Alla Turca ile İstanbul'un Müziği: “Ah O Pera Yok Mu!”

Açık Radyo’da yayınlanan Donizetti Klasik Müzik Ödüllü “Alla Turca” programı yapımcıları Ersin Antep ve Ali Pınar yönetimindeki müzik sohbetlerinin üçüncüsü; 8 Nisan Pazartesi akşamı Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde...

08 Nisan 2013 Pazartesi  Söyleşi
Alla Turca ile İstanbul'un Müziği:

Yer: Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, saat: 18.30

 

Müzik Sohbetleri
Konuşmacılar: Ersin Antep, Ali Pınar

 

Açık Radyo’da yayınlanan Donizetti Klasik Müzik Ödüllü “Alla Turca” programı yapımcıları Ersin Antep ve Ali Pınar yönetimindeki müzik sohbetlerinin üçüncü başlığı; “Ah O Pera Yok Mu!”…
“Bizim Donizetti” başlıklı ilk sohbette ele alınan Donizetti ve onunla şekillenen Saray Müzik Kurumu “Musika-i Hümayûn”un yerli idareciler yönetimine geçişinden sonra yaşananların ve özellikle ilk Türk Orkestra Şefi Safvet Atabinen’in bilinmeyen yönlerinin ele alındığı ikinci sohbetten biraz daha gerilere gidiliyor.
19.yy’da Beyoğlu’ndaki sanat çevresi, Naum Tiyatrosu, Güllü Agop, Dikran Çuhacıyan gibi önemli simalar ve özellikle konserlere dair bilgilerin irdeleneceği sohbette, Osmanlı’ya operetin girişi de ele alınacak.
“Önce tarih, sonra bugün” içeriğiyle ve günümüz müzik kurumları eleştirilerine de yer verilen söyleşi, “Cumhuriyet’e Az Kala Türk Operetçiler” konulu dördüncü sohbete de öncüllük edecek.

http://www.ykykultur.com.tr/etkinlik/soylesi-alla-turca-ile-istanbulun-muzigi