Aşk Şarkılarının Büyülü Sesi Monica Mollina CRR'de

Molina; kariyerinin en özel şarkıları ve yepyeni albümü "Mar Blanca"nın Türkiye Prömiyeri için 27 Şubat'ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu'na konuk oluyor...

 

Yurdumuza gelen yüzlerce şarkıcı arasında bizlerle gönül bağı kuran, yurtdışındaki röportajlarında Türkiye'yi öve öve bitiremeyen İspanyol diva Monica Molina, çıkardığı tüm albümleri ile Türkiye'de büyük satış rakamlarına ulaşmaya devam ediyor. Biletleri haftalar öncesi tükenen konserleriyle büyük bir hayran kitlesi kazanan yıldız, İspanya'nın efsanevi şarkıcısı babası Antonio Molina'nın, en önemli şarkılarını yeniden yorumladığı Mar Blanca albümünün Türkiye prömiyeri için 27 Şubat'ta CRR'de!

   

Monica Molina'nın şu ana kadar gerçekleştirdiği onlarca röportajda ise sürekli sorulan neden Türkiye sizin için önemli? sorusuna verdiği cevap çok açık: 'Ben Türkiye’yi, Türkler beni çok seviyor... İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Orada olmak nefes almak ayrıcalık'.

 

Aşk dolu şarkıları, yumuşacık sesi ve tüm zarafetiyle Monica Molina 27 Şubat'ta yepyeni albümü Mar Blanca'nın Türkiye prömiyeri için CRR'de!

 

MAR BLANCA - ANTONIO MOLINA ANISINA – Albümü Hakkında

 

"Babamın anısına ve ondan kazandıklarımız anısına” olarak özetlediği yepyeni albüm için Monica Molina, İspanyol kültürü ve müzik tarihinin önemli bir parçası olan şarkılarını yorumlamak hiç de kolay olamadı diye ekliyor.

 

Monica Molina 1950’ler ve 60’larda Antonio Molina’nın Soy MineroAdiós a España ve Cocinero Cocinero gibi şarkılarla İspanyol halkının yaşamlarının bir parçası olduğunun bilinciyle çok özenli bir albüm ortaya çıkardıklarını belirtiyor. Albümün prodüktör, müzik direktörü ve süpervizör koltuğuna da kardeşi Noel Molina oturuyor. 

"İlk anda böyle bir albüm kaydetme fikrine tepkim, babamın şahsına olan saygımdan ötürü reddetmek oldu”, itirafında bulunan Monica, bazı fikirler ortaya çıkmaya başlayıp, kayıtlar aldığımızda, bu projenin hiç de bir delilik olmadığını, kendi yorumumuzla tarihin bir parçası olan bazı şarkıları daha genç dinleyicilere kazandırarak kendi stilimde bu şarkılara hayat verebileceğimizi düşündük, diye belirtiyor.

 

Mar blanca  albümünün zarif ve saygı dolu bir albüm olduğunu düşünen Monica,  Noel’in müzikal dokunuşları sonrasında Antonio Molina’nın içten ve ince şarkıları 2013’e taşınmış oluyor. “Babamın orijinal kayıtları harika düzenlemelerle nefis şarkılar ve bu yüzden yeniden yaratmak gibi bir çaba içine girmedik” açıklamasını yapan sanatçı ‘böylesine güzel şarkılara eklenebilecek bir yenilik zaten olamazdı’ diye de ekliyor.

 

"Şarkıların müzikal ve duygusal hafızamızda bıraktıklarının izini sürerek, akustik bir sound ile yeniden kaydettik ve oldukça basit ve içten bir kayıt yakaladık.” Diyor Monica Molina.

 

Monica Molina’ya babasının şarkılarını kaydederken neler hissettiği sorulduğunda ‘kırmızı ışıkla beraber, tüm anılar ve duygular canlandırıyordu’ diye cevap veriyor. “İlk kayıtlarda boğazımda düğüm oluyordu. Babama her zaman bir ebeveyn ve bir sanatçı olarak hayranlık duyardım” demeyi de ihmal etmeyen Molina, şarkılarını söylerken, duygularının çok güçlü olduğunu ve hatıralarının canlandığını da itiraf ediyor.

 

Mar blanca ile açılan albüm, bolero- habanera tarzında melankolik ve caz havasında başlıyor. Antonio Molina’nın unutulmaz İspanyol klasiklerinden biri olan Adiós a España’ya albümde akordiyon eşliğinde çok sıcak ve samimi bir hava veriliyor.

 

Caminito del olvido  parçasının zarifliği, flamenko gitaristi José Antonio Rodríguez’in müthiş tınıları ile sofistike  ve akustik bir lezzet sunuyor.

 

Soy minero Antonio Molina'nın bir başka büyük hiti. Şarkı 50 ve 60’ların İspanyol yaşamının duygusunu aktarıyor. Yo quiero vivir contigo aynı şekilde Monica’nın babasının şarkılarına yumuşak dokunuşlarını hissettiriyor. Cocinero, cocinero (yine büyük bir Antonio Molina imzası) ise büyük bir Molina hiti olarak karşımıza çıkıyor ve bizleri uzaklara, Küba’ya ve Latin Amerika’ya götürüyor.

 

Soy del norte caz dokunuşlarıyla, Adiós lucerito mío Havana soundu ile, Nana ise piyano eşliğinde saf duygularla albümü zenginleştiriyor.

 

Monica Molina “Mar blancaCaminito del olvidoYo quiero vivir contigo” gibi şarkıların çocukluk anılarında olduğunu ve o şarkılarla büyüdüklerini, Adios EspanaSoy mineroCocinero gibi şarkıları da ikonlaşan babalarının İspanyol tarihin bir parçası haline gelen şarkılarını repertuvarlarına kattıklarının altını çiziyor.

Albümdeki tüm şarkılar Molina’nın 1950’ler boyunca kaydettiği şarkılar ve Perelló, Garcia Morcillo, Mostazo, Del Val, Montorio, Martinez Pinto, Del Valle, Azagra gibi ünlü şarkı yazarlarına ait. Albümdeki adaptasyonların sorumluluğunu Noel Molina alıyor. Kayıtlarda hepsi alanlarında usta müzisyenler, Antonio Serrano (mızıka), Pedro Javier Gonzalez (flamenko gitar), Noel Molina (İspanyol ve akustik gitar), Yelsy Hustikeredia (bas), Isidro Suarez (perküsyon), David Moreira (keman) Luis Guerra (piyano), Cuco Pérez (akordiyon), Michael Olivera (davul), Jose Antonio Rodriguez (flamenko gitar), Sabu Porrina (cajon), Joaco Asumendi (çello) and Toni Garcia (piyano), yer alıyor. 

Mar blanca Monica Molina’nın 6. stüdyo albümü. 1999’da Tu despedida  albümüyle başlayan ve 2001’de Latin grammy adayı Vuela ile devam eden, De cal y arena   

(2003), A vida  (2006) albümleriyle süren, ilk toplama albümü Autorretrato  (2007) ile çıkışına devam eden Molina, İspanyol müziğinin altın ve platin plak satışlarını geride bırakan, en ünlü isimlerinden biri olarak anılıyor. Monica’nın oynadığı La mitad del cielo (Manuel Gutierrez Aragon), El viaje a ninguna parte (Fernando Fernan Gomez),

La ardilla roja (Julio Medem), Belmonte (Juan Sebastian Bollaín) ve Así en el cielo como en la tierra (José Luis Cuerda) gibi filmler de oyunculuk kariyerinin bir parçası.

 

5 yıllık bir aradan sonra Monica Molina Mar blanca albümünde kardeşi Noel’in prodüktörlüğünde Malaga’da 1928’de dünyaya gelen ve 14 yaşında Madrid’e gidip efsaneleşen babası Antonio Molina’nın şarkılarını söylüyor. İlk olarak 1949’da Radio España’nın yarışmasında bir şarkıcı olarak parlayan Antonio Molina sesi ve şarkılarıyla İspanya’nın en büyük efsanelerinden biri olan babası ve kaydettiği albüm için Monica Molina "Şimdi albümü dinlerken, gurur duyuyorum ve eminim babam da gurur duyardı” diyerek duygularını ifade ediyor.

 

 

MONICA MOLINA Hakkında

 

Çıkardığı TU DESPEDIDA (YOUR FAREWELL), VUELO (I FLY), DE CAL y ARENA (OF LIME and SAND) ve A VIDA (TO LIFE - HAYATA) isimli 4 albümü ile aşk rüzgarları estiren ve dünyada büyük hayran kitlesine sahip Monica Molina toplama albümü AUTORRETRATO (SELF POTRAIT)'da en güzel şarkılarını sevenleri için bir araya getirdi. Daha önce Türkiye'de de büyük şatış rakamlarına ulaşan CD'leri ve biletleri haftalar öncesi tükenen konserleri ile hep gündemde olan Monica Molina AUTORRETRATO'nun ön ve arka kapak fotoğraflarını İstanbul'da çekerek boğazın ve ülkemizin güzelliklerini böylece tüm dünyaya taşımış oldu.

 

İspanya'da her albümü ile 'platin' satış statüsüne ulaşan, Latin Grammy Ödülü adaylığı olan ve bunların yanı sıra birçok ödül kazanan  Monica Molina, albüm kapağında Türkiye'ye yaptığı jest ile hala çok konuşuluyor. Copla şarkılarının efsane şarkıcısı ve öz babası olan Antonio Molina’dan aldığı bayrağı hayatın içinden ve hayatı bilen şarkılarla aktarmaya devam ediyor.

 

Molina'lar İspanya'nın en saygın 'sanatçı' ailelerinden biri. Monica'nın babası İspanya'nın 'efsane' şarkıcılarından Antonio Molina. Kız kardeşi Angela Molina ise Avrupa sineması için vazgeçilmez bir oyuncu. Diğer kardeşi Micky de yine bir sinema oyuncusu. Albümlerine imzasını atan ve yanından hiç ayrılmayan Noel ise kendisi gibi bir müzisyen ve şarkılarının bestecisi ve söz yazarı.

 

Bugüne dek 18-19 kadar yapımda rol alan Monica Molina şarkıcı olmanın yanı sıra tıpkı kız kardeşi gibi ailenin oyuncu üyelerinden biri. Rol aldığı ve ses getiren oyunlar arasında Oscar Wilde'dan uyarlanan bir tiyatro oyunu da var.

 

Dinleyenlerin içini ısıtan, bir parça melankolik, bir parça umut dolu, ama her zaman romantik bir ses. Değişik ve kendine özgü vokali onu eşsiz kılıyor. Sanatçının, ruhunu ve karizmasını babasından aldığı söyleniyor. 2013'de babasının efsaneleşen şarkılarını Mar Blanca adında bir CD'de toplayan Monica Molina, albüm çalışmaları ve konserleri dışında Candela isimli kız çocuğunu büyüterek sanatçı bir anne olmanın keyfini sürüyor.

 

27 ŞUBAT 2013 - SAAT: 20:00, CRR  

 

Biletler Biletix'de!  http://www.biletix.com Biletix Çağrı Merkezi (0 216 556 98 00)