Kerbela Bale Sahnesine Taşındı

İzmir Devlet Opera ve Balesi 12 Mart 2014 Çarşamba günü saat 20.00’de Kerbela adlı iki perdelik Türk balesinin “Dünya Prömiyeri”ni gerçekleştiriyor…

KERBELA 12 Mart’ta sahnede…

 

Kerbela balesinin müziği ve librettosu Can Atilla’ya ait. Eserin konusu Ali Berktay’ın aynı adlı tiyatro oyunundan alınmıştır.

 

Koreografisi Mehmet Balkan tarafından gerçekleştirilen Kerbela’yı Lale Balkan sahneye koydu. Dekorlarını Tayfun Çebi, kostümlerini Gülay Korkut’un hazırladığı eserin ışık tasarımlarını da Tarı Deniz yaptı. Başlıca rolleri; Dolun Doyran, Doruk Demirdirek, Emre Kaynarsu, Bora Acar Zöngür, Yasemin Altınel, Aslı Kaynarsu, Burcu Olguner, Gamze Yıldırım, Tolga İyiuyarlar, Cihan Genek, Serhat Nüfusçu, Güçlü Kılıç, Bülent Özdemir, Barış Türksever, Asena Ökte, Egemen Kement, Timur Varlıklı, Sertan Yetkinoğlu, Cüneyt Şekercioğlu üstleniyorlar.

 

İslam tarihindeki en önemli ayrışmaya neden olan ve Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da katledilişini anlatan Kerbela balesinin konusu şöyle: İslam Halifesi Hz. Ali, Haricilerden Abdurrahman bin Mülcem tarafından öldürülür. Hz. Ali’nin ölümü Muaviye’ye yirmi yıl sürecek bir iktidar yolu açmıştır. Kendinden sonra da oğlu Yezit’in iktidarını sağlamak adına önlemler alan Muaviye, başarılı olmuş; o dönem yöneticilerini çeşitli yöntemlerle ikna etmiştir… Hz. Hüseyin, Kufelilerin kendisini Halife olarak görmek istediklerini belirten mektuplarına itibar ederek az sayıda taraftarı ve ailesiyle Kufe’ye gitmiş; Yezit’în askerleri tarafından Kerbela’da katledilmiştir.

 

Kerbela balesinin koreografisini gerçekleştiren Mehmet Balkan, “Eserin 1334 yıl önce yaşanan bir olaydan esinlenildiğini, tiyatronun olanaklarını kullanarak bir vücut ve dans dili oluşturulduğunu” belirtmiş; bunun kesinlikle bir belgesel anlatım olmadığını vurgulamıştır.

 

Eserin bestecisi Can Atilla, “Yazdığı sahne müziğini, 19. ve 20. yüzyıl klasik bale müziği formunun günümüze yansıyan yeni bir anlatım dili olduğunu” vurgulamakta; “görsellik ve işitselliği gerçekçi kılmak adına Arap müziği formlarını da kullandığını, eserdeki mistizmi yansıtmak için de elektronik müzikten yararlandığını” belirtmektedir.

 

Mevlana’nın Çağrısı’nın müziğini yazan Can Atilla, Ankara Devlet Konservatuvarı’nı bitirip bir süre Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda keman sanatçısı olarak görev yapmıştır. 1992 yılında “Bilinçaltı” adıyla ilk albümünü yayınlayan sanatçı, daha sonraki yıllarda arka arkaya yazdığı oyun müzikleri ve albümlerle hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesinde onlarca ödüle layık görülmüştür. Mevlana 800. Yıl Oratoryosu”nu 2007 Mevlana Yılı’nda yazmış; eseri Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu tarafından seslendirilmiştir.   1992-2010 yıllara arasında Türkiye, İngiltere, Hollanda ve Almanya’da toplam 12 albümü yayınlanmış, gerek ülkemizde gerekse de yurt dışında çok sayıda ödül kazanmıştır.

 

Kerbela’nın koreografisini yapan Mehmet Balkan, sanat yaşamına 17 yaşında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde solist dansçı olarak başladı. Bir süre sonra Türk balesinin kurucusu ve Londra Kraliyet Balesi Direktörü ünlü koreograf Dame Ninette de Valois’nın davetiyle İngiltere’ye giden Balkan, 1977 yılından başlayarak Avrupa’nın hemen hemen tüm büyük bale topluluklarında başroller üstlendi. 1982 yılında Almanya’nın “En Ünlü Yüz Kişi”si arasına giren sanatçımız, Avrupa’nın yanı sıra ABD, Japonya ve Çin’de pek çok kez konuk dansçı olarak başroller üstlendi. İlk koreografi çalışmalarına Belçika Kraliyet Balesi’nde başlayan Mehmet Balkan, uzunca bir süre Hannover Devlet Balesi Direktörlüğü görevini üstlendi. 1994 yılında Japonya’da yapılan Dünya Koreografi Yarışması’nda “En İyi Koreograf” ödülü kazandı. 2002-2007 yıllarında Portekiz Devlet Balesi Direktörlüğü görevini üstlendi. Dance Europa Bale Dergisi tarafından 2001, 2003 ve 2006 yıllarından “Avrupa’nın En İyi Beş Bale Direktörü”nden biri seçilen sanatçı, ülkemizde de çok sayıda ödüle layık görüldü. 1999 yılında yeniden ülkemize döndü. Bir süre Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği görevini üstlenen Mehmet Balkan’ın koreografisini yaptığı seksenden fazla bale, dünyanın en önde gelen bale topluluklarınca sahnelenmektedir.  

 

Kerbela, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahnelenmektedir.

        

Kerbela, 12 Mart’taki prömiyerin ardından; 13 ve 15 Mart 2014 tarihlerinde yinelenecek.            

 

Basın ve yayın kurumu temsilcilerine saygı ile duyurulur.   

 

Kerbela

Genel Prova  : 11 Mart 2014 Salı saat 12.30