Sen Ağlama Madame ButterFly! Bak Bülent Bezdüz Geldi!

Mersin Devlet Opera ve Balesi, İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin Madam Butterfly operasını 09 Ocak 2014 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yeniden sahneleyecek. Vladimir Lungu yönetiminde sahnelenecek eseri Aytaç Manizade rejisiyle Melih Öztürk sahneye koyuyor. Eserde MDOB’un uluslararası üne sahip tenoru Bülent Bezdüz, Pinkerton rolü ile bir kez daha seyircisiyle buluşacak.

                   

MADAMA BUTTERFLY / Opera 2 Perde

Mersin Prömiyeri

Madama Butterfly ünlü isimlerle yeniden sahnelenecek.

 

    Mersin Devlet Opera ve Balesi, Amerikalı  yazar Luther Long’un aynı adlı kısa öyküsünden operaya uyarlanan, librettosunu L. Illica ve G. Giacosu’nun yazdığı, G. Puccini’nin “Madama Butterfly” operasını MDOB şeflerinden Vladimir Lungu yönetiminde 09 Ocak 2014 Perşembe günü saat: 20.00’de, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yeniden sahneleyecek. Aytaç Manizade’nin rejisiyle Melih Öztürk’ün sahneye koyduğu eserin; dekor ve kostüm tasarımı İsmail Dede’ye, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Eserin koro şefi Serhat Kaya. “Madama Butterfly” operasında başlıca rolleri; Cio Cio San: Sevinç Bilgin, Suziki: Zeynep Tatlıpınar Kağnıcı,  B. F. Pinkerton: Bülent Bezdüz, Sharpless: Andrei Yevtushenko, Goro: Mustafa Özer, Prince Yamadori: Serkan Karagöz, Bonzo: Hasan Berk, Yakuside: Levent Yetkin, İmparatorluk Komiseri: Yusuf Ziya Büyükaslan, Resmi Sicil Memuru: Ercüment Şirin, Cio Cio San’ın Annesi: Gülçin Altaş, Teyze: Melahat Yavuz, Kuzen: Itır Gözde Tuyan, Kate Pinkerton: Nihan Evren paylaşıyor. Eserde çocuk rolünü ise 4 yaşındaki Ateş Sönmez oynuyor.

    Giacomo Puccini’nin ölümsüz eseri “Madama Butterfly” ilk olarak 17 Şubat 1904 Milano’da, orkestra şefi Cleofonte Campanini yönetiminde La Scala Operaevi’nde sahnelendi. Puccini’nin Uzakdoğu ezgileriyle bezediği Madama Butterfly,  başta Amerika olmak üzere en çok sahnelenen 20 opera eseri arasına girmiş, popüleritesinden hiç bir şey kaybetmeyerek günümüze kadar yoğun ilgiyle karşılanmıştır. Eser, ülkemizde ilk defa 1940 yılında Ankara’da Türkçe çeviri olarak Ankara Devlet Konservatuvarı  öğrencileri tarafından sahnelenmiştir.

 

    Dünya opera edebiyatının en önemli eserlerinden Madam Butterfly’ın konusu Japonya’nın Nagazaki kentinde geçer. Amerikalı Subay Pinkerton 1891 yılında geldiği Nagazaki’de Geyşa tellallığı yapan Goro’nun teklifiyle Madam Butterfly ile tanışır. Madam Butterfly Pinkerton’un olaganüstü nezaketi karşısında etkilenir ve ona aşık olur. Pinkerton’un vaadettikleriyle umuda kapılan Butterfly evlilik töreni yapmış, kendisini Amerikalı olarak takdim etmeye başlamış, dinini dahi değiştirmiştir. Oysaki ne Japon gelenekleri ne de Amerikan ordu geleneği böyle bir şeye izin vermektedir. Amerika’ya dönen Pinterkon  yıllarca geri dönmez. Bu arada hamile olan Butterfly, senelece  ve sabırla Pinkerton’u beklemiştir. Amerika’da yeniden evlenen Pinkerton, Butterfly’ın yanında üç yaşına gelen oğlunu almak için Nagazaki’ye döner. Aşığının kendisine yaptığı ihaneti gören Butterfly ise ailesinden kalma geleneksel hançer ile intihar eder.

 

    Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan ŞANAL yaptığı açıklamada; “Dünya opera edebiyatının eşsiz eserlerinden birisi olan Puccini’nin Madam Butterfly eserini   Mersinli sanatseverlerle buluşturmak, onlara  sezonun son günlerinde bir başyapıtı takdim etmek bizim için büyük mutluluktur ” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

 

    2012/2013 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitesi ziyaret edilebilir.

 

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com