Yine Gel CSO

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile klasik müziği Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına tanıtmak ve sevdirmek üzere düzenlenen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edildi. Artvin, Rize, Trabzon, Ordu ve Amasya’da düzenlenen konserleri 3 bine yakın kişi izledi.

CSO İLE ‘KAMPÜSTE SENFONİK AKŞAMLAR’ KARADENİZ TURNESİ 5 İLDE 3 BİNE YAKIN KİŞİ İLE BULUŞTU

 

Doğuş Grubu’nun desteğiyle 7 yıldır sürdürülen ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ (KSA) projesi bu kez Karadeniz’de fırtınalar estirdi. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ile klasik müziği Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversiteler aracılığıyla gençlere ve bölge halkına tanıtmak ve sevdirmek üzere düzenlenen turne kapsamında, bu yıl 5 il ziyaret edildi. Artvin, Rize, Trabzon, Ordu ve Amasya’da düzenlenen konserleri 3 bine yakın kişi izledi. Turne kapsamında ünlü Türk besteci Muammer Sun tarafından orkestra için özel olarak yazılan “Oyun Havaları” isimli eserin dünya prömiyeri de gerçekleştirildi. 

 

 

Yürüttüğü proje ve kurduğu platformlarla Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, 2007 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (CSO) ana sponsorluğunu üstleniyor. Dünyada bugüne kadar kesintisiz devamlılık sağlamış, en köklü senfoni orkestralarından biri olan CSO’un Doğuş Grubu ve üniversitelerin iş birliği ile 5-11 Kasım tarihleri arasında 5 şehirde düzenlediği konserleri 3 bine yakın kişi izledi. Etkinlik süresince, CSO hem üniversitelerde öğrenim gören gençler hem de bu şehirlerde bulunan klasik müziğe ilgisi olan kişilerle buluşturdu.

 

Cihat Aşkın CSO ile bir kez daha sahne aldı

Prof. Rengim Gökmen yönetimindeki CSO, bu sene ziyaret ettiği illerde başarılı keman sanatçısı Cihat Aşkın ile birlikte tanınmış opera sanatçılarından soprano Görkem Ezgi Yıldırım ve tenor Aykut Çınar’a eşlik etti.

 

Bu yıl turne kapsamında düzenlenen konserlerde evrensel sanat müziğinin çok sevilen popüler olmuş yapıtları ile Karadeniz yöresine ait türkülere ve Anadolu müziğinden esinlenerek bestelenmiş ünlü Türk bestecilerinin eserlerine de yer verildi.

Doğuş Grubu, CSO projesinin yedinci yılında da klasik müziğin ülkemizdeki gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor. Grup, Kampüste Senfonik Akşamlar Projesi’nin Karadeniz turnesini de tamamlaması ile birlikte 31 ilde 33 konserle 33 bini aşkın müziksevere ulaşarak bu katkıyı artırarak devam ettiriyor.

 

3 bine yakın kişi izledi

5 Kasım Cumartesi Artvin Çoruh Üniversitesi ile başlayan ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ konser turnesi, 7 Kasım Pazartesi günü Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 8 Kasım Salı günü ise Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi konseriyle devam etti. CSO, 9 Kasım tarihinde Ordu Üniversitesi’nde gerçekleşen konserin ardından, 11 Kasım Cuma günü Amasya Üniversitesi’nde verdiği son konserle Karadeniz turnesini tamamladı. 5 ilde düzenlenen konserleri yaklaşık 3 bin kişi izledi.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor

Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, 2005 yılından bu yana, bir marinada gerçekleştirilen ilk ve tek klasik müzik festivali olma özelliği taşıyan Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali’nin kurucu destekçiliğini üstlenen Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle ‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi’ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008’de sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu.

CSO’ya verdiği desteği sürdüren Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve başta gençler olmak üzere ilgi duyan herkese klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla ‘Kampüste Senfonik Akşamlar’ projesini hayata geçirdi. 2009 yılından bu yana düzenlenen 7 turne ile 33 bini aşkın müziksevere ulaşan proje, gençlere ve müzik severlere klasik müziği sevdirmeye devam ediyor.