Bursa, Kendi Donizettimiz'e Sahip Çıkıyor

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; şef Nezih Seçkin idaresindeki 9-10 Mayıs tarihli konserlerinde, tıpkı Giuseppe Donizetti'nin ülkemize verdiği emek gibi, Afganistan'a çoksesli müziği götürmüş olan marş ve tango bestecisi Halid Recep Arman'ı, Müzikolog Ersin Antep'in sunumu ve düzenlemeleriyle anacak. Arman'ın yeğeni Soprano Hande Soner'in yanısıra Veysel Özgür Sağlam "Gitar"; Ricardo Moyano "Gitar",  C. Gustava Battistessa "Bandoneon" ve Alexander Mekaev "Piyano" konserin solistleri olacaklar. Konserin sürprizi ise; Müzikolog Ersin Antep'in orkestrada klarnet çalacak olması...

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası; Bu Perşembe ve Cuma Konserlerini,"Afganlar'ın Donizettisi" diyebileceğimiz, 1930'lu-1940'lı yıllarda iki kez Afganistan'a gidip çoksesli müziği ülkeye götüren, hatta milli marşı olmayan ülkeye ulusal marş yazan,  Halit Recep Arman'ı Anma adına gerçekleştirecekler.

Sevilen Orkestra Şeflerimizden Nezih Seçkin'in yöneteceği konserin solistleri  Veysel Özgür SAĞLAM "Gitar", Ricardo MOYANO "Gitar", C.Gustava BATTISTESSA "Bandoneon", Alexander MEKAEV "Piyano", tango müziğinden oluşan çok özel bir program sunacaklar. Konserde ayrıca sizlere, çok keyif alacağınızı düşündüğümüz süprizlerimiz de olacak.
 

İki gitar, badoneon ve piyano topluluğunun kurucusu UÜ Eğitim Fakültesi G.S.E.B. Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Elemanı Veysel Özgür Sağlam "Gitar"; Ricardo Moyano "Gitar",  C. Gustava Battistessa "Bandoneon", Alexander Mekaev "Piyano - arr." gibi çeşitli ödüllere sahip, birçok ülkede konserler yapmış ve büyük övgüler almış müzik ustaları ile 2012 yılında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'yla Arjantin Tango düzenlemelerinin dünyada ilk seslendirilişini yapmıştır.


Cumhuriyet kurulmadan önce tango denince akla gelen pek az besteciden biri olan Halit Recep Arman'ın, daha önceden Dilek Türkan'dan dinlediğimiz "Aşk Mevsimi", 2005 yılında arşivlerde tespit edilmiş "Esmer Güzeli" ve "Ferda" şarkılarını, bu konserde, Müzikolog Sayın Ersin Antep'in düzenlemeleriyle, Orkestramız eşliğinde, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Sanatçılarından Hande Soner'in güzel sesinden dinleme fırsatı bulacaksınız.


Konserin sürprizi ise; Müzikolog Ersin Antep, Arman'ın torunları Burcu Arpacıoğlu (piyano) ve Ebru Mine Sonakın Çeliker (klarnet) ile birlikte orkestrada klarnet çalacak olması!

Orkestramız da konserde, E.Grieg'in Holberg Süiti'ni Nezih Seçkin yorumuyla seslendirecekler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Filarmoni Derneği, U.Ü.Rektörlüğü ve Senfoni Orkestrası Müdürlüğü işbirliğiyle, 09 Mayıs Perşembe Saat 20.00'de AKKM Merinos Osmangazi Salonu'nda, 10 Mayıs Cuma Saat 20.00'de U.Ü.Prof.Dr.Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek konserlerimizi kaçırmamanızı öneriyoruz.

BBDSO Yönetim Kurulu adına,

BBDSO Keman Sanatçısı
 
 
Umut Çanakçı

 

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası

Bursa Region State Symphony Orchestra

Tel&Fax: +90 224 225 59 70

www.bursasenfoni.gov.tr