Önce Siz Sanatın İfadesi'ni Öğrenin!

Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu, 27 Aralık 2014 Cumartesi saat 20:00'de Opera Sahnesi’nde “Sanatın İfadesi” (Modern Dans) prömiyeriyle Ankaralı sanatseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

 

Sanatın İfadesi

Basın, kamunun “organı”dır; görevi de dansçıların vücutlarıyla ifade ettiği şeyi kelimeler aracılığıyla dile getirmektir.

Bazen eleştirmenler koreografın fikrini dansçıların koreografiyi zaman ve mekânda fiziğe dayanan bir şekilde tercüme etmeleri gibi yorumlar. Bazen sanatçı, basının bakış açısıyla çelişkiye düşebilir. Bu iki taraf arasındaki çelişki, dansçılar kendilerini sıkışıp kalmış hissettiklerinde ya da koreograflar yaptıkları işin yorumunun kişisel olarak yanlış anlaşıldığını düşündüklerinde ortaya çıkabilir. Dengeyi bulmak, herkesi memnun etmek bazen zor bir iş olabilir. Yaratıcılık değerlendirmeye tabi tutulduğunda, sanatçılar ve eleştirmenler seyircileri değişik araçlar kullanarak eğitmektedir: Biri hareketlerle, diğeriyse kelimelerle.

Sonuç olarak, iki tarafın da aynı hedefe yöneldiği, yani duyguların ve fikirlerin kamuya iletilmesi amacını güttüğü gayet açıktır. 

29 Mart 2014  saat 20:00 ‘de OPERA SAHNESİ’nde gerçekleştireceğimiz “SANATIN İFADESİ” (modern dans) prömiyerimizde siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmek bizleri mutlu edecektir.

 

ANKARA DEVLET OPERA ve BALESİ

BASIN-YAYIN ve HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİ