Operada Lale Çılgınlığı

Antalya'da sahnelenecek Lale Çılgınlığı, 4 Nisan'da sanatseverlerle buluşuyor

Antalya Devlet Opera ve Balesi Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı dolayısıyla Şefik Kahramankaptan’ın  kaleme aldığı ve besteci Ali Hoca’nın bestelediği  “Lale Çılgınlığı” eserinin dünya prömiyerini Şubat ayında gerçekleştirmişti. Sanatseverlerin büyük beğenisi ve ilgisiyle karşılanan eser, ismini Hollanda’da 1637 yılında lale soğanı fiyatlarının aniden aşırı yükselişine verilen dönemden almakta. İki perdelik operanın ilk perdesi Hollanda’da ikinci perdesi ise İstanbul’da geçmektedir.

 

Soylu bir aileden gelen, macera tutkunu Felemenkli  Fink van Broot, Lale borsası başkanı Jan den Boyl’un güvenini ve kızı Lotte’nin kalbini kazanarak, bahçelerinden Büyük amiral adındaki paha biçilemez lale soğanını çalar. Lale borsasının çökmesi üzerine soluğu İstanbul’da alır ve asıl macera burada başlar. Eserin rejisörü Murat Atak bu iki dönem arasındaki geçişleri seyirciye gerek sahne estetiği gerekse reji açısından başarılı bir biçimde sunuyor.

 

“Lale Çılgınlığı” eseri 04 Nisan Perşembe akşamı saat 20.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera sahnesinde sahnelenecek. Eserin orkestra şefliğini Hakan Kalkan üstleniyor. Dekor tasarımı Çağda Çitkaya’ya, kostüm tasarımı Nursun Ünlü’ye ait. Eserin koro şefi Mahir Seyrek, ışık tasarımı ise Mustafa Eski’ye ait.

 

Eserde Fink van Broot’u Devrim Demirel, Lotte’yi Bilge Yılmaz, Gülendam’ı Ebru Kaptan, Sadrazam Damat Paşa’yı Şafak Güç, Jan den Boyl’u Bora Baran canlandıracak.