Çocuklar, Müzik ve Barış

İlki 2013’te Salzburg Festivali kapsamında düzenlenen Sistema Europe Orkestra Kampı’nın ikincisi, Barış İçin Müzik tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın desteğiyle, 8 ülkeden 200’ün üzerinde çocuğun katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

200 KİŞİLİK SISTEMA EUROPE GENÇLİK ORKESTRASI,

DÜN AKŞAM ÇOŞKU DOLU BİR KONSER VERDİ

(Ağustos 2014)

 

İlki 2013’te Salzburg Festivali kapsamında düzenlenen Sistema Europe Orkestra Kampı’nın ikincisi, Barış İçin Müzik tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın desteğiyle, 8 ülkeden 200’ün üzerinde çocuğun katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. 14 Ağustos’ta başlayan kampta, Türkiye’den Barış İçin Müzik Orkestrası’yla birlikte, Avusturya, Danimarka, Hırvatistan, İngiltere, İsveç, İtalya ve Portekiz’den yaşları 10-19 arasında değişen 200’ün üzerinde çocuk Boğaziçi Üniversitesi’nde birlikte çalışma imkânı buldu.

Bir hafta süren provaların ardından 200 kişilik Sistema Europe Gençlik Orkestrası, dün akşam Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde coşku dolu bir konser verdi. Ücretsiz gerçekleştirilen konser, Sistema Europe Orkestra Kampı’nın müzikal liderleri Mozart Bologna Orkestrası ve Lucerne Festival Orkestrası üyesi Etienne Abelin ve aynı zamanda Barış için Müzik’in müzik direktörü Bruno Campo’nun açılış konuşmalarıyla başladı.

Barış İçin Müzik’in kurucusu Mehmet Selim Baki’nin kısa konuşmasının ardından “Hoşgeldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ise böyle dev organizasyona ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Barışın temeli sanat ve kültürle olur” dedi. Konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözleriyle devam eden Kerimoğlu, genç müzisyenlere desteğini esirgemeyen herkese teşekkür etti, sanata ve müziğe dair atılan her adımda yanlarında olacaklarını sözlerine ekledi.

Şefler Bruno Campo ve Etienne Abelin’in yönetimindeki Sistema Europe Gençlik Orkestrası konserde, Mozart’ın Küçük Bir Gece Müziği,  Eduard Grieg’in Holberg Suit’inden 1. Bölüm’ü, Brahms’tan Macar Dansı No.11, Elgar’ın Enigma Varyasyonları’ndan Nimrod, Tchaikovsky’nin Slav Marşı, Arturo Marquez’in Danzon no.2’sini seslendirdi. Konserin sürprizi ise orkestranın, genç şefler Portekizli Juan Maggiorani’nin yönetiminde çaldığı Sol de Mahna ve Ritmos Ciganos ile Türkiye’den Kübra Kızıltan’ın yönetimindeki Batum parçaları oldu. Konser salonunun tamamen dolu olduğu gecede, Sistema Europe Gençlik Orkestrası uzun süre ayakta alkışlandı.

Sistema Europe Orkestra Kampı İstanbul 2014, Barış için Müzik Vakfı tarafından, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın desteği ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Hilti Foundation, Canan Pak İmregün, Acıbadem Sağlık Grubu, Berrin Erengül, Twist, Nestlé ve Turyol sponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Sistema Europe Orkestra Kampı’nın üçüncüsü 2015 yılında Barış için Müzik’in de katılımıyla İsveç’te düzenlenecek.

 

Barış için Müzik hakkında

Mimar Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki tarafından 2005 yılında başlatılan Barış İçin Müzik mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamayı ve sanata katılım önündeki engelleri kaldırmayı amaçlıyor. Bugüne kadar 4 binin üzerinde çocuğa ücretsiz müzik eğitimi veren Barış İçin Müzik, 2012’de 29 Avrupa ülkesinin içinde yer aldığı Sistema Europe’un üyelerinden biri oldu ve çalışmaları Sistema Europe’un “en iyi uygulamalarından” biri olarak değerlendirildi. Barış İçin Müzik, Haziran 2014 tarihinde El Sistema’nın kurucusu Jose Antonio Abreu ve Fundamusical Simón Bolívar Müzik Vakfı direktörü Eduardo Méndez ile imzalanan “dostluk” anlaşmasıyla resmen El Sistema’nın bir parçası olarak kabul edildi.  İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 2013 yılından bu yana Barış İçin Müzik Vakfı’nın kurumsal destekçiliğini üstleniyor ve Lale Kart Üyelik Programı ile de bu oluşuma eğitim desteği veriyor.

Ayrıntılı bilgi için:

barisicinmuzik.org

Sistema Europe Orkestra Kampı boyunca güncel haberler için:

facebook.com/barisicinmuzikvakfi / twitter.com/barisicinmuzik / instagram.com/barisicinmuzik