Tekfen'den Erken Bahar

Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde, 6 Mart tarihinde Ankara’da; 7 Mart tarihinde ise İstanbul’da bahar konserlerini verecek.

Tekfen Filarmoni’den İlkbahar Klasikleri

Tekfen Filarmoni Orkestrası, daimi şefi Aziz Shokhakimov’un yönetiminde, 6 Mart tarihinde Ankara’da; 7 Mart tarihinde ise İstanbul’da bahar konserlerini verecek.

 

Ülkemizin sayılı özel sanat kurumlarından Tekfen Filarmoni, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde, Ankara ve İstanbul’da bahar konserleri verecek. “İlkbahar Klasikleri” konserlerin ilki 6 Mart tarihinde Ankara CSO salonunda ikincisi ise 7 Mart tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar’da verilecek.

 

Saygun, Elgar, Ravel ve Gounod’nun eserlerinden oluşan zengin bir programa sahip konserlerde, orkestranın kurucusu ve Tekfen Holding Kurucu Onursal başkanı Ali Nihat Gökyiğit’in Japonya’nın en önemli devlet nişanı ile taltif edilmesi şerefine bir Japon eseri de seslendirilecek. Konser biletleri Biletix’te.

 

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası Hakkında

Bugün Tekfen Filarmoni Orkestrası adıyla yoluna devam eden orkestranın temelleri; Karadeniz Oda Orkestrası adıyla 1992 yılında, farklı kültürler arasındaki ilişkileri geliştirmek, barış adına ortak bir dil yaratmak amacıyla, 11 ülkeden 17 sanatçının katılımıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda orkestraya başka ülkelerden müzisyenlerin de dahil olmasıyla aile giderek genişledi; Karadeniz, Hazar Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerinden toplam 23 ülke: Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Lübnan, Mısır, Moldova, Romanya, Rusya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün, Özbekistan, Yunanistan.

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası, nam-ı diğer 3 Denizin Sesi; müzisyenlerin üç farklı bölgeden gelmesinin yanı sıra, orkestranın bu isimle anılıyor olmasının altında kuruluş amacı da yatıyor; farklılıkların bir arada var olabildiği ve hatta bundan da güç alarak müziğin barışın seslerinden biri olduğunu göstermek. Orkestra, klasik müzik repertuvarının yanı sıra, temsil ettiği coğrafyanın yerel müzik aletleri için bestelenen eserleri de seslendiriyor.

 

Tekfen Filarmoni, kuruluşundan bu yana Almanya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Fransa, Gürcistan, İngiltere, İspanya, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, KKTC, Özbekistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’da konserler verdi.

 

Tekfen Filarmoni, seyircisine kaliteli bir müzik sunmanın yanı sıra temsil ettiği geniş coğrafyanın müzikal ve kültürel mirasına sahip çıkmayı görev edinerek özel projelere de imza atıyor:

 

Orkestrada bulunan otantik çalgılar için özel olarak bestelenen eserler, Tekfen Filarmoni’nin kültürel mirası yaşatma konusunda gösterdiği çabayı gözler önüne seriyor. Orkestra konser ve stüdyo kayıtları da yapmaktadır.