Yaa Onyegin Efendi! Keser Döner, Sap Döner!

Dünya edebiyat tarihinin en önemli roman yazarlarından biri olan ve Rus Edebiyatı denince akla gelen birkaç isimden biri olan Puşkin'in Yevgeni Onyegin adlı eseri; 24 Mart akşamı Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde, Ukraynalı ödüllü koreograf Yaroslav Ivanenko tarafından bale eseri olarak sahneye konuluyor.

Rus Edebiyatı’nın Shakespeare’i olarak anılan, hem şair, hem oyun yazarı ve Romantik Dönem romancısı Alexandr Sergeyeviç PUŞKİN’in ’ in YEVGENI ONYEGIN adlı romanı; Ukraynalı ödüllü koreograf YAROSLAV IVANENKO tarafından sahneye  konuyor.

Puşkin; doğal dil kullanımı, derin karakter analizleri ile şiirsel bir eser yaratmış olup, koreograflar bu esere yepyeni bir boyut kazandırarak kitap sayfalarından bale eserine dönüştürerek  ilk olarak 10 Mart 2016 akşamı saat 20.00’de Opera Sahnesi’nde seyirciyle buluşmuştu.

Yevgeni Onyegin eserinde; ana karakter Tatiana duygularının yoğun olduğu gençlik döneminde Onyegin’e aşık olur ve aşkını anlatan bir mektup yazar. Ancak, Onyegin Tatiana’nın aşk mektubunu yırtarak onu küçük düşürür. Yıllar birbirini kovalar, Tatiana Prens Gremin ile evlenmiş, saygın ve etkileyici bir kadın olmuştur. Gittikleri bir partide, Onyegin ve Tatiana karşılaşırlar. Onyegin Tatiana’dan  çok etkilenmştir. Bu kez  mektup yazan ve kızla buluşmak için yalvaran ve Tatiana’yı ikna etmeye çalışan Onyegin’dir. Tatiana’nın evinde buluşurlar. Tatiana Onyegin’i hala sevmektedir ancak yaşananlar her ikisinin bir araya gelmesine engeldir. Tatiana onsuz bir yaşam kurmuştur. Onyegin’i reddeder .

 

 

www.dobgm.gov.tr , facebook.com/AnkaraDOB, twitter.com/AnkaraDOB

YEVGENI ONYEGIN (BALE/ 2 PERDE )

Orkestra Şefi(Sunay Muratov), Sahneye Koyan( Yaroslav Ivanenko), Dekor(Özgür Usta), Kostüm(Tülay Usta),

 

 

 

Tarih: 24 Mart 2016, Perşembe

Saat: 20:00

Yer: Opera Sahnesi

Satış noktaları:

Opera Binası Ana Gişe – 03123246801

http://www.dobgm.gov.tr

http://www.biletiva.com