Melek, Mezopotamya'yı Korusun

Cumhuriyet 21.11.2012

Say'ın Antalya Piyano Festivali'nde çaldığı eseri artık çok daha olgun ve berrak

Melek Mezopotamya'yı korusun

 

ERSİN ANTEP

13. Antalya Piyano Festivali'nin açılış konserinde -aynı zamanda festivalin sanat yönetmenliğini de üstlenen- Fazıl Say'ın 3. Senfonisi "Mezopotamya"yı izleyenler, müziğin imgelem gücüyle 55 dakika boyunca heyecanlandı, düşüncelere sürüklendi.

Gürer Aykal idaresindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 16-17 Kasım akşamları ilk kez sahnesine çıktığı festivalin açılışını, Say'ın solistliğinde Çaykovski'nin 1. Piyano Konçertosu ile gerçekleştirdi. Solist olarak, son dönemin en iyi icralarından birini çıkaran Say, gür tonuna karşın Yamaha piyano tercih etti. Sonrasında Say, Aykal ve BİFO; Carolina Eyck (theremin), Çağatay Akyol (bas blokflüt) ve Bülent Evcil (bas flüt) ile birlikte İKSV siparişi olan "Mezopotamya"yı müzikseverlere anlattı, betimledi.

23 Haziran'da, Haliç Kongre Merkezi konserindeki icrasına göre çok daha olgunlaşmış ve berraklaşmış olan eser, ezgileri, anlattığı hikâye ile etkileyiciydi. Türk kültürünün en çarpıcı temennilerinden olan "Allah korusun" söylemi, "Melek, Mezopotamya'yı Korusun"a dönüştü.

10 bölümlü eserde, ovada oynayan iki çocuk, gerçek varlıkları yanında imgeledikleri kavramlarla pekişen Güneş, Ay, Dicle, Fırat gibi olgularla mekân olgusu netleşti. Bas flüt ile sembolize edilen çocuğun kurşunla vurulması, theremin ile ifade edilen meleğin iyilik çabaları, gözler önüne serildi...

Say'ı da yetiştiren piyano pedagogu Kamuran Gündemir anısına her yıl düzenlenen "Genç Yetenekler" konseri ise biri Rus olmak üzere, dört genç piyanisti kazandırdı müzik dünyamıza. Chopin tutkunu Cem Esen, ODTÜ Geliştirme Vakfı Lisesi'nde öğrenimini sürdüren Can Çakmur, olgun Liszt icrasıyla Victor Maslov ve daha genç yaşta pedal kullanımlarıyla müzik cümleleme konusunda hassaslaşmış Merve Akyıldız; dolu dolu bir programın derin zevkini aşıladı.

Chick Corea, Gidon Kremer, Gülsin Onay, Midori, Özgür Aydın, Buika gibi ünlü sanatçıların katıldığı festivalin programı; www.antalyapiyanofestivali.com adresinden öğrenilebilir.