Çoksesli Koro ile İberya'ya Yolculuk

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu; 26 Şubat Çarşamba akşamı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda; Burak Onur Erdem idaresinde "İberya Mavisi" adlı konserini ikinci kez sundu. Doğu Can Hekimoğlu'nun haberi...

ÇOKSESLİ KOROYLA İBERYA’YA YOLCULUK

Doğu Can Hekimoğlu

                T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu; 25 Ocak akşamı Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda verdiği “İberya Mavisi” konserini; 26 Şubat Çarşamba akşamı, kaçıranlar için tekrar verdi.

1988 yılından bu yana Türkiye’nin önde gelen topluluklarından biri olan Devlet Çoksesli Korosu; Walter Strauss, Ahter Destan, İbrahim Yazıcı ve Cemi’i Can Deliorman’la çalışmış, birçok değerli konserler verdi. 2017 yılından itibaren de Burak Onur Erdem şefliğinde çalışmalarına ve konserlerine devam ediyor. “İberya Mavisi” başlıklı konserine ilgi, epey yoğundu.  Hatta o kadar yoğundu ki; fuayede "dayanamadım tekrar geldim" gibi konuşmalara şahit olmak mümkündü.

Koro’nun Şefi Burak Onur Erdem, konser başlamadan önce sahnede, konserin adının neden İberya Mavisi olduğuyla ilgili bir bilgilendirme konuşması yaptı. Bu; çok yararlı bir konuşmaydı. İberya‘nın farklı kültürlerin bir arada bulunduğu, yaşadığı bir coğrafya olduğunu, seslendirilecek eserlerin de bununla ilgili olduğundan bahsetti. Konserin iki bölümden oluştuğunu, ilk bölümün daha çok ilahi eserler olduğunu, ikinci bölümün ise daha dünyevi eserler ile devam ettiğini belirtti. İlk bölümü İkinci bölüme bağlayan, adeta bir köprü niteliği taşıyan bir piyano eserine de yer verildi. Köprü niteliği taşıyan Manuel de Falla’nın “Serenata Andaluza” adlı piyano eserini; koronun eşlik piyanistliğini yapan Filiz Balkız seslendirdi.  Koro’nun kadın koristlerinin konserin içeriğine uygun olması amacıyla mavi elbiseler giymesi; epey dikkat çekiciydi! Ayrıca Koro; konser sonunda iki de sürpriz eser seslendirdi. İlk parça Walter Strauss’un düzenlemesi olan "Divane Aşık gibi", ikinci eser ise Ferit Tüzün’ün ‘Ben Giderim Batuma’ adlı eserleriydi ve epey beğeni topladı.

T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu ayrıca 2016 yılından itibaren Ankara’da, önceki dönemden koro şefleri Walter Strauss adına koro şefliği ustalık sınıfı gerçekleştiriyor. Birçok ünlü koro şefini ağırlayan Koro, 2019’un Ocak ayındaAvrupa Profesyonel Korolar Birliği’nin (TENSO) 20. Üyesi olarak kabul edildi.

Devlet Çoksesli Korosu’nun konserleri ve düzenlediği ustalık sınıfları hakkında bilgi sahibi olmak için internet sitesini (www.çokseslikoro.com) ve sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.