Opera Dünyamızdan Haberler

Türk Tenor Bülent Bezdüz, İsveç Malmö Operası’nda sahnelenen La Traviata’da başrol Alfredo’yu oynuyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kaybettiği “Ustalarını” Duygusal bir Gece ile Andı…

Türk Tenor Bülent Bezdüz Avrupa Sahnelerinde

 

Türkiye’de gösterdiği başarılar sonrasında Avrupa opera sahnelerinin aranan isimlerinden biri olan tenor Bülent Bezdüz, İsveç Malmö Operası’nda sahnelenen La Traviata’da başrol Alfredo’yu oynuyor.


Türkiye’de gösterdiği başarılı performanslar sonrasında Avrupa sahnelerinde de aranan yüz olan Mersin Devlet Opera Balesi solisti tenor Bülent Bezdüz, bu sezon İsveç’in Malmö Operası’da, yepyeni bir düzenlemeyle sahneye konan La Traviata’da;Alfredo rolüyle seyirciyle buluşuyor.

 

Verdi’nin ölümsüz eserinin yönetmenliğini, Avignon Tiyatro Festivali’nin Sanat Direktörü Fransız Olivier Py üstleniyor. Py, cesur mekân kullanımı ve dinamik bir kurguyla operaya getirdiği taptaze solukla dikkat çekiyor. Operaseverler, güçlü kadrosuyla da dikkat çeken bu yeni prodüksiyonda Türk tenor Bülent Bezdüz ile birlikte ünlü Fransız soprano Patricia Petitbon’u da Violetta rolünde dinleyecekler. Avrupalı eleştirmenlerin, “Kadife yumuşaklığındaki sesiyle gerçek bir tenor” diye tanımladıkları Bezdüz’ün yer aldığı La Traviata Aralık sonuna kadar Malmö Operası’nda sahnelenecek.

 

“Troya gibi yeni prodüksiyonlar heyecan verici”

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen prömiyerin ardından rolüyle ilgili değerlendirmede bulunan Bülent Bezdüz, “La Traviata’yı Türkiye’nin dışında Avrupa’nın birçok şehrinde söyledim. Bu prömiyerde ise 260’ıncı kez Alfredo’yu seslendirdim. Ama her yeni prodüksiyon sürpriz ve yeni heyecanlara gebe” dedi. Yönetmenin operayı, modern bir bakış açısıyla sahnelediğine dikkat çeken Bezdüz, “Sahnede kurulu 3 katlı yapı üzerinde hareket halinde söylememiz büyük fiziksel efor gerektiriyor. Daha önce motora binerek, ya da 50 iskelet arasında söylediğimi hatırlamıyorum! Ama tüm bu aykırı ögelerin görsel etkisinin çok güçlü olduğu ve bugünün dünyasında operayı yüzyıllar önceki gibi sahneleyemeyeceğimiz de bir gerçek. Ülkemizde Troya gibi yepyeni prodüksiyonların yapılması tam da bu yüzden heyecan verici” diye konuştu.

 

********

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kaybettiği “Ustalarını” , Duygusal bir Gece ile Andı…

Gecede, kurumda emeği geçmiş ve hayata veda eden opera, bale, orkestra sanatçıları ve teknik ekip; barkovizyon gösterisi eşliğinde hatırlanarak , adeta “geçmişten günümüze bir yolculuk” yaşandı.

 

Devlet Sanatçıları Leyla Gencer, Aydın Gün, Ayhan Baran, Mete Uğur, Suna Korat, Okan Demiriş … erken yaşlarında vefat eden Mustafa İktu , Zehra Yıldız ve daha nicelerinin anıldığı gecede İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, geceye özel bir konuşma yaptı:

 

“Bu akşam her zamankinden daha duygusalız. Büyüklerimizle, arkadaşlarımızla ve genç seslerimizle birlikte aynı salonda, geçmişten bugüne sahnemizden geçerken derin izler bırakan ustalarımızı anıyoruz.

Teknik ekibinden solist sanatçısına, bale sanatçısından orkestrasına-korosuna kadar her biri; kendinden sonra gelenlere “örnek” oldu.

Bu özel gecede sahne, “ustalarımızın” olsun istedik, ama bunun yanında da iki genç sesimiz onlar için söyleyecek, iki genç dansçımız onlar için dans edecek. Onları hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Nesilden nesile tüm gençlerimizin sizi tanımasını kendimize misyon edindik.

 

Her biri, hatıralarımızın başkahramanı gibi kalbimizde derin izler bıraktı.

Sahneye her çıktığımızda, her nota, her alın teri onların.....

İyi ki vardınız...”

 

Gecenin hazırlanmasında büyük emeği olan, kurumun emektarlarından İsmail Aksu’ya da Suat Arıkan tarafından teşekkür plaketi sunuldu.

Sanatseverlerin, kurumdan emekli olanların ve halen İDOB’da görev yapan sanatçı ve teknik ekibin buluştuğu gecede , genç solistlerden Ayşe Sinem Ekşioğlu ve Muzaffer Soydan, piyanist Olena Şenol’un eşliğinde söyledikleri aryalarla, balenin genç dançıları Berfu Elmas ve Batur Büklü sergiledikleri dansla sahnedeydiler…