), Müzik(P.I.Caykovski), Dekor(Özgür Usta), Kostüm(Tülay Usta), Işık(Fuat Gök)

Tarih: 30 Mart 2016, Çarşamba

Saat: 20.00

Yer: Opera Sahnesi (Atatürk Bulvarı No:20 Ulus Ankara 

(0312) 3107833

Satış noktaları:

Opera Binası Ana Gişe – 03123246801

http://www.dobgm.gov.tr

http://www.biletiva.com