Şehrin Borusan Tarafı

Borusan Müzik Evi, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet'in Şubat ayı programları, İstanbul'un "Borusan tarafı"ndaki kültür-sanat haberlerini müjdeliyor.

BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI

ŞUBAT KONSERLERİ

BİFO İLE BİR PRÖMİYER

8 ŞUBAT 2018 PER 20.00 İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ICEC

 

BİFO’nun her sezon birbirinden özel yapıtları repertuvarına eklemesine vesile olan prömiyerler dizisinde bu kez Krzysztof Penderecki’nin Trompet Konçertinosu’nun ülkemizdeki ilk seslendirilişi gerçekleştirilecek. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gündem belirleyen yapıtlarıyla kendi ekolünü yaratan Penderecki’nin Trompet Konçertinosu’nun dünya prömiyeri 2015 yılında yapılmıştı. Bestecilere ve esin kaynaklarına saygı ile oluşturulmuş bu özel gecenin programı, Alban Berg’in İlk Dönemden Yedi Şarkısı ile başlayacak ve ülkemizin umut vadeden şan sanatçılarından biri olan Burcu Hancı sahnede olacak. Prömiyerde ise trompetin dünyaca ünlü yıldızı Gábor Boldoczki’yi izleme fırsatı bulacağız. Çağdaş repertuvara olduğu kadar barok dönem ve klasik döneme olan hâkimiyeti ile de ilgiyle izlenen Boldoczki, bu konserde herkesin esin kaynağı Mozart’ın Mi Bemol Majör Konçertosu’nu da seslendirecek.

GÜRER AYKAL şef
GÁBOR BOLDOCZKI trompet
BURCU HANCI soprano

BERG İlk Dönemden Yedi Şarkı
PENDERECKI Trompet Konçertinosu*
MOZART Konçerto, Mi bemol Majör, KV 314
ŞOSTAKOVİÇ 9. Senfoni, Mi bemol Majör, Op. 70

* Türkiye prömiyeri

 

Biletler

Tam Fiyat 147 / 97 / 70 / 50 / 40 / 30 TL
BİFOKART Klasik 118 / 78 / 56 / 40 / 32 / 24 TL
BİFOKART Gold 103 / 68 / 49 / 35 / 28 / 21 TL

 

 

BİFO & BORUSAN QUARTET

22 ŞUBAT 2018 PER 20.00 İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ICEC

 

Borusan Sanat’ın iki yıldızı BİFO ve Borusan Quartet bu konserde bir araya geliyor. Ödülleriyle, seslendirdikleri prömiyerlerle ve kayıtlarıyla kurulduğu 2005 yılından beri Türkiye’de klasik müzikseverlerin yakından izlediği Borusan Quartet, oldukça yoğun geçen bir kayıt, turne ve konser sezonunun en parlak anlarından birini BİFO ile paylaşacak. Müzikseverlerin uzun zamandır beklediği bu buluşma, Louis Spohr ve Dmitri Şostakoviç’in iki başyapıtının sunulacağı muhteşem bir akşamda gerçekleşecek.

SASCHA GOETZEL şef
BORUSAN QUARTET

SPOHR Yaylı Çalgılar Dörtlüsü için Konçerto, Op. 131
ŞOSTAKOVİÇ 8. Senfoni, Do minör, Op. 65

 

Biletler

Tam Fiyat 147 / 97 / 70 / 50 / 40 / 30 TL
BİFOKART Klasik 118 / 78 / 56 / 40 / 32 / 24 TL
BİFOKART Gold 103 / 68 / 49 / 35 / 28 / 21 TL

 

BORUSAN MÜZİK EVİ - ŞUBAT KONSERLERİ

THIGHPAULSANDRA & BATUR SÖNMEZ

2 ŞUBAT 2018 CUM 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

20.30 Kapı Açılışı
21.00 Konser

Benzersiz ve sıra dışı bir müzik deneyimine ne dersiniz? Thighpaulsandra, efsanevi İngiliz endüstriyel müzik grubu Coil’in en önemli albümlerinde imzası olan synthesizer sihirbazıdır. Spiritualized ve Queen Elizabeth gibi birçok avangard, endüstriyel ve elektronik grupla da çalışmalar gerçekleştiren öncü müzisyen, ülkemizdeki ilk konserini, Türkiye noise müziğinin temsilcisi Batur Sönmez’in katılımıyla, Borusan Müzik Evi’nde verecek. Konserde, önce Batur Sönmez yarattığı endüstriyel tınılarla beyninizi uyaracak, sonrasında ise, Thighpaulsandra ruhlarınızı yolculuğa çıkaracak. Program, müzisyenlerin solo gösterilerle başlayıp, Thighpaulsandra ve Batur Sönmez’in özel ortak performanslarıyla son bulacak.

Biletler

Tam Fiyat: 35 TL (Numarasız) 
Öğrenci: 25 TL

***

ADHD, 6 / TOUR 2018

3 ŞUBAT 2018 CMT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

20.30 Kapı Açılışı
21.00 Konser

Dört üyesiyle “uçların ülkesi” İzlanda’dan gelen topluluk ADHD, yeni albümleri 6’nın turnesi kapsamında baharın ilk günlerinde İstanbul’da olacak. İzlanda doğal yapısıyla olduğu kadar, müzisyenleriyle de sıradışı! Bunun iyi bir ispatı olan topluluğun sloganı “biz aileyiz!”: Klavyede Davíð Þór Jónsson, gitar ve basta Ómar Guðjónsson, saksofonda Óskar Guðjónsson ve davulda Magnús Trygvason Eliassen’den oluşan üyeler, aynı zamanda çocukluk arkadaşı. Bunun yarattığı güven ve kendinden eminlik, kendi içlerinde pek çok farklılık taşısalar da müziklerine de yansıyor. ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder), Türkçe açılımıyla “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” (DEHB), topluluğun müziğinin hipnotik etkisi karşısında biraz karışık gelse de, ADHD’nin yarattığı müzikteki doğaçlama ve kendiliğindenlik dinleyicileri kuşatacak.

Biletler

Tam Fiyat: 45 TL (Masa) / 35 TL (Ayakta) 
Öğrenci: 25 TL

***

SA.NE.NA
10. YIL KONSERİ

15 ŞUBAT 2018 PER 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

20.30 Kapı Açılışı
21.00 Konser

İstanbul’un önde gelen çağdaş müzik mekânlarındaki performansları ilgiyle izlenen perküsyon topluluğu sa.ne.na 10. yılını Borusan Müzik Evi’nde kutluyor. Amy Salsgiver Dorsay, Kerem Öktem ve Seçil Kuran’dan oluşan sa.ne.ne’ya bu konserde Özgü Bulut ve Onur Başkurt eşlik edecek. Bu 10 yılda kendi bestelerinin yanı sıra pek çok yerli bestecinin yapıtlarının ilk seslendirilişlerini gerçekleştiren, aynı zamanda Steve Reich, Iannis Xenakis, John Cage, Louis Andriessen gibi çağdaş bestecilerin yapıtlarını da dinleyicileriyle buluşturan sa.ne.na’nın performansındaki müzik anlayışı gelişti, derinleşti ve yarattıkları seslerden elektroniğe, klasik enstrümanlardan geniş tekniklere uzanarak olgunlaştı. Bu konser gecesinde sa.ne.na yine dinleyicisine merak uyandıracak; samimiyetiyle kalplerinizi ısıtacak ve yeniye olan inancımızı pekiştirecek.

Biletler

Tam Fiyat: 35 TL (Numarasız) 
Öğrenci: 25 TL

***

AUDITIVE CONNECTION – NEWS!

24 ŞUBAT 2018 CMT 20.30 BORUSAN MÜZİK EVİ

20.30 Kapı Açılışı
21.00 Konser

2009’dan bu yana müzikal serüvenini sürdüren, Strasbourg’lu topluluk Auditive Connection İstanbul’da dinleyicisiyle buluşuyor. Topluluk, özgür müziğin rock enerjili New York avangard sahnesiyle kesiştiği alandan aldığı ilhamla, müziğindeki bestelenmiş yapıtlardan doğaçlamaya uzanan açık vizyonuyla dinleyicilerini orijinal bir keşfe davet ediyor. Borusan Müzik Evi’ndeki bu konserde topluluk, News! adlı performansın prömiyerini gerçekleştirecek. İçinde bulunduğumuz dönemin aşırı hızda ilerleyen veri akışının, transhümanizmle ölümsüzleşme çabası içinde olan insanın ve yeniliklerinin yaratabileceği kaosu kendisine konu edinen Auditive Connection, çeşitli grafikler, işaretler, güncel haberler ve müzik oyunlarıyla geliştirdiği yapılandırılmış doğaçlamaları seslendirecek.

Biletler

Tam Fiyat: 45 TL (Masa) / 35 TL (Ayakta) 
Öğrenci: 25 TL