Kayıt Var

KAYIT VAR

 

Sevda – Cenap And Müzik Vakfı yayınlarına bir tane daha eklendi. İlk basımı 2005 yılında çıkan "Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası" yenilenmiş 2. basımı "Kayıt Var" ile okurlarını bekliyor.

"Kayıt Var"daki bilgiler yurtiçi ve yurt dışındaki bir çok kişiye ışık tutabilecek ve rehber olabilecek nitelikte...

Uzman Müzikolog ve Müzik Yazarı Ersin Antep; ilk kitabı "Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası"nın genişletilmiş yeni baskısı ve yeni bir isimle okuruyla buluşuyor: Kayıt Var…

Türkçe-İngilizce içerikle hazırlanan ve 151 Türk bestecisinin eserlerinin kayıtlarının bulunduğu kitap; Sevda Cenap And Müzik Vakfı Yayınları arasında yerini aldı. İlk baskısı 2005 yılında çıkan Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası; genişletilmiş yeni baskısı ile yeni bir ismi kavuştu:"Kayıt Var"...

Compact Disc(CD), DVD, Plak, Makara Bant, Dat şeklinde kayıt altına alınmış eserlerin tasnifinin yer aldığı Kayıt Var'da; dağıtımı yapılan ürünler olarak CD ve Plak tasnifi birlikte, dağıtımı olmayan ürünler olarak Makara Bant ve Dat kayıtları tasnifi ise ayrıca listeleniyor. Bant Kayıtları; Ankara Radyosu'ndaki eserleri, Dat ise özel arşivlerdeki kayıtları işaret ediyor. Bu yapısıyla kitap; Türk bestecilerinin eserlerinin kayıtlarına ulaşmak isteyenlere rehber niteliği taşıyor.

Türk Bestecileri Eser Kayıt Kaynakçası'nın ilk baskısı, yayınlandığı tarihten sonra, "yurtdışından satın alınan 200 Türk kitabından biri olma özelliğine kavuşarak uluslararası dile sahip olmanın gerekliliğini ortaya çıkardı. Bu anlayışla, İngilizce de anlaşılabilecek düzeyde bir düzenleme, ihtiyacı karşılamak adına ikinci baskıya eklendi.

Meraklısının yanı sıra, yerli-yabancı koleksiyonerler, öğrenim görenler ve eğitimcilerin tercih edecekleri Kayıt Var; içerdiği mini karşılaştırma sözlüğü, tasnifteki iki dilli yazımı ve alfabetik besteci sıralaması ile kolay anlaşılmayı güçlendiriyor.

Yazar Ersin Antep; Kayıt Var'ın içinde birçok araştırmaya zemin hazırlayabilecek bilgilerin olduğunun da ipucunu veriyor. Ankara Radyosu'nda hangi bestecilerin, hangi dönemlerde, kimlerce, hangi eserlerinin kaydedildiği, yurtdışında hangi bestecilerin kayıtlarının yapıldığı, CD kaydı anlamında çokça tercih edilen eserlerin hangileri olduğu gibi pek çok sorunun cevabı; kitabın sayfaları içinde saklı şekilde fark edilmeyi bekliyor.

Yazarın diğer kitabı olan "Türk Bestecileri Eser Kataloğu"nu edinen okur, ayrıntılarını tespit ettiği bir eserin notasına ulaştıktan sonra da, Kayıt Var'daki bilgiler sayesinde kaydına ulaşabiliyor. Yani Kayıt Var'ın; Türk Bestecileri Eser Kataloğu ile olan organik bağı sürmüş oluyor.