BESOM Ayağa Kalktı

BESOM Başkanı Prof. Ersin Onay, 2013 hedeflerini açıkladı.

Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği (BESOM)

 

Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği Derneği (BESOM); 2 Mart 2013 Cumartesi günü Ankara’daki BESOM Genel Merkezi’nde gerçekleşen Genel Kurul toplantısı ile 2013-2014 sezonu hazırlıklarına başladı. Yeni yönetim kurulunun da oluştuğu toplantıda, Prof.Ersin Onay yeniden “Başkan” seçildi. Onursal Başkan Prof.Muammer Sun'un yanısıra Levent Kuterdem ile Metin Munzur Başkan Yardımcılığı, Müzikoloji Platformu Genel Yönetmeni Ersin Antep ise Başkanvekilliği görevini üstlendiği yeni yönetim, çalışmalarına başladı.

 

Etnomüzikolog ve Besteci Prof. Ertuğrul Bayraktar’ın Divan Başkanlığı’nı yürüttüğü toplantıda, Besteci Prof. Dr. Özkan Manav “Başkanvekili” ve Müzikolog Arda Erdem “Divan Kurulu Üyesi” olarak görev aldı. BESOM Başkanı Prof.Onay’ın açılış konuşması ardından toplantıya geçildi. 2012 yılında gerçekleşen etkinlikler içinde Ankara Çubuk’ta “Muammer Sun’a Saygı” temalı gerçekleşen KIRFEST’e dair bilgiler ilgi gördü. BESOM’un düzenlediği “Cumhuriyetimize Armağan Piyano-Keman Yapıtları Beste Yarışması” dair Genel Kurul üyelerine bilgi veren Onay; BESOM İstanbul Komisyonu(BESOMİst) çalışmaları hakkında açıklamalar yaparak “BESOMİst’in başarısı; hiç kuşku yok ki, başka kentlerimizde BESOM’un temsil edilmesine vesile olacak, öncülük edecektir” dedi. Fotograf Sanatçısı Ozan Sağdıç’ın imzasını taşıyan ve BESOM Genel Merkezi’de halen sanatseverlere açık olan “Müzik Tarihimize İz Bırakanlara Saygı” başlıklı sergi-arşiv çalışmasını kazandırmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Ersin Onay; yenilenen BESOM Genel Merkezi’nin “bir uğrak sanat merkezi” olmasını temenni ettiklerini bildirdi.

 

Basına Destek

BESOM Başkanı Prof. Onay; görsel ve yazılı basında müzikle ilgili konularda uzmanlık gerektiren açıklamalarda bulunmak üzere tüm medya kuruluşlarının yanında olduklarını, bunun için BESOM’un Ankara, İstanbul ve İzmir’deki üyeleri sayesinde yardıma ve desteğe hazır bulunduklarını bildirdi.

 

BESOM Büyüyor

2013 yılında planlanan etkinliklere dair yapılan sunumda; BESOM’un sanat kurumlarıyla ortaklaşa düzenleyeceği “KIRFEST 2013”ün müjdesi verildi. Daha önce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren eserlerin kayıtlarının internet ortamında paylaşıma sunularak uluslararası düzeyde erişilebilir olacağı ifade edildi. Bir “çalış” yarışmasının da müjdesinin verildiği toplantıda, BESOM Yorumcuları projesi ile sanat kurumları ve merkezleri ile işbirliği yapacak hazırlıklara başlandığı duyuruldu. Koro ve eğitim alanında üstün hizmetleri bulunan ve yakın bir tarihte Almanya’da elim bir kaza sonucu hayatını kaybeden Walter Strauss’a dair etkinlikler düzenleneceği bilgisinin de paylaşıldığı Genel Kurul’da ayrıca BESOM Üniversite Temsilcilikleri projesinin ön çalışma aşamasında olduğu bildirildi.

 

BESOM’a Davet

Prof. Ersin Onay, BESOM’a artık dileyen ve çalışmalarda görev almak isteyen herkesin üye olabileceğini müjdeledi. Özellikle müzik icra eden sanatçıları, dinleyicileri, gazetecileri, öğrencileri beklediklerini ifade eden Onay; “Türkiye’nin, hatta yurtdışında hangi şehirde olduklarının önemi olmadan, ‘BESOM’da yer almalıyım’ diyenlere kapıları ardına kadar açtıklarını” söyledi.

 

BESOM’da Nöbet Değişikliği

Geçen yıl içinde hayatını kaybeden Yazar Dinçer Yıldız’ın anısına Prof. Muammer Sun’un konuşma yaptığı toplantıda, yeni yönetim kurulu da şekillendi. Buna göre Piyanist Prof. Ersin Onay, Besteci Prof. Muammer Sun’un yanında Besteci Yrd.Doç.Dr. Levent Kuterdem, Uzman Müzikolog ve Müzik Yazarı Ersin Antep ile Besteci Doç. Metin Munzur; Yönetim Kurulu’na seçildi.