Dartanyan! Üç Silahşörler Antalya'da Sizi Bekliyorlar!

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Alexander Dumas’nın ölümsüz eseri “Üç Silahşörler” balesinin prömiyerini Giuseppe Verdi’nin müzikleri, Bujor Hoinic düzenlemesi, Armağan Davran ve Volkan Ersoy koreografisiyle 30 Nisan Cumartesi akşamı gerçekleştirecek.

ÜÇ SİLAHŞÖRLER BALESİ ANTALYA’DA 
 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 30 Nisan Cumartesi günü Alexander DUMAS’nın ölümsüz eseri “Üç Silahşörler” balesinin prömiyerini Giuseppe Verdi’nin müzikleri ile saat: 20.00'de gerçekleştirecek. Müzik düzenlemesi Bujor Hoinic tarafından yapılan eserin koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait. Bujor Hoinic’in orkestra yönetmenliğini üstlendiği yapıtın dekoru Nihat Kahraman, kostümleri Nursun Ünlü ve ışık tasarımı ise Fuat Gök imzasını taşıyor. 

Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir ün kazanan Alexander Dumas’nın yükselişinde en önemli role sahip olan “Üç Silahşörler” adlı eserin konusu, 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu XIII. Louis dönemindeki Athos, Porthos, Aramis, D'artagnan isimli 4 gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı “Üç Silahşörler”, yazıldığı dönemden bugüne kadar değerinden hiçbir şey yitirmedi. 

Antalya Devlet Opera ve Balesinde provaları devam eden eserin konusu özetle şöyle; 
“16. yüzyıl, Fransa’da Meung kasabası... Öyle bir yer ki, kavgasız, gürültüsüz bir gün görmek mümkün değildir. Şen Değirmenci Hanı yakınında yine bir kavga olduğunu öğrenen halk hemen oraya akın ederken, bu kavgaya çocukluktan yeni çıkmış olan genç D'artagnan’ın yol açtığı ortaya çıkar. Babasının, yaşlı ve komik görünüşlü bir at, beline uzun bir kılıç, eline de bir tavsiye mektubu vererek yolunu çizmesi için kasabaya yolladığı D'artagnan, mektubu Mr. Treville’e verir. Krallık Muhafız Birliği silahşörlerinden Athos, Porthos ve Aramis’e genç, ateşli, romantik ve gözükara D'artagnan’ın katılmasıyla kardinalin adamları için zor günler başlar. 
Eser 3 Mayıs Salı günü saat: 20.00 ve 7 Mayıs Cumartesi saat: 15.00’te tekrar sahnelenecek.