Batı'nın Güzel Hikayelerini Mersin'de Alalım

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Leonard Bernstein’in “Batı Yakası Hikayesi” müzikalinin Mersin prömiyerini, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde 7 ve 9 Nisan tarihlerinde saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşturacak.

Mersin’de Bir Broadway Müzikali; “Batı Yakası Hikayesi”

Ünlü orkestra şefi ve bestecisi Leonard Bernstein’ın Oscar ödüllü eseri, bir Broadway klasiği olan “Batı Yakası Hikayesi” müzikali Mersinli sanatseverlerle buluşacak.

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Leonard Bernstein’in “Batı Yakası Hikayesi” müzikalinin Mersin prömiyerini, şef İbrahim Yazıcı yönetiminde 04 Nisan 2015 Cumartesi günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşturacak. Eserin, Nisan ayı içerisinde sahnelenecek diğer temsilleri ise 07 ve 09 Nisan tarihlerinde aynı sahnede yer alacak.

Librettosu Arthur Laurents’a, şarkı sözleri Stephan Sondheim’e ait eseri, Devlet Opera ve Balesi’nin uluslararası ödüllü koreografı Mehmet Balkan sahneye koyarken, dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Aydan Çınar’a, ışık tasarımı Tarı Deniz’e ait. Eserin reji yardımcılığını Melih Öztürk ve Aslı Onaç Aytekin, koreografi asistanlığını Mahmut Akyol ve Kürşat Kılıç üstleniyor. Eserin video projeksiyonu Ahmet Şeren’e ait. Koroyu esere hazırlayan Oleg Constantinov ve Orhan Öner Özcan.

Oldukça kalabalık bir kadronun görev aldığı eserde başlıca rolleri; Sevil Erçak, Funda Hayfavi, Bilal Doğan, Atay Ergezen, Nihan Evren, Neslihan Ulaş, Yusuf Ziya Büyükaslan, Hulusi Polat, Korhan Dinçer, Mehmet Erkoç, Ayşe Pınar Balay, Dilara Köse, Başak Yıldız, Melahat Yavuz, Burcu Özdoğan, Okan Fidan, Melis Sena Yeşiller, Serkan Karagöz, Baran Taner, Ali Ulvi Karaca, Emrah Erdem Gedik, Orhan Güllüler, Deniz Karausta, Tolga Erden, Serkan Sevinç, Levent Yetkin, Ercüment Şirin, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer dönüşümlü olarak paylaşıyor.

New York’ta, 1957 yılında Winter Garden Theatre’da ilk kez sahnelenen ve başta Avrupa olmak üzere pek çok dünya sahnelerinde de yer alan “Batı Yakası Hikayesi” müzikali, 1961 yılında sinemaya uyarlanarak 10 dalda Oscar ve Grammy ödülleriyle 20’den fazla ödüle layık görüldü. W. Shakespeare’ın Romeo ile Jülyet eserinin modern uyarlaması olarak da görülen, görkemli sahneleri, müziği ve danslarıyla işitsel ve görsel bir şölen olan “Batı Yakası Hikayesi”, 1950’li yılların New York sokaklarında yaşayan asi gençliğin öyküsünü anlatır.

Eserin Konusu

New York sokaklarında yaşayan Porto Rikolu göçmen gençlerin çetesi “Köpekbalıkları” ile göçmenlerin varlığından huzursuz olan Amerikalı gençlerin çetesi “Jetler” arasında amansız bir mücadele vardır. Jetler, eski şefleri Tony’i yeniden çeteye kazanarak Köpekbalıkları karşısında üstünlük kurmayı planlamaktadır. Uzlaşma taraftarı olan Tony’nin, Köpekbalıkları çetesinin lideri Bernardo’nun kız kardeşine (Maria) aşık olması işleri değiştirir. İki çete üyeleri de bu aşktan rahatsızlık duyar. Böylece romantik ve dramatik sahneleriyle, mambo, çaça, valsın ve müziğin büyüsüyle dolu maceramız başlamış olur.

Eserin unutulmaz şarkıları; “Gee Officer Krupke, I Feel Pretty, Jet Song, Cool Boy, A Boy Like That, Maria, Tonight, Somewhere” sanatseverleri yeniden büyüleyecek.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Aslı Utku Engin yaptığı açıklamada; “Mersin Devlet Opera ve Balesi olarak başyapıtları sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda Broadway’ın ünlü müzikali ‘Batı Yakası Hikayesi’ni Mersinli sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu eşsiz eserin temsillerine, sanatseverleri davet eder, yer sıkıntısı yaşanmaması için temsil biletlerinin şimdiden temin edilmesini tavsiye ederiz” dedi.

2014/2015 Sanat Sezonu repertuvarımız için web sitemizi ziyaret ediniz.

www.mersindob.gov.tr

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Basın Halkla İlişkiler

Mitat Çelik, Emrah Köksal

MDOB Gişe: 0324 238 37 52 E-Posta: mersindob@gmail.com