Feride ile Gönülden Gönüle

Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden baleye uyarlanan “Çalıkuşu” balesi sanatseverlerle yeniden buluşuyor. 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat: 14.00’te Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yeniden sahnelenecek olan eseri, Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler sahneye koyuyor. 

“ÇALIKUŞU” / Bale 2 Perde

 

“Çalıkuşu” balesi

 sanatseverlerle yeniden buluşuyor.

 

     Reşat Nuri Güntekin’in aynı adlı ölümsüz eserinden baleye uyarlanan “Çalıkuşu” balesi sanatseverlerle yeniden buluşuyor. 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat: 14.00’te Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yeniden sahnelenecek olan eseri Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler sahneye koyuyor.  

    Mersin Devlet Opera ve Balesi, Reşat Nuri Güntekin’in ölümsüz eserinden aynı adla bale sahnesine uyarlanan Çalıkuşu bale eserini 11 Nisan 2015 Cumartesi günü saat: 14.00’te Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle yeniden buluşturuyor. Veli Dede, Saadettin Kaynak ve Rahmi Bey’in  müziklerinin kullanıldığı, libretto ve koreografisi Merih Çimenciler’e ait eserin, dekor-kostüm ve ışık tasarımı Alexandre Vassiliev’e, ışık uygulama Tarı Deniz’e ait. Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Orkestrası ve MDOB’un deneyimli sanatçı kadrosu ile gerçekleştireceği eserde başlıca rolleri; Büşra Ay, Ender Üçdemir, Niyazi Cingöz, Bleda Özlem, Beatrice Parma, Özge Hoşer, Tutku Barın Tümen, Pınar Humar, Tarkan Günal, Ketevan Chkhikvadze, Irakli Bakhtadze, Serbülent Biçer, İsmail Şereflioğlu, Berna Turhan İleri, Başak Özenç, Murat Koman, Hasan Akyol paylaşıyor. Eserde, çocuk balesinden 9 çocuk kursiyer de görev almakta.

     Dünya Prömiyeri 6 Kasım 2003 yılında İstanbul’da gerçekleşen, defalarca sinemaya uyarlanan “Çalıkuşu” balesinin öyküsü şöyle: Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Feride, teyzesinin yardımı ile Notre Dame de Sion Fransız Yatılı Okulu’nda okur. Okul Arkadaşları ona “Çalıkuşu” lakabını takar. Yaz tatillerini teyzesinin yanında geçiren Feride, teyzesinin oğlu Kamuran’a aşık olur. Zamanla aşkı karşılık bulurarak nişanlanırlar. Düğün günü gelen bir mektup ile Kamuran’ın, Münevver isimli bir kızla ilişkisi olduğunu öğrenir. Feride, her şeyi ardında bırakıp kaçarak öğretmen olarak Anadolu’yu dolaşır. Çalıkuşu Feride’nin, hayatın ve Anadolu’nun gerçekliği ile yüzleşmesi kaçınılmazdır.

 

Temsil biletleri Mersin Kültür Merkezi opera gişesinden ve www.mersindob.gov.tr adresinden temin edilebilir.

2014/2015 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com