Kelebek Ömrü Gibi Kısa Olmayacak Aşkımız

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 20 Ocak Salı akşamı saat: 20.00'da gerçekleştireceği "Kelebekleri Öldürmeyin" modern balesinin prömiyeri için geri sayıma başladı. Eserin konusu, tutkuyla başlayan bir aşkın nefrete dönüşmesi ardından sıradanlaşıp yok olup gitmesi üzerine...

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü

KELEBEKLERİ ÖLDÜRMEYİN” İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 20 Ocak Salı akşamı saat: 20.00’da gerçekleştireceği “KELEBEKLERİ ÖLDÜRMEYİN” modern balesinin prömiyeri  için geri sayıma başladı. Eserin konusu, tutkuyla başlayan bir aşkın nefrete dönüşmesi ardından sıradanlaşıp yok olup gitmesi üzerine. “Kelebek ömrü gibi kısa olmayacak aşkımız” eserin çıkış noktasını oluşturuyor. Seyirciler, bir kelebeğin ömrü kadar kısa olan aşk hikayesinde bir kadın ve bir erkeğin birbirini aşkla severken aşkı nasıl öldürdüklerine Uğur Seyrek’in koreografisi ile tanıklık edecekler. “Kelebekleri Öldürmeyin” çığlığında aşkın büyüsüne gölge düşüren nefret, biz’in ölmesi, kanat açan kelebeğin renginin solup gitmesi ve yok olması var. Librettosu Işık Noyan’a ait olan eserin kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.

AYNI GECEDE “ÇEŞMEBAŞI” BALESİ DE SAHNELENECEK

20 Ocak akşamı Antalya Devlet Opera ve Balesi, Kelebekleri Öldürmeyin eserinin yanı sıra geçen sezon prömiyeri gerçekleştirilen “Çeşmebaşı” modern balesini de sahneleyecek. Ferit Tüzün’ün en ünlü yapıtı olan ve ilk koreografisi Dame Ninette de Valois tarafından yapılan ilk Türk bale suiti “ÇEŞMEBAŞI” balesi ise  Antalyalı sanatseverlerin yakından tanıdığı ünlü koreograf Uğur Seyrek tarafından sahneye konuluyor. Seyrek eserle ilgili “Çeşmebaşı’nda aşkın dışavurumu ve genel olarak insanların davranış ve yaşayış biçimleri modernleşmenin sancılı sürecinden nasibini alıyor. Bu bağlamda su imgesi kurtarıcı bir rol üstleniyor. Şöyle ki, altı bölümlük ‘Çeşmebaşı’nda insanların kendini bulması suyun arınma, tazelenme gücüyle mümkün oluyor. Yeni yorumda ‘Çeşmebaşı’ eserinde su, yeni bir umudu vaat ederken yine doğanın bir parçası olan papatyalarla kadınlar sevgilileri tarafından kutsanıyor.” yorumunda bulunmuştur. Eserde dekor tasarım Gürcan KUBİLAY, kostüm tasarım Sevtaç DEMİRER ve ışık tasarım ise Mustafa ESKİ imzasını taşıyor.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________________________________________________________________

Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Memurevleri Mah. Tonguç Cad. No:21 ANTALYA-TÜRKİYE

Tel: 90.242.343 30 99 - 241 42 02 – 241 47 17  Fax : 90 242 343 30 99