Kulak Verin Mersinliler, Seyreyleyin Mevlana'nın Çağrısı'nı

Mevlana'nın yüzyıllar öncesi tüm insanlık için ünlediği "Kim olursan ol yine gel" sözünü günümüze taşıyan, unutulmaz performansıyla Mersinli sanatseverlerin gönlüne taht kuran konuk sanatçı Ziya Azazi'nin de sahne alacağı "Mevlana'nın Çağrısı" bale eseri 08 Mayıs 2014 Perşembe günü saat: 20.00'de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi'nde sanatseverler ile yeniden buluşuyor.

“MEVLANA’NIN ÇAĞRISI” Bale 1 Perde

 

    Mersin Devlet Opera ve Balesi, librettosunu Şefik Kahramankaptan’ın yazdığı, müziği Can Atilla’ya ait Mehmet Balkan’ın “Mevlana’nın Çağrısı” isimli bale eserini Mersinli sanatseverlerle yeniden buluşturuyor. Lale Balkan’ın sahneye koyduğu, mevlevi semahını modern dansla birleştiren ünlü dansçı Ziya Azazi’nin konuk sanatçı olarak yer aldığı eserde; dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Funda Çebi’ye, ışık tasarımı Tarı Deniz’e, video tasarımı Şafak Türkel’e ait. Ziya Azazi’nin konuk sanatçı olarak katıldığı, Mevlana karakterini Ender Üçdemir’in  canlandırdığı eserde başlıca rolleri; Özlem Şenormanlılar,  Iraklı Bakhtadze, Mahmut akyol,  Serbülent Biçer, Önder Acar paylaşıyor. Pek çok açıdan ilkleri içinde barındıran eserde, sahne üstünde geleneksel müzik aletimizden oluşan küçük bir orkestra da yer alıyor. Sanatçılar;  Ney: Pelin Başar, Ud: Mehmet Ş. Yetimoğlu, Kudüm: Nihat Gönül, Vurmalı sazlarda: Berin Yalman  eşsiz sufi müziği ile dinleyenleri mest ediyor.

  

    Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal  yaptığı açıklamada; “Prömiyerini Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz, ünlü koreograf Mehmet Balkan’ın “Mevlana’nın Çağrısı” isimli eserini yeniden ve bu kez Antakyalı sanatseverlerle buluşturuyoruz. Eserde solo gösterileriyle  sanatseverlerin  gönlünde  taht kuran konuk sanatçı  Ziya Azazi yeniden sahne alacak.   Bu  unutulmaz dans ve müzik şölenine tüm Antakyalı sanatseverleri davet ediyoruz  ” dedi.

 

 

 

 

 

 

   Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

 

2013/2014 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com